Már most bebizonyosodott, hogy teljesen értelmetlenné vált a bevándorlással kapcsolatos nemzeti konzultáció: a kormány ugyanis ahelyett, hogy megvárta volna az egymilliárd forintból készült konzultációra adott válaszokat, inkább úgy döntött, hogy a magyar-szerb határ 175 kilométeres szakaszát egy négy méter magas kerítéssel zárja le. Felmerül a kérdés: miért is dobtunk ki egymilliárd forintot a nemzeti konzultációval az ablakon, ha végül Orbán nem is kíváncsi a véleményünkre?
1989 után huszonhat évvel Magyarországon tehát újra a határzárral foglalkozunk, igaz most nem mi bontunk, hanem mi emelünk. Nem mehetünk el amellett sem, hogy miközben Orbán keresztény értékekről papol, valójában homlokegyenest ellene megy a Biblia vonatkozó tanításának, és a pápa intelmeinek egyaránt. Reméljük, lesz alkalmunk meghallgatni, mit gondol minderről Orbán Viktor, s külön Semjén Zsolt.
De a legnagyobb baj a kormány új agymenésével kapcsolatban az, hogy teljesen értelmetlen, fölösleges pénzkidobás. Ha tényleg meg is épül a 175 kilométer hosszú vasfüggöny, az nem fogja megállítani a Magyarországon keresztül menő migrációs hullámot. Elég csak néhány kilométerrel arrébb mennie a menekültnek, Románián vagy Horvátországon, vagy netán a falról értesülve új utat választva Ukrajnán keresztül érkeznie, újra Magyarországon találhatja magát, ahol rövid időre lepihenve már tovább is állhat nyugat felé.
A kormány utasítást adott a belügyminiszternek a teljes magyar–szerb határ lezárásának előkészítésére, jelentette be a kormány ülése közben Szijjártó Péter külügyminiszter. A 175 kilométeres határszakaszt 4 méter magas kerítéssel zárják le. A belügyminiszternek egy héten belül elő kell készítenie a határzárat. 1989 után tehát újra határzárral kell foglalkozunk, igaz most nem mi bontunk, hanem mi emelünk.
1. Totális szélkakas-farm, avagy a Fidesz sem tudja, mit akar
Korábban arról volt szó, hogy az illegális határátlépéseket csak jogszabályi változtatásokkal akarják majd megakadályozni, fal/kerítés esetleges felhúzását még tagadták is a párton belül: legalábbis ezt támasztják alá a Fidesz prominens vezetőinek nyilatkozatai még a múlt hétről:
Rogán: "Nem fizikai határzárról szól a javaslat, azaz nem lesz drótkerítés a határon."
2015. június 10. Napi Gazdaság
Kósa: "Jogi eszközökkel le kell zárni a határt, de ez nem vasfüggöny építését jelenti."
2015. június 9. Napi Gazdaság
Jól példa arra, hogy a Fidesz mennyire nem egyeztetett a párttársaival az építendő fal ügyében, hogy Deli Andor, a Fidesz Európa Parlamenti képviselője még a határzár bejelentése előtt azt nyilatkozta a szerbiai Danas című napilapnak, hogy a júliusra tervezett, magyar-szerb közös kormányülés kiváló alkalom lesz, hogy áttekintsék a helyzetet és megállapodjanak a további közös lépésekről.
"Meg vagyok győződve, hogy Magyarország semmilyen egyoldalú lépést nem tesz, mielőtt részleteiben áttekintené a problémát szerbiai partnereivel" – mondta a Fidesz EP-képviselője. Ehhez képest egy héten belül már késznek kell lennie a konkrét terveknek, hogyan is álljon az új határzár a magyar-szerb határon.
Nincs ezen mit csodálkozni, hiszen még a vezér Orbán is bizonytalan ebben a témakörben. 2014 novemberében például még ezt mondta: "Nem akarjuk látni, hogy új falak épülnek Európában [...] Egy értelmes és nyugodt geopolitikát javaslok Magyarország számára."
2. Teljesen értelmetlen a határzár kiépítése
Ha tényleg meg is épül a 175 kilométer hosszú vasfüggöny, az nem fogja megállítani a Magyarországon keresztül menő migrációs hullámot. Nemzetközi példák is bizonyítják, hogy semmi értelme ilyet építeni. Ráadásul a menekültek sem hülyék: amint megtudják, hogy Magyarország (ami még mindig nem cél, csak tranzitország!) falat emel a szerb-magyar határszakaszon, kerülnek egy picit, és Horvátországon vagy Románián keresztül, fognak Európába jönni. Sok száz, vagy inkább több ezer kilométer kalandos megtétele után néhány plusz kilométert gyaloglás aligha fogja visszatántorítani az országba érkezőket.
Arról nem is beszélve, hogy a falon való átjutás adott eseben egy drótvágó segítségével igencsak könnyebb lesz, ha pedig elegen gyűlnek össze egy adott szakaszon, még arra sem lesz szükség. Mikortól pedig egy illegális határátlépőt nyakon csípnek a hatóságok és az menedékjogot kér, onnantól fal ide, vagy oda, kötelesek vagyunk a menedékkérelmet a szokott módon elbírálni. A menedékkérők nagy része pedig pont az eljárás közben eltelt idő alatt áll tovább nyugatra.
Ha pedig igazán az lenne a menekültek célja, hogy Magyarországon maradjanak, (jelenleg mindig az az ország bírálja el a menedékkérelmet, amelynek területén a menekült belépett az EU-ba) akkor egyszerűen csak fognák magukat és Ukrajna felől kezdenének jönni Románia és Horvátország helyett. De a céljuk nem ez, hanem hogy nyugatabbra vándoroljanak, ahol meg tudnak élni. MAgyarországgal amúgy sem járnának jól, hiszen évente csak párszáz menekültkérelmet bírálnak el pozitívan a hatóságok.
Kiket fog akkor ez a fal visszafordítani? Ahogy a cink.hu is írja, kizárólag az erejük végső tartalékait is felemésztő, minimális pénzzel vagy anélkül útnak induló szerencsétleneket, akik igen jó eséllyel azok a valódi háborús menekültek, akiket elvileg még mi is befogadnánk.
Mindezeken felül, ahogy Gyulai Gábor, a Helsinki Bizottság menekültprogramjának vezetője is mondta az Indexnek, az egésznek értelme nincsen, mert:
"Mindegy, hogy van papírja, vagy nincs. Mindegy, milyen nyelven adja be a kérelmet. Ha egy külföldi felmászik a falra, és azt mondja, menedéket kér, onnantól kezdve Magyarországnak minden nemzetközi kötelezettségét be kell tartania […] Ha fizikailag lezárunk egy pontot, azt mindig meg lehet kerülni. A kormány akkor érhetné el legfeljebb a kívánt hatást, ha az osztrák határtól a szlovákig végig felhúzná a vasfüggönyt az ország teljes déli és keleti határán. Ez a mostani csak egy újabb látszatintézkedés, amivel a kormány azt bizonygatja, hogy keményen fellép valamilyen képzeletbeli ellenséggel szemben.”
3. Nemcsak értelmetlen, drága is
174,7 kilométer hosszú a szerb–magyar határszakasz, amelyből 15,9 kilométer folyami rész. Egy műszaki zár felépítése elektromos jelzőrendszerrel, infra kapukkal, jelző rakétákkal óriási mennyiségű pénzt emésztene fel, és a kiépítése se menne egyik napról a másikra. Ezt azért kell kiemelni, mivel Szijjártó azt mondta az Európai Unióval kapcsolatban, hogy "a közös válaszhoz vezető út egyelőre meglehetősen időigényesnek és hosszúnak tűnik."
Tarjányi Péter biztonságpolitikai szakértő szerint ráadásul nemcsak a fal felhúzása, hanem az üzemben tartása is szép éves költséget tehet majd ki (gondoljunk csak a médiából a falról értesülő, ab ovo drótvágóval érkező migránsokra).
4. Megint a haveroknak megy majd a pénz
De ez sem baj, hiszen a hosszú határzárat fel kell építenie és fenn kell tartania valakinek, aki valószínűleg egy kis segítséggel korrektül megnyert tender után így rengeteg pénzt fog keresni. A "Mészáros és Mészáros" például biztos alkalmas volna, hisz annyi mindenhez ért. A kerítés energiatakarékos kivilágítását is meg kéne oldani nyilván valahogy, kár, hogy Tiborcz úr a lámpamutyik után kiszállt a bizniszből.
5. Még mindig alig fogadunk be menekülteket
Bár a kormánypropaganda folyamatosan bevándorlókról beszél, nálunk célszerűbb lenne "átvándorlóknak” nevezni azokat, akik megjelennek a magyar-szerb határon. A délről hozzánk érkezők 80-90 százaléka ugyanis nem Magyarországra akar jönni. Az érkezők fele általában 24 órán belül el is hagyja az országot. A kormány ráadásul összemossa a kényszerből, valamilyen fenyegetettség elől menekülőket a gazdasági okokból migráló emberekkel.
Az elmúlt három hónapban Afganisztánból (6563 fő),Szíriából (4162 fő),és Irakból (1500 fő) jöttek hozzánk a legtöbben, a koszovóiak (968 fő) száma jelentősen csökkent a korábbiakhoz képest. Tehát a menekültek többsége olyan országokból jön, ahol jelenleg is háború van, és olyan üldöztetésnek és fenyegetettségnek voltak kitéve, amely alapján valóban jogosultak lehetnek védelemre.
A bevándorlási hivatal az elmúlt években sem nagyon osztogatta túl bőkezűen a menekült státuszt a statisztikájuk alapján. Fontos tisztázni, hogy a menedékkérők számának drasztikus növekedésétől nem nőtt ugyanilyen arányban a befogadottak aránya is. A menedékkérők nem minősülnek kapásból menekültnek, erről a menekültügyi hatóságok döntenek, amelyek visszaküldhetik a menedékkérőt a származási országába, amennyiben nincs kitéve üldöztetésnek.
Éppen ezért, a Magyarországot érintő menedékkérelmek számának növekedése önmagában semmit nem mond, semmit nem bizonyít, főleg nem azt, hogy annyi menekültstátuszt kapott személy lenne hazánkban, amennyien ezt kérvényezték.
6. Az Orbán által sokat hangoztatott keresztény értékrend szerint is gáz
A fal funkciója természetesen nem a menekültek visszatartása, hiszen arra nyilvánvalóan fizikailag alkalmatlan. A falnak tisztán politikai jelentősége van, ilyen értelemben a célközönségnél többet ér bármilyen plakátnál. Ennek a 175 km hosszú kerítésnek az árát csak azért kell megfizetne a magyar polgároknak, hogy a Fidesz visszaszerezze a jobbikhoz átment szavazóit, valamint stabilizálja saját táborát. Egy esetleges határzár ráadásul kiváló "terelés faktor" is, hogy addig se beszéljünk például a kormányzati mutyikról.
Végezetül, mivel kormányunk parazitapártja kedvenc KDNP-nk, és persze maga Orbán Viktor is a kereszténydemokrata szellemiség legfőbb hazai szószólója (sic), érdemes megemlíteni a Szentírás mellett a pápa véleményét is a kérdésben. Reméljük, lesz alkalmunk meghallgatni, mit gondol minderről Orbán Viktor, s külön Semjén Zsolt.
"Felhívlak benneteket, hogy kérjetek bocsánatot azokért a személyekért és intézményekért, amelyek becsukják az ajtót ezek előtt az emberek előtt, akik családot keresnek, akik védelmet keresnek" – mondta hallgatósága előtt Ferenc pápa.
Az utolsó 100 komment: