Veszélyes terepre lépett a Fidesz az internetadó ötletével. Soha nem látott tüntetésekben egyesítette és vitte utcára a magyar embereket a tervezet. Nem véletlen az általános közfelháborodás, hiszen az internetadó nem csupán egy újabb adó, vagy megszorítás, hanem a haladás, a korlátlan információszabadság, a fejlődés és a jövő megadóztatása.
Nem kérdés, hogy a gazdasági haladás, a technológiai fejlődés és a verseny egyik fő építőeleme és színtere az internet. Az sem véletlen, hogy a semmiből hatalmas cégbirodalmak nőttek ki az elmúlt 10 évben köszönhetően a világhálónak. Az internethasználat a társadalom szerves részévé vált, sokan már itt intézik az ügyeiket, az e-kereskedelem dinamikusan fejlődik, lassan már minden kisebb cégnek honlapja van, hogy minél szélesebb kör megismerhesse. Az internet a hírek áramlásának első számú helyszínévé vált, sokan csak ezáltal tudják tartani a kapcsolatot távol élő (kivándorolt) rokonaikkal, és még hosszasan lehetne sorolni, miért is annyira fontos az internet.
Vitának tehát nincs értelme arról, hogy az internet megadóztatása mindenkit érint. Nem az a kérdés, hogy 5 ezer, vagy 700 forint lesz az internetadó, hanem az, hogy van-e létjogosultsága a 12 milliárdos újabb sarcnak egy olyan országban, ahol például stadionokra több száz milliárd forintot,és Paks II.-re jövőre 13 milliárdot költ a kormányzat. De Orbán Viktor nem hátrál. Pedig legalább annyira szimbolikus most ez a 700 forint, mint a 300 forintos vizitdíj volt a szocialista kormány idején. Kiderült, hogy az emberek tűrésküszöbe mégsem végtelen: a magyarokat közvetlenül érintő, könnyen felfogható és a legfelsőbb kormányzati körökhöz könnyen kapcsolható ügy mindenkit érint. Csupán a legelvakultabb Fidesz-szimpatizánsok hiszik el ugyanis a kormánynak, hogy a különadót nem hárítják majd át a fogyasztókra.
Forrás: pontosan-ahogy.tumblr
Néhány tény az internetadóról
Az internetadóról könnyen ki lehet jelenteni, hogy beleillik az elmúlt 4 év gazdaságpolitikájába. A Fidesz kinéz magának egy szektort, majd egyeztetés, számítások és háttértanulmányok nélkül adót vet ki rá. Ad hoc intézkedés kompetencia hiányában. Jól jelzi az adóügyekért is felelős Nemzetgazdasági Minisztérium inkompetenciáját, hogy az eredeti ötlet szerint az internetadó a magyarországi net-forgalom alapján 200 milliárdos teher lett volna, bár a minisztérium csak ennek 10 százalékával számolt. Ez azt bizonyítja, hogy valójában senki sem számolt utána az adó hatásának az illetékes minisztériumban, csak hasraütés-szerűen bemondtak egy számot.
Ahogy azzal sem számolt senki, hogy maga az adó több lenne egy háztartás számára, mint maga az előfizetési díj, így gyorsan 700, illetve 5000 forintban kellett rögzíteni egy felső korlátot, attól függően, hogy háztartásról, vagy cégről van-e szó. De még itt sem lehet tudni, hogy akkor hogyan jön össze ez a 700 forint, mert mint kiderült, lehet hogy nem is személy/előfizetésről van szó, hanem háztartásonként maximum 700 forintról, függetlenül attól, hogy hány előfizetés is van. Van tehát egy adóterv nulla megalapozottsággal, és még az illetékes minisztérium sem tudja pontosan, hogy hogyan is épüljön fel, ezért jelennek meg róla nap mint nap újabb hírek.
Ha a tervezet nem változik, az adó több mint 700 forintot vehet ki egy család zsebéből, még akkor is, ha az előfizetésektől függetlenül egy háztartásnak maximum 700 forintot kell fizetnie, ugyanis ha a család egy vagy több vállalkozással rendelkezik, ahol be van kötve az internet, akkor ott már az 5 ezer forintos adószabály érvényesül.
Azt legalább tudni, hogy az adó alanya a szolgáltató. A szokásos fideszes kommunikáció szerint a szolgáltató pedig nem háríthatja át a terhet, ezt majd szigorúan rögzítik a törvényben. Kár, hogy a valóság köszönőviszonyban sincs a fideszes kommunikációval.
A. A kormánypárti kommunikáció ellenére a szektorban már nincs extraprofit (akármit is jelentsen ez a közgazdaságtanilag értelmezhetetlen lózung), így a szolgáltatók az adót valamiképpen át fogják hárítani, hogy ne legyenek veszteségesek (a Magyar Telekom például már második éve nem fizet osztalékot) és fenn tudjanak maradni. Az elmúlt négy év különadóit is minden esetben áthárították a különböző szolgáltatók és cégek, így kár is azon vitázni, hogy ez ismét megtörténhet-e.
B. Ha a Fidesz tényleg mindent megtesz azért, hogy a szolgáltatók ne tudják áthárítani az adót, abban az esetben az alábbi forgatókönyvet kell elképzelni: a kisebb szolgáltatók tönkremennek, csökken a verseny, ami rossz a felhasználóknak (értsd: szolgáltatószűkülés és közép távon áremelkedés), a nagyobb szolgáltatók is adatforgalmi limitet állíthatnak be, miközben forrás hiányában elmaradnak a szükséges fejlesztések, és a szektor megreked a 10 évvel ezelőtti szinten.
És végül néhány szó a profitról. Az, hogy a Fidesz rendszeresen a profit ellen tesz kirohanásokat, egyenesen a rendszerváltás előtti időszakba repít vissza minket, hiszen teljesen egyértelmű, mely rendszerektől idegen a profit fogalma. A profit a kapitalista gazdasági modell egyik velejárója, a vállalatok ebből tudnak tovább fejlődni, előrelendítve nemcsak magát a céget, hanem a gazdaságot. Így nyugodt szívvel ki lehet jelenteni, hogy aki profitellenes, az egyben kapitalizmusellenes, és egyben a kommunista filozófiát próbálja Magyarországra erőltetni.
Miért fontos az internet?
Az internet az elmúlt 15 évben a mindennapok legfontosabb elemévé vált. Behálózta a világot, és mára már annyira az emberiség szerves része, hogy a teljes internet hirtelen összeomlása nagy valószínűséggel a világgazdaság összeomlását is jelentené. Olyan cégbirodalmak nőttek ki a semmiből az internet segítségével, mint a Google, az Amazon, a Yahoo, de az olyan hardver gyártok, mint például az Apple vagy a Samsung az internet segítéségével tudtak vezető technológiai céggé válni. Miközben a 20. század végén a technológiai haladás a számítógépre épült, az elmúlt években már az okos telefon és táblagép biznisz került a középpontba, amely által a mindennapi élet minden percében képesek vagyunk elérni a világhálón tárolt információt.
Sokan már interneten intézik ügyeiket, az e-kereskedelem dinamikusa fejlődik, megkönnyítve a vásárlásokat, hiszen a cégek itt tudnak kapcsolatot teremteni partnereikkel, vásárlóikkal. Manapság már egy jó honlap nélkül nem lehet létrehozni egy közepesebb méretű vállalkozást. A magyar kkv-szektor sem tud előrelépni az internet segítsége nélkül, akárcsak azok a kis, kockázati tőkére épülő vállalkozások, amelyek már önmagukban is az online felül segítéségével "épülnek fel". Versenyképesség hiányában pedig nem csak ezek a cégek fognak lemaradni, hanem Magyarország is. De talán a legfontosabb az információ szabadabb és gyorsabb áramlása és az információhozzáférhetőség.
Az interneten (még mindig) a legkönnyebben lehet hozzájutni az információhoz, valamint a (nem csupán a frontról beszámoló győzelmi) hírekhez. Az újabb adó tovább fogja csökkenteni információszabadságot (a lehetőséget, hogy az emberek onnan tájékozódjanak, ahonnan akarnak) Magyarországon, miközben a nyugati típusú demokráciák mindent megtesznek azért, hogy a lakosságot korlátlanul, és akár ingyen hozzájuthasson az internet segítségével a maximális információkhoz.
Egy családban akár 1300 forintos többletköltség is lehet
Egy átlagos jövedelmű családban, egy vezetékes előfizetés és két mobilinternetes előfizetés, durván 1300 forintos többletköltséggel kell számolni havonta a Népszabadság számításai szerint - már ha a szolgáltatók átterhelik a költségeket (ahogy a többi különadónál is megtették).
A számítástechnikában, az infokommunikációs szektorban és a szolgáltatási szektorban több tízezren dolgoznak, így az internet megadóztatása nemcsak néhány szolgáltatót tenne tönkre, hanem rengetegen munkahelyüket is elveszthetnék. Összességében maximum 45 milliárd forint bevétel keletkezhet az internetadón (noha most csupán 12 milliárdot remél belőle a kormány), pedig a költségvetés nagyobbat bukna az egésszel, mint amekkora összeg bejön az internetadóból, hiszen csökkenne a társasági adóbevétel, a munkahelyek megszűnésével az szja-bevétel, és még hosszasan lehetne sorolni a felmerülő költségeket.
Ráadásul a hír hallatán a Vodafone fontolgatja, hogy nem írja alá a frekvencia használatbavételéért fizetett 30 milliárd forintról a hatósági szerződést, ami így ugyanennyi kiesést jelentene az államkasszából. A Magyar Telekom éppen az év elején kötött partnerségi megállapodást a kormánnyal (amelynek értéke konvergál a nullához, hiszen ennek ellenére nem szóltak nekik az ágazatot sújtó különadóról). Ezek után ne csodálkozzunk, hogy a romló kilátások és a bizonytalan jövő miatt több nemzetközi nagyvállalat is fontolgatja a kivonulást az országból, hiszen senki sem tudja, mely ágazatot szemelik ki legközelebb Orbánék.
Teljes zűrzavar a Fideszben, ahol a fejétől bűzlik a hal
Az internetadó mellett egyszerűen nem lehet értelmesen érvelni (hiszen a tétel költségvetési szinten elhanyagolható, mégis óriási károkat okoz a nemzetgazdaságnak), ezért inkább csak a fideszes politikusok elszántságát mutatja, hogy még ezt is megpróbálták: az utóbbi pár hétben már ez a 12 milliárd lett volna az EU-s hiánycél teljesítésének egyetlen(?!) módja (by Kovács Zoltán), az adóelkerülés visszaszorításának tüzes pörölye, a rendvédelmi szervek arany tojást tojó tyúkja, végül aztán Rogán mondta ki, hogy az internetadó a hátrányos települések infrastrukturális fejlesztésére kell. Sőt, azóta rezsitábornoktól, Németh Szilárdtól azt is megtudtuk:
A Fidesz, amely korábban ellenezte az internetadót, most Orbán Viktor és a jelek szerint a Telenor közös agymenésének agyviharának hála, bevezetné azt. De ez mostanra már nem csupán 700 forintról szól, hanem szimbóluma egy olyan rezsimnek, amely bár azt kommunikálja, hogy Magyarországot a fejlődés pályájára szeretné állítani, valójában azonban a nemzetközi versenyben egyre lejjebb húzza az országot.
Ez a magyarokat közvetlenül érintő és a legfelsőbb kormányzati körökhöz könnyen kapcsolható ügy mindenkit érint, csupán a legelvakultabb Fidesz-szimpatizánsok hiszik el ugyanis a kormánynak, hogy a különadót nem hárítják majd át rájuk. Ez pedig az utóbbi négy év alatt soha nem látott egységet kovácsolva viszi ki az embereket tüntetni az internetadó és annak kormánya ellen. Ilyet pedig még nem láttunk a Nemzeti Együttműködés Rendszerében.
!!!Update!!! Orbán ma reggel bejelentette, amit mi már eddig is hangoztattunk, nevezetesen hogy ebben a formában nem lesz bevezetve a netadó. Döntésének okaként a félrecsúszott kommunikációt, valamint azt emlépítette, hogy ő nem kommunista, együtt kíván kormányozni az emberekkel. Ezért januárban jön az újabb nemzeti konzultáció netadó ügyben. A miniszterelnök azért láthatólag nem tett le az ötletről, szerinte meg kell vizsgálni, hová lesz az interneten generálódó "extraprofit".