2012. szeptember 2-án időközi polgármester választást tartanak Hódmezővásárhelyen. Erre azért van szükség, mert a várost 2002 óta irányító Lázár János június eleje óta államtitkárként vezeti a Miniszterelnökséget. Ez a pozíció pedig összeférhetetlen a polgármesterséggel.
A nagyjából 20 milliárd forint adóssággal rendelkező Hódmezővásárhely az időközi választás előtt több jogcímen jelentős, a város vezetése szerint, hozzávetőleg 1,7 milliárdos állami támogatást tehetett zsebre. Ezek egyike egy 500 millió forintos rendkívüli támogatás volt, amelyet számos egyéb önkormányzat támogatása közé rejtett el a kormány.
A „baráti önkormányzatok” ilyen típusú támogatása egyáltalán nem új keletű megoldás. Hódmezővásárhely abból a szempontból jelent újdonságot, hogy ilyen mértékű „hozzájárulásra” eddig még nem nagyon volt példa. Így ez jól illeszkedik a kormány barátokat támogató, ellenségeit sújtó lexeinek sorába.
Pintér-forintokból Lamperth -forintok
Már az I. Orbán-kormány idején felmerült annak a lehetősége, hogy a kabinet a költségvetési törvényen belül kapjon egy olyan keretet, amellyel viszonylag kevés kötöttséggel támogathat bajba jutott önkormányzatokat. Ennek oka – elvileg – az volt, hogy az egyre nagyobb számú, önhibáján kívül hátrányos helyzetű önkormányzatot nem lehetett a korábbi modell (ÖNHIKI) alapján megfelelően támogatni. Kellett egy olyan forrás, amely a szigorodó feltételek miatt az ÖNHIKI-ből kikerülő, de ténylegesen nehéz helyzetű közösségeket is segítette.
A viszonylag alacsony törvényi kötöttségek azonban azt is lehetővé tették, hogy ezzel az eszközzel a kormányzat vissza is tudjon élni. A keret ugyanis egyfajta „miniszteri keretként” is kezdett működni, amelyből az önkormányzatokért felelős miniszter – a rendszer kialakításakor Pintér Sándor belügyminiszter – „megjutalmazhatta” a hűséges önkormányzatokat. Így ebből a támogatásból jellemzően a kormánypárti települések és megyék kaptak nagyobb szeletet. Ezért ezt az önkormányzati köznyelv „Pintér-forintoknak” nevezte el.
A 2002-es kormányváltást követően, annyiban változott a helyzet, hogy a Pintér-forintok Lamperth-forintokká alakultak. A fenti, kevés kötöttséget jelentő forrást természetesen a szocialista kormányok is meghagyták. Elvileg ugyanazért, amiért létrejött: egyfajta gyors segítségként nehéz helyzetű helyi önkormányzatoknak. Csakhogy fennmaradt az a szokás is, amely alapján a kabinettel baráti viszonyt ápoló településeknek valahogy mindig több pénz jutott.
2010-ben nemhogy felszámolták ezt a rendszert, hanem még erősítették is, jelentősége a korábbiakhoz képest megnőtt.
Hódmezővásárhely támogatása
Az, hogy ezzel a rendszerrel hogyan lehet élni és visszaélni, jól mutatja Hódmezővásárhely példája, amely az időközi választás előtt, több jogcímen jelentős, a város vezetése szerint, hozzávetőleg 1,7 milliárdos állami támogatást tehetett zsebre, mindössze három hét leforgása alatt. Ezek egyike egy 500 millió forintos rendkívüli támogatás volt, amelyet számos egyéb önkormányzat támogatása közé rejtett el a kormányzat. (Így például a Soltvadkerti Takarékszövetkezet csődje miatt nehéz helyzetbe került Soltvadkert városát is ebben a kormányhatározatban támogatták 221 millió forinttal.)
A helyzet újdonsága
Míg általánosnak mondható az a gyakorlat, hogy a mindenkori kormányzatok törekedtek arra, hogy a rendelkezésre álló forrásaikkal inkább a „baráti” helyhatóságokat támogassák, addig újszerű az a rendszer, amelyben eddig szokatlan nagyságú támogatásokat nyújtanak olyan településeknek, amelyek éppen időközi választásokra készülnek.
No persze értjük az okokat. A kormány, illetve az azt alkotó pártok népszerűsége folyamatosan csökken, de az egymással együttműködni képtelen ellenzéki pártok miatt, még mindig megnyerik az időközi választásokat. Erre pedig remekül lehet hivatkozni, amikor a csökkenő mutatókat firtatják.
Hódmezővásárhely ráadásul presztízs értékű a kormánypártok számára. A megyei jogú város a Fidesz egyik legnagyobb hatalomú politikusának irányítása alatt állt az elmúlt tíz évben. Meg kell tartani, nem vitás.
Borítékolható győzelem
Lázár helyére a Fidesz-KDNP támogatásával az eddigi alpolgármester, Almási István pályázik. A 68 éves magyar-ének-zene szakos tanár és népművelő a városi könyvtár éléről került előbb a város önkormányzati testületébe, majd onnan 2000-ben az alpolgármesteri székbe. A Jobbik Kovács Sándor autóalkatrész-kereskedőt, az MSZP Kis Andreát, a képviselő testület egyetlen szocialista tagját indítja. Nagy László függetlenként ugyan, de a Magyarok Szövetségének támogatásával indul.
Függetlenül az 1.7 milliárd forintos választási állami támogatástól, mi úgy látjuk: nincs valós kihívója a kormánypártok jelöltjének. Lázár János városa minden bizonnyal Fidesz-KDNP irányítás alatt marad. 2014-ig biztosan.