Rogán Antal hétfői bejelentésével egyértelművé vált, hogy a vasárnapi zárva tartás megbukott. A kormánypárt nem is tehetett mást, miután a Kúria az MSZP népszavazását hagyta jóvá, hiszen a felmérések egyértelműen azt mutatják, hogy a lakosság döntő többsége a zárva tartás ellen szavazna.
Bár Orbán Viktor még múlt pénteken kitartott a zárva tartás mellett - mi több, rádióbeszédében még arról beszélt, hogy további szektorokra is kiterjesztenék azt -, a hétfői Fidesz elnökségi ülésen győzhették meg arról, hogy egy népszavazásból csak és kizárólag rosszul jöhet ki a párt. Ennek ékes bizonyítani a 2008-as népszavazás, amely után tovább süllyedt az MSZP népszerűsége, és a párt nem is tudott talpra állni a pofonból.
Ettől függetlenül nagy vereség ez a Fidesznek, hiszen a kormánypártra nem volt eddig jellemző, hogy visszavonna egy ilyen horderejű törvény. Utoljára az internetadó esetében sikerült meghátrálására kényszeríteni a kormányt, abban az esetben viszont még csak megvitatási szakaszában volt a törvény.
Forrás: Torsa Mátyás - Kettős Mérce
Megijedt a Fidesz a népszavazástól
A Fidesz elnökségi ülése után Rogán Antal sajtótájékoztatón jelentette be, hogy a kormány visszavonja a vasárnapi zárva tartásról szóló törvényt, és mindent a 2015. március 14-i állapotba helyez vissza. Ez azt jelenti, hogy a vasárnapi munkavégzésről és a vasárnapi pótlékokról szóló szabályozások is a korábbi állapot szerint állnak helyre. A törvényt akár már ma is megszavazhatják, ez azt jelenti, hogy akár már most vasárnap is nyitva lehetnek a boltok.
Bár Rogán Antal azzal indokolta a törvény visszavonását, hogy mérlegelték az elmúlt egy év tapasztaltait, és költséges lenne 5 milliárd forintot kiadni egy népszavazásra, amelynek amúgy is egyértelmű a végeredménye. Valójában a Fidesz megijedt a népszavazás következményeitől, és nem mert szembenézni az emberek akaratával.
Nem véletlen, hogy a kormánypárt tavaly július óta folyamatosan azon volt, hogy hogyan tudja meghekkelni a szocialisták kezdeményezését, miközben megállás nélkül azt kommunikálta, hogy az ellenzék csak a balhékeltésben érdekelt. Az igazság viszont az, hogy a Fidesz keltette a balhét azzal, hogy gátlástalanul útját állta a népszavazásnak. Már az időpecsételőhöz köthető procedúra is nevetségesnek volt mondható, a csúcspont azonban egyértelműen a februári kopasz balhé volt, amellyel kapcsolatban már súlyos demokratikus aggályok merültek fel. Utólag a Kúria is kimondta, hogy jogsértő volt a kigyúrt kopaszok viselkedése.
Miután a Kúria végül az MSZP népszavazási kezdeményezését fogadta el, a kormánypártnak nem maradt más választása: vagy belefut egy nagyon nagy pofonba, vagy a könnyebb utat választja, és visszavonja a törvényt. Pár nap elteltével végül ez utóbbi mellett tették le a voksukat, belátva, hogy a Fidesz csak és kizárólag rosszul jöhetett volna ki egy népszavazásból.
A KDNP továbbra is kitart a zárva tartás mellett, így a parlamenti szavazáson tartózkodni fog. A kisebbik kormánypárt szerint sikeres volt a boltzár, hiszen az ijesztgetések ellenére senki sem vesztette el a munkáját, nem csökkent a kiskereskedelmi egységek száma, és még a kiskereskedelmi forgalom is nőtt.
Valójában nem kevés bolt tűnt el, csökkent a foglalkoztatottak száma a szektorban, a vasárnapi pótlék kiesésével sokak fizetése jelentősen csökkent. A kiskereskedelmi forgalom növekedése két dolognak köszönhető: a gazdasági növekedésnek (ezzel együtt a fogyasztás növekedése) és a online kasszák bevezetésének.
Az emberek akarata érvényesült
Azzal, hogy a Fidesz visszavonja a törvény, mind az ellenzék, mind a magyar lakosság döntő hányada győzelmet könyvelhet el:
- Az ellenzék örülhet, hiszen egy népszavazási kezdeményezéssel sikerült elérniük, hogy a kormány kihátráljon egy eddig foggal-körömmel védett törvény mellől. Igaz, ehhez a kormány bénázása is kellett, a februári kopasz balhé például nagyon átgondolatlan lépés volt a Fidesz részéről.
- Az eddigi közvélemény-kutatások azt mutatták, hogy a lakosság kétharmada ellenzi a zárva tartást, így a törvény visszavonása az ő sikerük is.
kép forrása: portfolio.hu
Az ellenzék viszont nem örülhet abból a szempontból, hogy a "háromigenes" népszavazás már értelmét is vesztette, és a földtörvényről és bérplafonról szóló népszavazás kezdeményezés könnyen érdektelenségbe fulladhat. Még ha el is jutnánk odáig, hogy népszavazás legyen ebből a két kérdésből, nem valószínű, hogy az embereket megmozgatná bármelyik kérdés is, miközben a vasárnapi zárva tartásról szóló népszavazás esetén szinte borítékolható volt, hogy a felháborodott emberek elmennének szavazni. A három kérdés összekapcsolásával így az ellenzék két legyet tudott volna ütni egy csapásra, és akár a 2008-ashoz hasonló eredményt is el tudtak volna érni.
Nyilvánvalóan ezzel a Fidesz vezetése is tisztában volt, így a Kúria döntése után már csak azt kellett tisztázniuk, hogyan tudnak kijönni legjobban ebből az egészből. Rogán Antal beszédében például végig kerülte a vasárnapi zárva tartást, mint fogalmat, és végig vasárnapi munkavégzésről beszélt. Ráadásul a miniszternek még itt is sikerült Brüsszelt és a kvótaügyet felhoznia, egyértelműsítve, hogy a kormánypártnak a migránsválságon kívül nem maradt más témája.
Rogán Antal egyik érve az volt, hogy 5 milliárd forintot nem érdemes elkölteni erre a népszavazásra. Ebben az esetben viszont érdemes feltenni a kérdést, hogy megéri-e népszavazást tartani a kötelező kvótákról, amit amúgy már el is vetetett az Unió.
Konszolidáció még nem várható
Azzal, hogy a Fidesz visszavonja a vasárnapi zárva tartásról szóló törvényt, egy szimbolikus ügyben sikerült legyőzni a kormánypártot. Fontos azonban leszögezni, hogy vannak ennél jóval fontosabb kérdések is, mint például az egészségügy vagy az oktatás helyzete. A vasárnapi zárva tartás elsősorban azért szúrta az emberek szemét, mert a kormány teljesen feleslegesen avatkozott bele a mindennapjaikba, gyakorlatilag korlátozva azt, hogy mit tehetnek meg vasárnap, és mit nem.
A kormány a bevezetéskor nem mérlegelte sem a szakmai szempontokat, sem az emberek véleményét, pedig akkor is már sokan, sok helyen kifejtették, hogy teljesen indokolatlan a zárva tartás bevezetése, és sokak életét megnehezíti, hiszen nem kevesen vannak Magyarországon, akik csak hétvégén érnek rá bevásárolni.
A kormány kihátrálása elsősorban annak köszönhető, hogy nem akarták helyzetbe hozni az ellenzéket (pl. az MSZP megerősödhetett volna egy sikeres népszavazás esetén), a vezető kormánypárti politikusok pedig helyesen mérlegelték azt, hogy egy népszavazásból nem jöhetnek ki jól. Függetlenül a kihátrálástól, konszolidáció még nem várható a kormány részéről, ahogy az a internetadó ötletének visszavonása után sem történt meg.