Több mint két milliárd forintra tehető az az összeg, amit a kormány 2013-ban különböző intézetek, archívumok, központok létrehozására vagy csupán finanszírozására költött el. Ezek közös vonása, hogy a Fidesz érdekeinek megfelelő célokat szolgálják, elsősorban az adófizetők pénzéből. Működésükről mégsem tudunk sokat.
Ennek legfőbb oka, hogy az alább felsorolt intézetek nem valós tudományos célt szolgálnak. Sokkal inkább a Fidesz holdudvarához tartozó értelmiségi kör kifizetése, illetve a kormánypárt számára fontos történelmi események megfelelő interpretálása a feladatuk. És ebbe az összegbe a direkt politikai célokat szolgáló Századvég és a Nézőpont milliárdjait még bele sem számoltuk.
Közpolitikai Kutatások Intézete
A kormányzat nemcsak a történettudomány körében alakított ki új intézeteket. Az alkalmazott politikatudomány terén is létrehoztak egy, 2012-ben évi 210 millió forintos költségvetéssel működő szervezetet a Közpolitikai Kutatások Intézetét. Ennek elsődleges feladata a nemzetközi kormányzati gyakorlatok tanulmányozása, a hazai közigazgatási munka segítése és a kormány szakpolitikai teljesítményének javítása. A szervezet ráadásul közigazgatási szervnek, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium háttérintézményének minősül, így az ott dolgozók a közalkalmazott kutatókénál magasabb bérezést ígérő kormánytisztviselői státusban vannak, bérezésük is kiemelt.
Nemzeti Közszolgálati Egyetem
A kormányzat legnagyobb durranása a politikatudomány, a védelmi tudomány, a rendészettudomány és a közigazgatás-tudomány területén az egységes Nemzeti Közszolgálati Egyetem 2011/12-es kialakítása volt.
Az új intézmény egységes campusa a Ludovika körül épül fel a mostani kormány egyik nagyberuházásaként. Nemcsak a tisztek, a közigazgatási szakemberek képzéséért, hanem bizonyos kormányzati közigazgatás-tudományi kutatások mellett a több mint 100 ezer fős közszolgálati tisztviselői kar kötelező továbbképzéséért is felel. A közszolgák képzésének közérdekűségére való hivatkozással a többi egyetemhez képest erősebb a kormányzati kontroll, cserébe jóval több pénz és az összes államilag támogatott igazgatásszervezői, nemzetközi igazgatási és közigazgatási menedzseri létszám is neki jár.
Nemzetstratégiai Kutatóintézet
2012. december 11-én jelent meg a Magyar Közlönyben az a kormányhatározat, amely létrehozta a Nemzetstratégiai Kutatóintézetet (NSKI). Az 1.3 milliárd forintnyi közpénzből megalakított intézet élére Orbán Viktor miniszterelnöki határozattal nevezte ki Szász Jenőt, a Fidesszel közeli kapcsolatokat ápoló volt székelyudvarhelyi polgármestert.
A fontos munka sok embert és sok pénzt kíván, így az intézetet létrehozó kormányrendelet szerint az intézet létszáma 100 fő, a kormány pedig tavaly (az utolsó pillanatban) úgy módosította a 2013-as költségvetést, hogy 1,2 milliárd forintot különített el az intézetnek az idei évre (tavaly hat munkanappal az év vége előtt (!) már kaptak 100 millió forintot).
Mindezek ellenére ezidáig sokat nem hallhattunk felőle, sőt, hosszú ideig még azt sem lehetett tudni, hogy hol van a székhelyük. Mostanra annyit sikerült kideríteni, hogy ez elvileg a Bajcsy-Zsilinszky út 52. szám alatt levő irodaház lesz. Az Átlátszó adatigényléséből pedig annyi derült ki, hogy 18-an már egészen biztosan kutatják a nemzetstratégiát, Szász Jenő pedig államtitkári rangban, egyedüli vezetőként felel az ott folyó tevékenységért. Azt azonban, hogy pontosan milyen munka folyik a Bajcsy-Zsilinszky úton (?) 1.3 milliárdért, továbbra sem tudni.
Nemzeti Örökség Intézete
A kormány 2013. április 23-ai határozatában döntött a Nemzeti Örökség Intézete (NÖI) létrehozásáról. A Radnainé Fogarasi Katalin által irányított NÖI 29 fővel működik a Miniszterelnökségen belül. Feladata „a magyarság szellemi örökségének a jelen és az eljövendő nemzedékek számára történő megőrzése és átadása", illetve„a nemzeti emlékezet és emlékezés a magyarság identitásának megőrzésében, a nemzeti összetartozás érzésének növelésében". Ezen felül országos, reprezentatív közvélemény-kutatást indítanak a magyar társadalomnak az emlékezethez és múlthoz való viszonyáról. Ennek eredményeit 2014 első félévében publikálják.
Molnár Tamás Kutató Központ
2013. június 12-én jelent meg a Magyar Közlönyben az a kormányhatározat, amely a Molnár Tamás Kutató Központ felállításáról gondoskodik. A Nemzeti Közszolgálati Egyetemen megalapított intézet célja a XIX–XX. századi magyar politikai és szellemi élet szempontjából meghatározó jelentőségű tudományos munkák kutatása és megőrzése. Erre a feladatra 175 millió forintot különítettek el számára a költségvetésből. A központnak jelenleg sem vezetője, sem végleges székhelye nincs. Létrehozását és a tudományos terv kialakítását egyelőre az egyetem rektorhelyettese felügyeli, az ideiglenes székhelyként kijelölt Hungária körúti campuson. Azt sem tudni, hogy pontosan milyen kutatómunka folyik majd itt, mert a 2014-re vonatkozó végleges kutatási tervét „csak a most meghirdetett pályázat eredményhirdetése után állíthatjuk össze".
Bejegyzésünk elsősorban az állami alapítású intézményekről szól, de nem szabad elfelejteni az olyan alapítványokat, intézeteket, amelyeket súlyos milliárdokkal támogat a kormány - az adófizetők pénzéből. Ezek közül kétségtelenül a legjelentősebb a Századvég Alapítvány, amelynek állami megrendelései már 5 milliárd forintra rúgnak. Szintén kihagyhatatlan a Nézőpont Intézet a maga körülbelül 3 milliárd forintjával, de kiemelten kezeli a kormány a Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Közalapítványt is. Ide tartozik a Fidesz-közeli XX. és XXI. század alapítvány, de a Terror Háza Múzeum is.
Veritas Történetkutató Intézet
A Veritast egy 2013. október 25-i kormányrendelet hozta létre. Az intézet feladataként a magyar közjogi hagyományok méltó bemutatását, az elmúlt másfél évszázad eseményeinek a nemzettudatot erősítő feldolgozását és a jól megalapozott nemzeti történelmi tudat kialakulásának támogatását jelölte meg. A 2014. január 2-án induló intézet a Miniszterelnökség irányítása alatt áll majd, a 2014-es költségvetésben a Miniszterelnökség fejezet alatt külön címet is kaphat a Veritas, gazdálkodásának pontos terveiről azonban egyelőre nincs információ. (A legutolsó változatban ilyen sort nem találtunk.)
Nemzeti Emlékezet Bizottsága
Bár igen hosszadalmas út vezetett idáig, ha minden igaz holnap fogadja el az Országgyűlés a Nemzeti Emlékezet Bizottságáról szóló törvényt. A 2011 óta ígérgetett öt fős bizottság “a kommunista diktatúrával kapcsolatos állami emlékezet megőrzésével, valamint a diktatúra hatalmi működésének feltárásával foglalkozó testület”. Feladata a kommunista diktatúrák hatalmi működésének, a hatalmat birtokló személyek és szervezetek szerepének feltárása lesz. Működésére (a tervek szerint) külön fejezetet hoznak létre a 2014-es költségvetésben.
Ez a bejegyzés a www.tenytar.hu oldalon megjelent elemzés rövidített változata.