Míg egykor a Fidesz mintaértékként menetelt a civil szervezetek szemében, addigra ma már Orbánék teljesen megváltozott értékrenddel a civilek ellen fordultak. Kijelölték azokat a szervezeteket, amelyeket eltávolítandónak tartanak, hiszen Soros György pénzéből vannak finanszírozva. Ám a Fidesz nem mindig volt a civil szervezetek ellen. Sőt, Soros György ellen sem.
A Fidesz, a többi rendszerváltó párthoz hasonlóan a '80-as évek végén alakult azzal a misszióval, hogy a kommunista elittel szemben felléphessen, mint a civil politizálást zászlajára kitűző szervezet. Célja az volt, hogy az állampártot szolgáló, általa létrehozott álcivil szervezetek helyett a valódi civil szférát élénkítse, buzdítsa arra az állampolgárokat, hogy beszéljenek szabadon, ezáltal pedig jobb és demokratikusabb ország jöjjön létre. Megalakulása idején ezzel még bátorításként szolgált a politizáló civil szervezetek számára a Fidesz. Orbán Viktor ezt olyannyira fontosnak tartotta, hogy még a szakdolgozatát is ennek a témának szentelte („Társadalmi önszerveződés és mozgalom a politikai rendszerben (A lengyel példa)” címmel).
Azonban fordult a kocka…
A Fidesz mára már célzott harcot indított a civil szervezetek ellen, amelyek valamilyen formában nem értenek egyet azzal a tematikával, amit a párt képvisel. Jelen állás szerint a kormány meg is nevezte azokat a civil szervezeteket, amelyeket „minden eszközzel vissza kell szorítani, és el kell innen takarítani". A TASZ-t, a Transparency International-t és a Magyar Helsinki Bizottságot, hiszen ezek olyan civil szervezetek, amelyek létüknél fogva Soros Györgyhöz kapcsolódna, és azért hozták létre, hogy beleavatkozzanak a politikába, anélkül, hogy részt kellene venniük a választásokon.
Ám volt olyan időszak, amikor még jók voltak...
A kormány Soros György ellen indított támadása nem újdonság, ám arról nem szól a fáma, hogy támogatása nélkül valószínűleg a Fidesz sem lehetne jelenlegi pozíciójában. Pedig a Fidesz, valamint a párt holdudvara is tele van „Soros-fiókákkal”, akik annak (is) köszönhetik karrierjüket, hogy Soros pénzén tanulhattak.
Nem véletlen, hogy 1992-ben még teljes vállszélességgel álltak ki a milliárdos mellett, aki „aktívan járult hozzá egy szabadabb és nyitottabb légkör kialakulásához”. Erre még Gyurcsány Ferenc és pártja is felhívta a figyelmet a Fidesz egy 1992-es nyilatkozatával.
„A Fiatal Demokraták Szövetségének nyilatkozata – Soros Alapítvány
1992. szeptember 28.
Megdöbbenéssel figyeljük mind a Soros Alapítványt, mind pedig Soros György személyét az utóbbi időben ért nemtelen támadásokat. A fiatal nemzedék és a szakkollégiumi mozgalom támogatásával aktívan járult hozzá egy szabadabb és nyitottabb szellemi légkör kialakulásához Magyarországon.
Látva a felsőoktatás szorult helyzetét, úgy gondoljuk, hogy az újabb nemzedékeknek is szükségük lesz arra az önzetlen támogatásra, amelyet a Soros Alapítvány remélhetőleg a jövőben is nyújtani fog. Tiltakozunk az Alapítvány politikai csatározásokba történő bevonása ellen.”
Amikor még a javukra vált
Ám nem csak ez az egyetlen ellentmondásos nyilatkozat ezzel kapcsolatban. Azok a szervezetek, amelyek ellen a kormánypártok most oly nagy erőkkel fellépnek, korábban még a hasznukra vált, sőt, kifejezzen méltatták is őket - Orbán Viktor jogi képviseletét például még a Társaság a Szabadságjogokért szervezet egyik vezetője, Schiffer András látta el az akkori igazságügyi tárcával szemben a bíróságon egy, a 2006-os őszi események ügyében tett nyilatkozata miatt. Ezzel kapcsolatban nyilatkozott Németh Szilárd is, a Fidesz alelnöke, aki eredetileg határvadászok avatásáról és a menekültválságról tartott volna sajtótájékoztatót a Parlamentben, azonban utána kizárólag a kormánykritikus civilek megszorongatásával kapcsolatos nyilatkozata miatt faggatták. Ezzel kapcsolatban nyilatkozta azt, hogy a miniszterelnök valójában nem kapott segítséget a TASZ-tól. Ugyanakkor ennek a kijelentésnek még a fidesz.hu is ellentmond: a TASZ megvédte Orbán Viktort 2007-ben - nemcsak segített Orbánnak, hanem másodfokon megnyerte a pert, amit egy kijelentése miatt indított ellene az Igazságügyi Minisztérium.
Hála és gratuláció ellenzékiként
Balog Zoltán ellenzéki képviselőként 2006-ban még támogatta és hálásan emlegette a jogvédőket és a civileket. 2010-ben szintén méltatta a TASZ-t, és a Helsinki Bizottságot, amelyek – az akkori véleménye szerint – az emberi jogokat képviselik és „tudják, hogy az emberi jogok kérdése nem pártpolitikai kérdés. Ők együtt sorolják hiteles dokumentációkkal a súlyos jogsértéseket”. Ám maga Orbán Viktor is gratulált két éve a Helsinki Bizottság elnökének.
Amikor a Gyurcsány-kormány által 2006 őszén elkövetett jogsértésekről volt szó, az emberi jogok érvényesülése területén szerzett érdemeik elismeréseként állami kitüntetésre javasolták a civil jogvédőket, így a TASZ-t és a Helsinkit is. Azokat, amelyeket most a Fidesz alelnöke, Németh Szilárd azóta már konkrétan is megnevezett, mint az országból eltávolítandó szervezeteket.
A civilek elleni politikai támadás nem új keletű dolog a kormány részéről. A Fidesz sajtóirodája tavaly májusban szokatlanul durva hangnemű közleményben támadt egy civil szervezetet. Azt állította a Fidesz, hogy „a nemzetközi spekuláns pénztőke politikai megrendeléseit teljesítő álcivil Helsinki Bizottság pofátlan módon a fekete-fehér adatokat is próbálja meghamisítani”. A pert első fokon már januárban megnyerte a Helsinki Bizottság, most pedig a másodfokú bíróság is nekik adott igazat.
Sőt, már 2013-ban is érvényben volt az volt a retorika, hogy Soros György támogatását élvező civilek álcivilek, a kormány pedig két éve a Norvég Civil Támogatási Alap ellen indított vizsgálatot azzal a céllal, hogy a szervezettől származó források szétosztását állami kontroll alá vonhassa. Ám két év után kiderült: Orbán személyesen rendelte el a norvég alapos civilek ellenőrzését. Egyébként éppen az egyik eltávolítandó szervezet, a TASZ perelte ki, és így az ő segítségükkel derülhetett ki tavaly, hogy Orbán Viktor személyesen rendelte el a norvég alapos civilek soron kívüli ellenőrzését a Kormányzati Ellenőrzési Hivatalnál 2014-ben.