Ha egy szóval kellene jellemeznünk a demokratikus ellenzék utóbbi pár hónapját, akkor a mozgalmasság lenne az. Az elmúlt hetekben pedig lassan beindult a választási hajrá.
Eddig úgy tűnik, a fokozódó feszültséget legkevésbé az LMP viseli jól, az utóbbi időben két húzónév is távozott a korábban kettészakadt párt megmaradt magjából. A trafikmutyit leleplező ex-fideszes Hadházy Ákos viszont csatlakozott a párthoz, amely egyébként mind a 106 egyéni választókerületben állít jelöltet.
Közben a közös lista állításával kiteljesedett ellenzéki összefogás bejelentése után nem sokkal nem hivatalosan elindult a kampány, ami immár az öt résztvevős koalíciós kormány megalakulásáért zajlik. A legnagyobb nyertes azonban nem Gyurcsány, aki az utolsó pillanatban felkapaszkodott az induló vonatra, hanem az MSZP.
A párt ugyanis elérte a kezdetektől hőn áhított célját, a közös listát, és sikeresen pozicionálták Mesterházyt Bajnai, vagy akár Gyurcsány ellenében miniszterelnök-jelöltnek. Ők diktálták az összefogás részleteit, ez már csak az egyéni választókörzetek és listás helyek megoszlásából is látszik.
A baloldal sokszor hangoztatott megosztottságának tehát április 6-án 19.00-ig vége. Szombati rendezvényükön a szocialisták hivatalosan is megkezdték a kampányt, a tizenháromezer szimpatizáns részvételével zajlott esemény központjában miniszterelnök-jelöltjük bemutatása, Mesterházy Attila pozicionálása állt.
Majális helyett profi nagygyűlés
A már-már hagyományosnak mondható, elviekben évértékelő, gyakorlatban kampányrendezvény nem volt híján a show-elemekben. A magyar popzenészektől kezdve, pantomimeseken át a légtornászokig mindent kapott a közönség, mire a politikára került a sor. A beszédek a küzdőtér közepén, minden oldalról a nézőtérrel körülvéve hangzottak el. A szocialisták egyébként a Papp László Sportarénában tartott évértékelő rendezvényük felépítését, struktúráját múlt év márciusában találták ki. Az Amerikát idéző tömegrendezvény - amelyet élőben közvetített az ATV - mostanra beért, kiforrott koncepció.
A rendezvényen azonban voltak újítások is a tavalyi évhez képest. A legmarkánsabb ezek közül a Mesterházyt felvezető videó. A magyar politikában eddig ismeretlen műfajú negyed órás (!) életrajzi kisfilm nyilvánvalóan kampánytermék. A hosszúság miatti minden fanyalgásunk ellenére azt azért el kell ismernünk, hogy hatásosra sikerült.
Ennek a vitathatatlanul hosszú műfajnak könnyített verziója az Index által készített tömörített, a beszéddel egybevágott videó:
A rendezvényen jelen voltak az összefogás arcai: Bajnai Gordon, Gyurcsány Ferenc, Szabó Tímea és Fodor Gábor. Ámde szót nem, csupán egy kézfogást kaptak Mesterházytól a beszéde közben. Az évértékelő így tehát minden kétséget kizáróan a szocialisták rendezvénye, nem pedig egy közös össz ellenzéki esemény volt.
Egy efféle, erődemonstrációként is szolgáló eseményen azért fontos a felszólalók személye, mert nyilvánvalóan csupán a kiváltságosok szűk köre kaphat szót. A szónokokból tehát korlátozottan lehet következtetni a párton belüli aktuális erőviszonyokra is. Márpedig a felszólalók között nemigen találunk régi dinoszauruszokat. A 6 szónok között csupán Lukács Zoltánra mondható, hogy a régi pártelitből való, a többiek mind fiatal szocialisták. A fentiek alapján tisztán látszik, hogy a régi arcok újakra cserélődtek, és valamiféle megújulás valóban végigsöpört a párton.
A főfogás
A beszédek másik szerepe a felkészítés volt a főfogásra, Mesterházy Attilára. Az ellenzéki összefogás miniszterelnök-jelöltje egy alapjában véve jól felépített, strukturált, ámde kissé hosszú beszédet mondott.
Először kitért az elmúlt évek legvisszásabb Fideszes intézkedéseire: a trafikügyre, a földmutyira és a manyupos pénzek lenyúlására. Ebben a körben óriási baki lett volna nem kitérni a tálcán kínált újabb Fideszes botrányra, Paksra, amelyet a Fidesz állatorvosi lovának nevezett. Demokratikusan vállalhatatlannak, gazdaságilag felelőtlennek, társadalmilag károsnak nevezte a paktumot.
"Ahogy mondtam, ez egy állatorvosi ló. Az, ami Pakssal történt, az atomerőművel történt, amit erről elmondtam, az igaz sajnos az egész országra nagyban is. Hiszen ma Magyarországon gazdasági válság van, demokratikus válság van, és szociális, társadalmi válság is van. És csak az nem látja ezt, aki nem akarja, és aki a Fidesz hívő tagozatához tartozik" - mondta Mesterházy Attila.
A beszéden látszott, hogy nem hirtelen összerakott "kreálmány", Mesterházy mindvégig 360 fokban emberekkel körülvéve, szövegolvasgatás nélkül, több mint egy órán keresztül próbált meggyőző maradni. A mondandójával plasztikusan, példákkal tarkítva irányította a figyelmet az Orbán-kormány elmúlt éveinek botrányairól az általa felállítani kívánt rendszertani kórképre.
A beszéd talán legerősebb része az volt, amikor a két miniszterelnök-jelölt szembenállását kitágítva a két értékrendet, világlátást és jövőképet hasonlította össze. Ellentétpárokként behozta az Európa-ellenesség vagy európaiság kérdését, a nacionalizmus kontra hazaszeretet dilemmáját, illetve az "egy vezér, vagy egy csapat" típusú vezetői stílus közti különbséget. A békére, nyugalomra való felhívás szintén erős szembenállás a mostani, harcos retorikához képest.
A leggyengébb pontot a beszédben mi a fékek és ellensúlyok megbomlásának hosszas magyarázáshoz kötnénk, ami igen fontos, de sokak számára kevéssé érthető problémakör. A közönség összetételében hozzávetőleg leképezte a magyar társadalom korösszetételét, tehát valószínű sokaknak már csak korukból adódóan is jóval erősebben kellene ezen problémákkal szembesülniük ahhoz, hogy azokat megértsék, a bőrükön érezzék.
Mesterházy kibeszélt jobbra is, ugyanis korábbi ígéretét megismételve a választások megnyerésének esetén most is egy boszorkányüldözéstől mentes kormányzásról beszélt, ahol a törvények megsértőit a független magyar igazságszolgáltatásra bízza. Gondban lesz ugyanakkor egy sor ígéret betartatásával, ugyanis a Fidesz többek közt sarkalatos törvényekkel védte be magát egy esetleges kormányváltás esetére is, ahogy arról már előzőleg írtunk.
"Azért akartunk rendszerváltást, hogy legyen Magyarországon szabadság, demokrácia, piacgazdaság. Hogy ezek elhozzák nekünk a jólétet és biztonságot. Na, de hogy 24 évvel a rendszerváltás után se kapják meg ezt az emberek, az viszont komoly tragédia.
Éppen ezért olyan politikát kell képviselnünk – ha nagyon egyszerűen kellene megfogalmaznom a jövőbeli célunkat –, amelyik beteljesíti végre a rendszerváltás álmát. Olyan politika kell, amely által a gyermekek, a nők, a munkavállalók, a kis- és középvállalkozók és a nyugdíjasok jobban fognak élni" - mondta Mesterházy Attila.
A hosszú beszéd eleje és vége abszolút lekötötte a közönséget, a közepén azonban Mesterházy hosszasan elmerengett a fékek és ellensúlyok rendszerén ejtett súlyos csorbán, amelyet az MSZP küzdőtéren ülő küldöttein, és a Ténytár olvasóin kívül valószínűleg kevesen követtek. Mindazonáltal Mesterházy képes volt felrázni közönségét egy jól időzített (egyébként mémgyanús) Bolse Viktor-ozással.
"71 nap múlva választások lesznek Magyarországon. 71 nap múlva változás lesz Magyarországon. Április 6-án új korszakot nyitunk Magyarország történetében. Én készen állok. Mi készen állunk. Mi jövünk, ők pedig menni fognak" - fejezte be beszédét Mesterházy Attila.
Összességében a problémafelvetések a jelenlegi rendszerben található szerkezeti problémákra világítottak rá. Ez pedig alkalmas lehet a társadalom autonóm gondolkodást igénylő részének figyelemfelkeltésére.
Az évértékelő szerepe most az ellenzék egységességének mutatása, Mesterházy Attila pozicionálása volt, ezt a szerepét minden bizonnyal teljesítette. Tizenháromezer ember jelenléte pedig lélektanilag jelenthet sokat a kampány előestéjén az ellenzéki összefogásnak. Akik jelen voltak, úgy távozhattak, hogy az összefogás megszületésével van esély leváltani az Orbán-kormányt.
Már csak az a kérdés, sikerül-e a baloldalnak ezt az erőt a szavazóik mobilizálására fordítani, illetve a baloldal minden próbálkozása ellenére a Fidesz képes lesz-e a közbeszédet elterelni a számára kínos témákról a számára jól fekvő témára, a rezsiwars-ra.