Két hónappal ezelőtt ugyan még nem volt teljesen tiszta a kép, de már akkor is világosan látszott: 2.8 millió megzsarolt manyup-tag szívhatja majd a fogát, illetve verheti fejét a falba, amiért hülyére vették. Mégis 100 százalékban megmarad a nyugdíjjogosultsága annak a nagyjából 100 ezer embernek, akik nem dőltek be a kormányzati blöffnek, és nyilatkoztak arról, hogy ők bizony köszönik szépen, ragaszkodnak saját megtakarításaikhoz, nem lépnek vissza az állami rendszerbe.
Sajnos van miből válogatni, de mi mégis úgy érezzük: ez a lehető legnagyobb átverés (értsd: ordas nagy hazugság), amit a Nemzeti Együttműködés Kormánya az elmúlt - kis híján - két évben elkövetett. Így aztán nem érhet senkit meglepetésként, ha március hónapban en bloc a Nemzeti Együttműködés Kormánya kapja meg Pinokkió-díjunkat.
„A gazdasági tárca 100 százalékos állami nyugdíjat ígér a magánnyugdíj-pénztárakban maradóknak" - az NGM origo-nak megküldött válasza tesz pontot a magánnyugdíj-pénztárakban maradók állami nyugdíja körül az elmúlt hónapokban felmerült kérdésekre.
Előző részeink tartalmából
Januárban mi is megírtuk, hogy a költségvetés siralmas helyzetét látva, kormányunk úgy döntött, hogy a megmaradt pénztártagok befizetéseit is lenyúlja. Ugyanakkor - nagylelkűségének és minden bizonnyal a konszolidációs politika elvárásainak köszönhetően - március 31-ig bezárólag ismét megnyitotta a lehetőséget a renitenseknek a visszalépésre. 3,2 százaléknyi manyup-tag tehát ismét a már jól ismert „menjek vagy maradjak" döntési helyzetbe került.
No persze - a jogszabályi kuszaságokat is figyelembe véve - már akkor sem tűnt ez nehéz feladatnak. Világosan látszott, milyen irányba halad a történet. A kormány feltehetően maga is tisztában van azzal, hogy a maradékból nem sok visszalépőre számíthat - jól mutatja ezt, hogy ezúttal a visszalépőnek és nem a maradónak kell kitöltenie a nyilatkozatot. Ezért az előző körös visszatérőkhöz hasonlóan, nekik is felajánlja az adómentes reálhozam felvételének lehetőségét. (A jelenlegi szabályok szerint, személyi jövedelemadót kellene fizetniük.)
Viszonylag egyszerű és egyértelmű rendszer
Még tavaly decemberben, a törvényhozó nagyüzem közepette eltörölte a Parlament a manyup-tagokat diszkrimináló, úgynevezett „kiszerződés" jogintézményét. Ez ugyebár azt jelenti, hogy nekik is jár a teljes állami nyugdíj, akár visszalépnek a rendszerbe, akár nem. Az ugyan némiképp bezavar a képbe, hogy a társadalmi nyugellátásról szóló törvény 1. sz melléklete a nyugdíjba vonuló pénztártagoknak csak 75 százalékos állami nyugdíjat biztosítana. Mégsem olyan nagy horderejű kérdés ez (pláne nem kétharmados parlamenti többséggel), hogy ismét a területért felelős minisztérium, a nemzetgazdasági tárca álláspontját idézzük: a „kisebb jelentőségű - a számítás részletszabályait az általánoshoz igazító - szabályozás a közeljövőben várható a kérdésben".
Az Országgyűlés plenáris ülésén Cséfalvay Zoltán államtitkár Kiss Péter szocialista képviselő interpellációjára adott válaszából az olvasható ki, hogy 2011. december 31-ig 75 százalékkal számolnak majd, míg idén január elsejétől (mivel a kormány döntésének megfelelően az egyéni járulékokat csak és kizárólag az állami pillérbe lehet majd befizetni) teljes állami nyugdíj jár mindenkinek:
„a rendszer viszonylag egyszerű és egyértelmű, tehát 2011. december 31-éig 75 százaléka, azoknak, akik nem lépnek át, az állami pillért jelenti, az addig lévő időszakra rárakódó rész az, amit a magánnyugdíjpénztárban meg tudtak teremteni, onnantól kezdve pedig mintha állami pillérben lenne, úgy működik tovább a rendszer".
Eldőlni látszik tehát, hogy okosan tette, aki nem dőlt be a zsarolásnak.
Van még azért sötét oldal
Az persze más kérdés, hogy talpon tudnak-e maradni a még működő pénztárak. Januártól ugyanis a pénztártagok jövedelméből levont nyugdíjjárulék az utolsó fillérig az állami rendszerbe folyik be. Így aztán megszűnt a kötelező tagdíj, amiből fedezni lehetett a működési költségeket. A pénztárak gyakorlatilag kétféleképpen reagálnak a helyzetre: van, aki lehúzza a rolót, van, aki kötelező tagdíjat vezet be. A továbbra is maradni szándékozó tagok tehát jó, ha tisztában vannak azzal, hogy a jövőben kénytelenek lesznek valamennyit befizetni.
Akiknek mégis érdemes megfontolni a visszalépést
Azok, akik úgy érzik, hogy nem tudnak bevállalni egy új, havi több ezer forintos kiadást, kénytelenek lesznek visszalépni. Azoknak, akiknek nincs nagy összeg a manyup-számláján szintén érdemes elgondolkodniuk azon, hogy visszatérjenek, mert 1-2 millió forint alatti összegeknél nincs igazából realizálható veszteség.
Az einstand győztesei
Azoknak viszont, akik több milliós megtakarítással rendelkeznek (emellett a jövőben nem jelent gondot a havi 5-10.000 forintos tagdíj befizetése), és nem engedtek a kormányzati zsarolás-blöff kombónak mi ezúttal gratulálunk. Bebizonyosodott, hogy jól döntöttek.
Az utolsó 100 komment: