Reméljük, hogy a Nagycsaládosok Országos Egyesületénél visszacsukható pezsgőt bontottak ama hír hallatán, hogy Magyarországon családi adózás után családi szavazás is lehet. Azaz a szülők a gyermekeik után is kaphatnak szavazati jogot. Ha ez így lesz, akkor a NOE lehet az ország egyik legbefolyásosabb lobbistája.
De nem lesz így.
Sokan szeretnek eljátszani ezzel a gondolattal, sőt, komolyabb fórumokon és komoly politikai erők is felvetettek ilyet. Azonban, az hogy nem fog megvalósulni, nem elsősorban azon múlik, hogy nem szólnak erős érvek mellette – mert szólnak –, sem azon, hogy erős ellenérvek szólnak ellene (szólnak), hanem azon, hogy ez egy olyan politikai bomba, amelynek hatásai kifürkészhetetlenek.
Nem lehet kiszámítani, hogy a tömegével megjelenő új szavazatok hova mennek. Egyesek a (nagy)családosok politikai súlyának növekedését látják benne, mások a roma szavaztok megvásárlásának a lehetőségét. Akár így is lehet, de az mindenképpen valószínűsíthető, hogy egy tetemes réteg mérges lesz, hogy az ő szavazata kevesebbet fog érni. Márpedig a jelenkori demokrácia egyik fontos ismérve, hogy a választópolgárok szavazatai (néhány jól körülhatárolható kivételtől eltekintve) egyenlőek.
Akinek a szavazatát felhígítják, az büntetni fog.
Ezért tehát aligha lesz racionális vita a kérdésről, sokkal valószínűbb ehelyett, hogy néhány ügyes szlogen bedobása után csendben eltűnik a kérdés. A kormány kétharmados többsége birtokában politikai előnyt szeretne kovácsolni a szavazói jog átírásából. Azonban van határa annak, hogy mekkora kockázatot érdemes ezért vállalni.
Ha mégis vita lenne, mi szólna mellette? Röviden elsősorban az, hogy gyengülne a nyugdíjasok túlzott befolyása a politikai napirendre, a 12+x-ik havi nyugdíj féle licit helyett sokkal többet hallanánk az oktatásról, óvodai férőhelyekről, stb. Anélkül, hogy a nyugdíjasok jogos igényeit bagatellizálnánk, muszáj elismerni, hogy a politikai vitában sokkal több figyelmet kap az idősebb generáció, mint a felnövekvő nemzedék. Lévén ők nem szavaznak.
S mi lenne a hátránya? Elsősorban az, hogy a felnőtt szavazatok egyensúlyát megbontaná arra való hivatkozással, hogy a gyermekeknek jár valami, amit egyébiránt nem vagyunk hajlandók megadni nekik.
A gyermeknek azonban nem véletlenül nem adunk meg bizonyos jogokat. Elsősorban azért nem, mert nem tartjuk őket érettnek annak gyakorlására. Akkor viszont kérdés, hogy miért biztosítanánk külön politikai jogokat szüleiknek, pusztán azért, mert vállaltak gyermeket?
A gyermekvállalást sok módon lehet jutalmazni és ösztönözni: Egy túlélésre vágyó társadalom megtalálja ennek módját a demokratikus részvételi jogok egyensúlyának felborítása nélkül is.
Ha tetszett az írás, csatlakozz a Ténytár Facebook csoportjához!
Az utolsó 100 komment: