Bombaként robbant tegnap késő délután a hír: lemondott Hende Csaba. A honvédelmi miniszter „önkéntes” távozása annak ellenére ért meglepetésként mindenkit, hogy menesztéséről több alkalommal lehetett már hallani, Orbán Viktor ez idáig mégis ragaszkodott miniszteréhez.
Nagyot fordult a világ. A miniszterelnök most szemrebbenés nélkül áldozza fel Hendét ahelyett, hogy beismerné: a magyar kormány válasza a menekültválságra megbukott. Orbán inkább makacsul ragaszkodik a 30 milliárdos kerítéshez és a gyűlöletkampányhoz.
Hende lemondásának apropóján összeszedtük a volt miniszter legkínosabb pillanatait. Egy normális országban bármelyik valós okot adhatott volna arra, hogy távozni kényszerüljön a honvédelmi tárca éléről. Nálunk viszont az kellett hozzá, hogy bűnbakként áldozhassa fel a miniszterelnök egy alapjaiban elhibázott kormányzati politika oltárán.
Forrás: nyugat.hu
Luxusszálloda állami pénzen a szeretővel a titkárnővel
2015 februárjában írta meg a Blikk, hogy 2011-ben a honvédelmi miniszter akkori titkárságvezetőjével (jelenlegi élettársával) egy párizsi luxusszállodában töltött el egy éjszakát, 126 ezer forintért. (Plusz napidíj és egyebek.) A hivatalos magyarázat szerint Hende egy ünnepi Liszt koncerten, valamint egy ‘56-os ünnepségen vett részt a francia fővárosban. Az nyilván csak a véletlennek köszönhető, hogy Szajlai Mónika éppen ekkor ünnepelte 35. születésnapját.
A botrány kirobbanását követően Hende egy „érdekes” videóban számolt be arról, hogy az új szerelem csak válása, azaz 2013 nyara után alakult ki korábbi titkárságvezetőjével. Ennek megfelelően a párizsi kiküldetésen is szigorúan hivatalból vettek részt mind a ketten.
Zavar az útdíj körül
2014. december 31-én Hende, mint a térség országgyűlési képviselője a következőt nyilatkozta a Vas Népének:
„Csupán riogatás az az ellenzéki felvetés, miszerint fizetőssé tennék az út használatát. Ma sem fizetős a 86-os út, miért lenne fizetős? Nem autópályáról, autóútról beszélünk, ezek a kamionforgalmat leszámítva nem fizetősek, semmilyen, ezzel ellentétes kormányzati előterjesztés nincsen.”
Egy nappal később kiderült: mégis fizetős lett az M86-os vasi szakasza. Azt mindenki döntse el maga, hogy szombathelyi országgyűlési képviselőként, vagy kormánytagként volt-e kínosabb Hende számára az eset.
Helikopter-beszerzés, harckocsi-botrány
Még 2013-ban írtunk arról, hogy milyen súlyos strukturális problémák vannak a Magyar Honvédségben, ezek között említve azt az önmagában is elszomorító tényt, hogy NATO-tagállamként - üzemidejük kifutása miatt - helikopterek nélkül maradhatunk.
No, ezt a helyzetet végül idén áprilisban „orvosolta” a Honvédelmi Minisztérium, amikor három darab használt és elavult, Mi-8-as helikoptert vásárolt Oroszországtól (!) az „új helikopterflotta” szolgálatba állításáig. Manapság talán mondanunk sem kell, hogy jóval a piaci ár felett (összesen hárommilliárd forintért) és pályázat nélkül. A döntés végül Borbíró Zoltán védelemgazdaságért felelős helyettes államtitkár székébe került, a miniszter ezúttal is megúszta a felelősségre vonást. (A már évek óta ígért százmilliárdos helikopter-beszerzést egyébként azóta sem írta ki a tárca.)
Nagy botrányt kavart a T-72-es harckocsik homályos hátterű utaztatása is. Azóta sem derült ki pontosan, hogy a nálunk feleslegessé vált páncélosok végül is hová kerültek. A külügyi tárca mindenesetre „határozottan cáfolta”, hogy Magyarország - közvetítőkön keresztül - tankokat szállított volna Ukrajnának.
Méltassunk rasszistákat!
Nem csak Balog Zoltán, Hende Csaba is kellemetlen helyzetbe került, amikor a 444! megírta, hogy a miniszter hivatalos programjában a nyíltan rasszista költő, Szentmihályi Szabó Péter méltatása szerepel.
A szélsőséges nézetei miatt az olasz nagykövetségtől visszalépni kényszerülő (vö. Szaniszló Ferenc és az önként visszaadott Táncsics-díj esete) Szentmihályi verseskötetének díszbemutatóján mondott beszédet a honvédelmi miniszter, mert a könyv a Zrínyi Katonai Kiadó gondozásában jelent meg.
A szombathelyi drogbotrány
2013-ban került nyilvánosságra egy videó, amelyen Lazáry Viktor alpolgármester látható félreérthetetlen helyzetben. Lazáryt Hende bizalmasaként tartották számon Szombathelyen, akit a botrány kirobbanása előtt - éppen Hende támogatásának köszönhetően - a polgármesteri szék egyik legfőbb esélyesének tartottak.
A nyomozás végül ugyan csődöt mondott, az ügy mégis Lazáry és több helyi fideszes politikai karrierjébe került. Hende felelősségét azonban senki nem pedzegette a kormánypártok környékéről. Nyilvánosan legalábbis.
A bűnbak
Hogy pontosan mi vezetett a honvédelmi miniszter „önkéntes” lemondásához, nem tudni. Az a tény, hogy a távozásra a kormány nemzetbiztonsági kabinetjének ülése után került sor erősíti azt a feltételezést, hogy az ok a déli határzár kiépítésének késedelme volt. A miniszterelnök ugyanis világossá tette, hogy a kerítésnek márpedig augusztus 31-ig el kell készülnie, és erre Hende (Pintér Sándorral egyetemben) ígéretet is tett még augusztus közepén.
Nagyon szomorú, hogy Hende Csaba éppen egy olyan ok miatt távozik, amelyért elsősorban nem ő a felelős. Orbán Viktor továbbra sem hajlandó belátni, hogy a kormány menekültpolitikája teljes egészében elhibázott. Orbán most is azt teszi, amit oly sokszor: ahelyett, hogy vállalná döntésének következményeit, továbbra is makacsul ragaszkodik az embertelen és mérhetetlenül ostoba kormányzati megoldáshoz, holott napról-napra világosabb, hogy Magyarország válasza a válságra elfogadhatatlan, embertelen és hatástalan. Amíg ezen alapjaiban nem változtatunk, teljesen mellékes kérdés, hogy ki a honvédelmi miniszter. Erre a szerepre Simicskó István is tökéletesen alkalmas.