Kedves, drága Olvasóink!
Elteltek az ünnepek, túl vagyunk az ilyenkor szokásos töltött káposzta-bejgli-virsli-kombó okozta mérgezéses tüneteken és a második szülinapunkon is. Tavaly év végén a Ténytár átlépte a 10 ezer lájkolót a facebookon, amit ezúton is szeretnénk megköszönni nektek. Reméljük velünk maradtok 2013-ban is!
Mielőtt azonban új vizekre eveznénk, nézzük meg (a tavalyi évhez hasonlóan), hogy melyek voltak a legolvasottabb írásaink 2012-ben. Elsőként következzen a top 6 blog. Annyit előzetesen elmondhatunk, hogy Schmitt Pál a kategória abszolút győztese. A Pinokkió-díjas ex-államfőnek ehhez ezúton is gratulálunk!
6. Hogyan bukott meg az egykulcsos adó?
A 2012 júniusában írt bejegyzésünkben azokat az okokat vettük sorra, amelyek miatt (az elméletben egyébként egyszerűnek és logikusnak tűnő) egykulcsos adó megbukott. Mi úgy látjuk, a legfontosabb okok: szűk rétegnek kedvez, akik nem költenek többet belföldön a megtermelt jószágok fogyasztására, nem oldja meg az adóelkerülés problémáit, a kieső költségvetési bevételeket más adóbevételekkel pótolják, ráadásul növeli az egyes társadalmi csoportok közötti szakadékot, így a közöttük lévő feszültséget is.
5. Manyup - most már biztos: hülyére vett ország vagyunk
Ötödik helyezett írásunkban arról számoltunk be, hogy a Nemzeti Együttműködés Kormánya - egy ügyes zsarolás-blöff kombóval - hülyére vett 2.8 millió magyar állampolgárt. Egészen pontosan azokat, akik átléptek a magánnyugdíjpénztárakból az állami rendszerbe. Ők ugyanis bedőltek Matolcsy Györgynek, aki 2010 novemberében azt mondta: „Elveszíti jogosultságát az állami nyugdíjra az, aki úgy dönt, hogy magánnyugdíj-pénztári tag marad."
Most már tudjuk: nem veszítik el, sőt, ugyanolyan, 100 százalékos nyugdíjjogosultságra jogosultak, mint a manyup rendszerben maradt társaik.
4. Pinokkió díj: Schmitt Pál - ezért kár volt megszólalni
A plágiumügy kirobbanása utáni első, a Magyar Rádió 180 perc című műsorában adott interjújával Pinokkió-díjunkat kiérdemlő ex-köztársasági elnök áll a bloglista negyedik helyén (is). Bár a megszólalás célja elméletileg az volt, hogy Schmitt tisztázza magát a vádak alól, de csak annyit sikerült elérnie, hogy mindenki számára világossá vált: halvány gőze sincsen arról, hogyan is készült az a bizonyos kisdoktori dolgozat.
Forrás: tebege.tumblr.com
A Magyar Rádiónak adott interjúnál sokkal nagyobb utóélete volt az M1-en Obersovszky Péter által elkövetett „baráti csevejnek”. A beszélgetés csak arra volt jó, hogy a riporter véglegesen leírta magát a tévénézők előtt, illetve újabb remek lehetőséget adott Schmitt Pálnak, hogy hazugságot hazugságra halmozzon. Kár, hogy egy hónapban csak egyszer osztunk Pinokkió-díjat, ezzel a teljesítménnyel is kiérdemelte volna.
2. Orbán Viktor levele: három mondat, három hazugság
A Schmitt-cunamit egyetlen ember, a magyar miniszterelnök volt képes megtörni a blogon. A második helyet Orbán Viktor, a munkahelyvédelmi akciótervről tájékoztatónak szánt levelével vívta ki. A tájékoztató mellé a kormányfő egy személyes hangvételű kísérőlevelet is csatolt. A miniszterelnöki üzenet bár meglehetősen rövidke, mégis hemzseg a hazugságoktól. No persze könnyű dolga van Orbán Viktornak: tapasztalt, régi motoros, arról nem is beszélve, hogy Pinokkió-bajnokságunk többszörös (!) nyertese.
1. Lex-Schmittel zárul a plágiumbotrány?
Nem csak a plágiumbotrány, de best of listánk is Schmitt Pállal zárul. Nyugodt szívvel kijelenthetjük, hogy a volt köztársasági elnök uralta a Ténytár blogot 2012-ben. Távozásával hatalmas űrt hagyott maga után, amelyet Áder János - egyelőre legalábbis - nem tudott betölteni. Természetesen neki is lesz erre lehetősége a 2013-as évben.