Az országgyűlés elfogadta a jövő évre vonatkozó adócsomagot. Az utolsó pillanatokban többek között egy olyan módosítás került a csomagba, amely lehetővé teszi, hogy az önkormányzatok újfajta települési adót vethessenek ki a magánszemélyek eddig adóval nem terhelt tulajdonaira. Szintén pár nappal ezelőtt értesültek arról a dohánycégek, hogy rendkívüli egészségügyi hozzájárulás néven ezentúl különadót kell fizetniük.
Ezenkívül a RTL Klub egyre növekvő népszerűségnek örvendő, kormánypárt kritikáktól sem visszariadó híradójára reagálva 40-ről 50 százalékra emelték a reklámadó legfelső sávját. Internetadó nem lesz ugyan, de januártól Deutsch Tamás vezetésével konzultálna a miniszterelnök a szektorban keletkező "extraprofitról". Úgy tűnik, kezdenek elfogyni a szóba jöhető szektorális különadóötletek, de semmi baj, mert mostantól az önkorikat is ráengedik az eddig nem adóztatott ingóságokra.
De mindenki megnyugodhat, nem lesz adóemelés: a szeszes italokon és dohányárukon jövedéki adóemelésre számíthatunk. Jön a szappan- és a művirágadó, a környezetvédelmi termékdíjat kiterjesztik a mosószerre, a tusfürdőre, a papír-írószerekre. Az élelmiszerárak is drágulni fognak az élelmiszer-felügyeleti díj brutális megemelése és a kormány külföldi multikiszorítós politikája miatt, de úgy tűnik a baráti kiskerláncba, a CBA-ba még mindig leszaladhatunk vasárnap.
forrás: Szomszédok forever
Szabad kezet kapnak az önkormányzatok az adókivetésben
A földadó bevezetésének lehetőségét az adótörvényt módosító csomag tartalmazza. Eszerint az önkormányzatok 2015-től földadót vethetnek ki a földtulajdonosokra. A Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége helyteleníti a földadókivetés lehetőségét, egyben kezdeményezi, hogy a termőföld kerüljön ki a települési adó hatálya alól. A MOSZ közleménye szerint a hátrányosabb helyzetű települések lesznek kénytelenek élni ezzel a lehetőséggel.
De ez nem csak a termőföldekre vonatkozhat. A módosítás lehetővé teszi, hogy az önkormányzatok újfajta helyi adót vethessenek ki a magánszemélyek eddig adóval nem terhelt tulajdonaira, szabad kezet kapnak ezen a téren. Így gyakorlatilag települési adót “vezethetnek be bármely adótárgyra, ha az nem képezi törvényben szabályozott közteher tárgyát”. Az adó alanya nem lehet szervezet vagy vállalkozás.
Dohányipari különadó, mint rendkívüli egészségügyi hozzájárulás
A dohányipari különadót a 2015-ös adócsomag elfogadása előtt pár nappal dobta be a kormány természetesen az érintettekkel való konzultáció nélkül. A hozzájárulás alapja a kötelezett 2014-es adóévben elért nettó árbevétel. Az adó - az eddigi különadókhoz hasonlóan - sávosan határozza meg az egészségügyi hozzájárulás mértékét: az adóalap 30 milliárd forintot meg nem haladó része után 0,2 százalék – de legalább 30 millió forint –, az adóalap 30 és 60 milliárd forint közötti része után 2,5 százalék, az adóalap 60 milliárd forint feletti része után pedig 4,5 százalék. (Érdekes, hogy a különadók esetén a kormány a sávos adóztatás mellett teszi le a voksát, mert az igazán nagyokat adóztatná, miközben a jövedelemadóra már nem vetíti ki ezt a hozzáállást, ott nem baj, ha a leggazdagabbak ugyanannyit adóznak, mint a legszegényebbek).
forrás: https://38.media.tumblr.com/c9adc3e765d861548f1f6186f7e81058/tumblr_nezy1mnnLf1qbgoyio1_1280.jpg
De nemcsak ez hoz jelentős változást a dohánypiacon jövőre, hanem az is, hogy létrehoznak egy dohány-kiskereskedelmi ellátót, így csak és kizárólag ettől az ellátótól vethetnek dohányárut a trafikok. A kiskereskedelmi ellátó feladatainak ellátáshoz egy 100 százalékos állami tulajdonban lévő zártkörűen működő részvénytársaságot alapítanak, de lehetőség lesz erre is koncessziós szerződést kötni. Ez csupán még egy lépcsőfok, ahol meg lehet fejni a dohánypiacot, megfelelő kezekbe juttatva a nyereséget.
Jövőre a jövedéki adó is nő két lépésben, először 2015. április elsején, majd 2015. július elsején. Ez pedig továbbra is a csempészcigaretta terjedését és a legális piac zsugorodását okozhatja.
Reklámadó-növekedés az RTL Klubnak
Az adócsomagban 40 százalékról 50-re emelik a reklámadó felső kulcsát, amellyel most is csak az RTL adózik. Korábban írtunk arról, hogy az RTL-csoport hivatalos panaszt nyújtott be az Európai Bizottsághoz a reklámadó miatt.
A kormány részéről a kormányszóvivő erre úgy reagált, hogy ha szükséges, a brüsszeli intézmények előtt is ki fog állni a reklámadóért, mert "a reklámadó ügye közteher-viselési kérdés, a reklámadó is egy olyan adónem, amely a reklámbevétellel arányosan növekszik." Az RTL Klub részesedése a magyar hirdetési piacon 13,5 százalék, ennek ellenére a cég fizeti a reklámadó több mint 50 százalékát.
Több új adó az internetadó leple alatt
A chipsadót kiterjesztik az alkoholos italokra, ezzel gyakorlatilag minden tömény szeszt jócskán megdrágítanak, de egyes tömények, amelyek különböző gyógynövényeket tartalmaznak, illetve a pálinkák mentesülni fognak az új adó alól. A már eddig is agyonadóztatott (jövedéki adó, forgalmi adó) szeszes italok piacára kiterjesztett termékadó a bort, a pezsgőt és a sört nem érinti, viszont ahogy az Index írja, az egy literes, 80 százalékos abszintra 900 forint pluszteher rakódik a különadó bevezetésével.
A bor azért mégsem marad ki teljesen, literenként 30 forintos ellenőrzési díjat vezetne be ugyanis a kormány a földrajzi jelzés nélküli tömegborokra. A díj a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának menne, amely hologramos címkékkel látná el a palackokat, így nyomon követhetővé válna a forgalmazott bor útja.
Az "egyéb vegyipari termékek" környezetvédelmi termékdíjas körbe vonásával a szappan, a sampon, a mosószerek és az öblítők, valamint az összes kozmetikai szerek és dezodorok után különadót kell fizetnünk jövőre.
A lakásillatosítók és a művirágok sem ússzák meg a különadót, utóbbinak termékdíja 1900 forint lenne kilónként, amely már "fojtóadónak" minősül. Nem tudni, melyik fideszesnek ártottak a művirágok, de a különadóval ezek a termékek egyszerűen eltűnhetnek a piacról.
Jövőre az irodai papírok, jegyzettömbök, iratrendezők, mappák után is különadóztatja a kormány. A környezetvédelmi termékdíjat kiterjesztik, így a papír után kilónként 19 forint megy a költségvetésbe. Ez az adóemelés egyaránt érinteni a vállalatokat és a háztartásokat is.