Szeptemberben úgy döntöttünk, hogy ezentúl minden hónap elején összesítjük az elmúlt havi belpolitikai eseményeket, valamint a közéleti szereplők ezekhez kapcsolódó kijelentéseit. Azokat legalábbis, amelyeket érdemesnek találtunk arra, hogy feldolgozzuk a Ténytár valamelyik mérőjén (ígéretmérő, hantaméter, szélkakas).
A hónapot kormányzati részről továbbra is a többfrontos harc jellemezte. A tárgyalások késleltetése és a belföldi IMF-ellenes reklámkampány miatt betelt a pohár a Valutaalapnál. Matolcsy közben két csomaggal is előállt az uniós kötelezettségszegési eljárás alól való kikerülés érdekében, megszegve ezzel a tranzakciós adó és a banki különadóhoz kapcsolódó kormányzati ígéreteket.
Folytatódott az előzetes regisztráció bevezetésének igazolása is - kínos kormánypárti magyarázkodásokkal tarkítva. Zárásként Papcsák Ferenc fideszes képviselő - a demokrácia jegyében! - adott be mellényzsebből a választási eljárás törvényéhez egy laza 227 pontos módosítót.
Eközben a demokratikus ellenzék két pártja (MSZP, LMP) is elkészítette saját gazdasági forgatókönyvét, amelyeket a matolcsyzmus kritikájának és saját pártprogramjuknak szánnak. Október 23-án Bajnai Gordon bejelentette visszatérését a nagypolitikába és megalakította a Millával, a Szolidaritással és az általa vezetett Haza és Haladással az Együtt 2014 mozgalmat, amelynek deklarált célja a kormány-, illetve rezsimváltás.
A kormányoldal
A kormányoldal ezúttal sem fukarkodott az ígéretekkel. A "legnépszerűbb" - legalábbis a Ténytáron - a kormányfő fiatalok kivándorlásával kapcsolatos ígérete volt, miszerint nemsokára Magyarország olyan ország lesz, ahova tömegével jönnek majd vissza. Olvasóink sajnos nem osztják Orbán Viktor optimizmusát.
A miniszterelnök emellett azt a kormányzati tervet is ismertette, miszerint jövőre az alsó középosztály erősítését szolgáló akciótervek jönnek. Részleteket sajnos nem árult el. Közben az országgyűlés elé került az új földtörvény, amely (többek között) a külföldiek termőföldvásárlását igyekszik ellehetetleníteni, miközben a belföldi földvásárlók számát is szűkre szabhatja.
A hónap másik "slágere" az előzetes regisztráció, illetve bevezetésének igazolása volt - gyakran kínos kormánypárti magyarázkodásokkal tarkítva. Az i-re a pontot Papcsák Ferenc fideszes képviselő a választási eljárási törvényhez utolsó percben, "a demokrácia jegyében" beadott 60 oldalas, 227 pontos módosítványa jelentette. A javaslat valóban sok technikai részletet tartalmaz, de bőven találni benne lényegi változtatást is.
A hónap vége felé az origo.hu megszellőztette, hogy az IMF megszakíthatja a tárgyalások folytatását a magyar kormány halogatása és az ellene indított belföldi kampány miatt. Bár a főtárgyaló Varga Mihály még aznap cáfolni igyekezett a hírt, továbbra sincs időpont a tárgyalások folytatására. Ember (elemző) legyen a talpán, aki követni tudja, hogy mikor, ki és mit mondott IMF-ügyben, de mi azért megpróbáltuk ezt is. (nem volt egyszerű)
Matolcsy György is előbukkant a háttérből. Lassan hozzászokhatunk: ez nem mást, mint újabb megszorító csomagot jelent. Ezúttal kettőt is. Ráadásul bejelentésükkel két korábbi, fontos ígéretet sikerült megszegni: most már biztos, hogy egy ezreléknél magasabb lesz a tranzakciós adó, és hiába a megállapodás a Bankszövetséggel - a bankadó sem csökken a felére 2013-ban.
Ezúttal a nemzetgazdasági miniszter megszorításainak esett áldozatul a pedagógusok életpályamodelljének bevezetése is. Hoffmann Rózsa ismét bevetette az "én nem is tudtam róla" kártyát, s mint legutóbb, most is lebukott. Bár Matolcsy (most éppen) júliusra gazdasági növekedést és még ki tudja mi mindent vár, lehet, hogy már nem kell sokat várni a 200 ezer forintos tanári fizetésekre. Mi sajnos némiképp szkeptikusak vagyunk.
Az ellenzék
Októberben az ellenzéki pártok sem tétlenkedtek: az LMP és az MSZP is elkészítette saját gazdasági programját. A két dokumentum a gazdaságot recesszióba fordító gazdaságpolitika kritikája és pártprogram is egyben.
A nemzeti ünnepen Mesterházy Attila a Kossuth címer viselésére szólított fel, holott a szocialisták tudhatnák, milyen veszélyes egy nemzeti jelkép kisajátítása.
Október 23-án Bajnai Gordon bejelentette, hogy visszatér a politikába, noha korábban arról beszélt: sosem lesz politikus. Az általa vezetett Haza és Haladás Egyesület, a Milla és a Szolidaritás megalakította az Együtt 2014 mozgalmat, amelynek célja a változást akarók egyesítése a kormány, illetve a jelenlegi rezsim leváltása érdekében. Ezzel véglegessé vált, hogy a Milla már nem pártoktól független, kizárólag civil alapon működik.
A legvégére egy kis bulvár: Pityinger László (a.k.a Dopeman) indulni fog a 2014-es országgyűlési választásokon. Reszkessen minden politikus!
That's all, folks!