Az "Elkxrtuk" költségvetése meghaladja az 1,14 milliárd forintot, amihez az alkotók 343 millió forint társasági adókedvezményes, azaz közvetett állami támogatást vehetnek igénybe. Ennyi pénz megy el arra, hogy aztán a filmre, mint hiteles kordokumentumra hivatkozhassanak, amelyben kitalált (azaz egyáltalán nem bizonyított) párbeszédeket adnak valóban létező politikusok szájába.
Egy propagandafilm elkészítése egy dolog, az azonban már egy másik, ha egy filmbéli jelenetet már valóban megtörtént tényként is kezelnek. Márpedig ez történt akkor, amikor a Kossuth rádióban elhangzott az, hogy maga Dobrev Klára döntött „2006-ban az utcán lévő ártatlan emberek szemkilövetéséről és megveretéséről”.
Nemrégiben került mozikba az Elkxrtuk cím film, amelynek költsége jelenleg meghaladja az 1,14 milliárd forintot, amihez az alkotók 343 millió forint társasági adókedvezményes, azaz közvetett állami támogatást vehetnek igénybe. A filmgyártók eddig 774 millió forint elköltését igazolták, ami alapján 232 millió forint közvetett állami támogatáshoz jutottak.
A filmmel kapcsolatban rengeteg KESMA alá tartozó médiatermék azonos címmel(!!!) megírta, hogy „Pörgős és izgalmas politikai krimi lett az Elkxrtuk”. Az alkotást 1500 plakáthelyen hirdetik országszerte, továbbá csak a Facebookon – a közösségi oldal statisztikái szerint – 1,8 millió forintot költöttek a film beharangozására.
Mindenhol ugyanaz a véleménycikk jelent meg
Maga az alkotás előtörténete izgalmasabb, mint a film. Még a premier előtt maga a producer, Kálomista Gábor beszélt arról, hogy a fővárosi mozik direkt nem akarják műsorra tűzni – vagy csak lehetetlen időpontokban – a filmet, így bojkottálva azt. Kálomista az ellenzéki vezetésű önkormányzat aknamunkáját látta a háttérben, nem zavarva őt egyáltalán, hogy nekik valójában semmi beleszólásuk sincsen, hogy mit és mikor vetítenek a különböző mozik.
A producernek végül nem lett igaza, hiszen a legnagyobb mozihálózat, a Cinema City minden mozijában naponta többször is vetítik a filmet. Sőt: mivel miután az alkotást művészfilmnek minősítették, így nemcsak a multiplexek, hanem az ország összes artmozija is játssza végül.
Hogy még többen láthassák a filmet, egyes településeken fideszes képviselők személyesen hirdettek ingyenes lehetőséget az „Elkxrtuk” megtekintésére. Ez azonban a film propaganda jellegét erősiti, hiszen nem az a cél, hogy a minél több fizető vendégnek köszönthetően visszajöjjön a filmbe belefektetett pénz, hanem csak az, hogy minél többen láthassák az alkotást.
Egy példa az ingyenes vetítések közül
A filmet azok a radikálisok is megnézték, akik valóban ott voltak 2006-ben a TV-székház ostromnál.Toroczkai László nehezményezte, hogy azt a több ezer magyar hazafit, aki velük együtt tüntetett az akkori kormány ellen, elintézik annyival, hogy „néhány tucat f*sz, aki forradalmárt akart játszani”, hozzátéve, hogy az is kimaradt, hogy a Fidesz gyáván elmenekült, és otthagyta az embereket az utcán. A radikálisok szerint a tévéostromot elbagatellizálták, a valósághoz kevés köze van, és csak arról van szó, hogy a Fidesz-narratívára készítettek egy filmet rettentő sok pénzből.
Az Elkxurtuk-ban további más szereplőket is ábrázoltak: a filmvásznon visszaköszön Dobrev Klára, sőt még Karácsony Gergely személye is. Nagyon érezhető, hogy a filmkészítés közben célként lebeghetett az alkotók szemében, hogy besározzák azt a két személyt, akiknek a legnagyobb esélye volt megnyerni az ellenzéki előválasztást. Budapest főpolgármestere azt nyilatkoza, hogy nem is érti, ő miért van a filmben, mivel csak 2016-ban beszélgetett először Gyurcsány Ferenccel, akkor is 5 percet. Nagyon nem számoltak azzal a készítők, hogy Karácsony a második forduló előtt vissza fog lépni Márki-Zay javára, aki pedig végül legyőzi Dobrev Klárát.
Dobrev Klára (aki egyfajta főgonoszként jelent meg a filmvásznon Gubás Gabi alakításában) csak annyit reagált arra, hogy ő is szerepel a filmben, hogy: „akár dokumentum-, akár művészfilmet csinálnak, akárhány százmillióból, a hazugság hazugság marad.”
Egy propagandafilm elkészítése egy dolog, az azonban már egy másik, ha egy filmbéli jelenetet már valóban megtörtént tényként is kezelnek. Márpedig ez történt akkor, amikor a Kossuth rádióban elhangzott az, hogy maga Dobrev Klára döntött „2006-ban az utcán lévő ártatlan emberek szemkilövetéséről és megveretéséről”.
A Demokratikus Koalíció pert is indított, mert szerintük „az állami rádió propagandistái láthatóan csont nélkül hitték el a Fidesz propagandafilmjében, az ElkXrtukban foglalt összeesküvés-elméletet".A DK egyúttal egy kis segítséget is nyújtott közleményében az MTVA munkatársainak, „hogy megértsék, a filmvásznon és a tévéképernyőn foglaltak sokszor nem fedik a valóságot"
1. nem fenyegette a Föld létét egy aszteroida, amitől Bruce Willis mentette meg az emberiséget,
2. nincs titkos varázslóiskola Angliában
3. nincs halálcsillag (még Soros Györgynek sem),
4. Esmeralda valójában nem vak és nincs szüksége szemműtétre,
5. Magdi anyus nem halt meg, csak kiírták a sorozatból"
Még ennél is humorosabb mellékszál, hogy miután az ElkXrtuk felkerült Movie Database (IMDb) oldalára, egyből negatív rekordokat kezdett el döntögetni. A filmre a cikk írásának pillanatában 34 946 szavazat érkezett és az 1-től 10-ig terjedő skálán 1,4-es értékelést ért el. A szavazók közül 29 750-en értékelték 1-esre a film teljesítményét és csak 4 532 ember érezte 10 pontosnak a filmet.
Ez az eredmény különösen akkor érdekes, ha hozzátesszük, hogy több nagy fideszes Facebook-csoportban kérték a tagokat, hogy értékeljék jóra a filmet, sőt Bede Zsolt saját Facebook-oldalán kérte követőit, hogy adjanak 10 csillagot az alkotásnak. A bejegyzés azóta eltűnt Bede oldaláról, de egy képernyőkép bizonyítja, hogy nem volt túl sikeres a kampánya, mert követői nem pontosan követték utasításait.
Az utolsó 100 komment: