A magyar állam az alaptörvény megsértésére hivatkozva kiadta az utasítást a minisztériumoknak: szerződést kell bontaniuk a Magyar Telekommal. A botrány azután tetőzött, amikor a Magyar Telekom felbontotta a szponzorációs szerződését Ákossal, miután az ismert magyar előadóművész az Echo TV-ben arról beszélt, hogy a nőknek nem kell ugyanannyi pénzt keresniük, mint a férfiaknak (hasonló álláskörben), és elsősorban a szülésre kell koncentrálniuk. Ráadásul ez az interjú azután látott napvilágot, miután Kövér László házelnök is kikelt a női egyenjogúság ellen.
A Fidesz a szólásszabadság megsértése ellen emelt kifogást, arról viszont már nem esett szó, hogy mi a helyzet az alaptörvény azon pontjával, hogy minden ember egyenlő, így férfit és nőt is hasonló bánásmód illet. Ahogy arról sem esett szó, hogy az alaptörvény melyik pontjában szerepel az, hogy az állam kifogást emelhet egy magánjogi szerződés felbontása ellen.
Mindenesetre az ügy odáig fajult, hogy a legnevesebb külföldi hírportálok is beszámoltak erről, és arra mutattak rá, hogy a kormány lépése befektetőket tarthat távol az országtól.
kép forrása: Index.hu
A történet
Kövér László házelnök (az ország egyik közjogi méltósága) a december 13-án tartott Fidesz-kongresszuson beszélt arról, hogy a a nők önmegvalósításának csúcsa a gyermekáldás, a kormányközeli Echo TV-ben pedig Ákos adott egy parádés interjút, amelyben arról beszélt, hogy a nőknek nem az a dolguk, hogy ugyanannyit keressenek, mint a férfiak, hanem a női princípium beteljesítése, ami egyenlő a szüléssel.
Nem ez az első eset, hogy Fideszhez köthető prominens személyek kikelnek a női egyenjogúság ellen, szembemenve a modern gondolkodással. Ennek egyik csúcspontja volt, hogy 2015 márciusában a Fidesz-KDNP leszavazta a nőket az erőszaktól védő európai egyezményt.
A történet azonban nem ért véget azzal, hogy különböző civil szervezetek tüntetést tartottak a női egyenjogúságot sértő nyilatkozatok ellen. A Magyar Telekom ugyanis december 16-án bejelentette, nem támogatja tovább Ákost, mivel a cégcsoport értékrendjét sérti az előadóművész nyilatkozata, hiszen a Telekom-csoport a férfiaknak és nőknek egyenlő karrierlehetőséget biztosít.
Ebben sincs semmi meglepő, a történelemben már számos alkalommal előfordult, hogy egy cégcsoport kiszállt egy ismert ember támogatásból, ha az olyan nyilatkozatot tett, vagy cselekedett, ami nem összeegyeztethető a cégcsoport értékrendjével. Legyen szó rasszista nyilatkozatról, doppingról, kábítószer-fogyasztásról, vagy éppen a női értékrendet sértő magatartásról. A szponzoráció ugyanis nem más, mint kommunikáció. A vállalat szerződést köt egy közéleti személyiséggel, művésszel, előadóval, hogy rajta keresztül üzenjen magáról. Ákos támogatásával a Telekom eddig úgy gondolta, jó személyre fordítja szponzorációs keretét. Múlt hét óta már nem gondolja így.
A történetet ezzel le is lehetne zárni, ha nem jött volna úthenger módjára a Fidesz, és ismét nem lépett volna olyat, ami sokak számára meglepő, mások számára azonban kevésbé.
A magyar állam túlkapása
A Fidesznél úgy döntöttek, hogy senkit sem szabad az útszélén hagyni, így Ákost is meg kell védeni - Kövér László beszéde ellen sem emeltek kifogást -, ezért kiadták az utasítást, hogy a minisztériumoknak fel kell bontaniuk minden szerződésüket a Magyar Telekommal. Mi az indok? Az alaptörvény és a szólásszabadság megsértése, a Fidesz szerint a Telekom véleményterrorba kezdett.
A kormány megdöbbenéssel értesült a Telekom lépéséről, amely meggyőződésünk szerint mind a magyar alkotmány szellemével, mind pedig betűjével ellentétes...A kormány utasította az összes minisztériumot és minisztériumi háttérintézményt, hogy mondják fel szerződéseiket a Magyar Telekommal - közölte Kovács Zoltán kormányszóvivő csütörtökön az MTI-vel.
Pár óra alatt aztán kiderült, hogy mindössze a kormányzati dolgozók és a háttérintézmények dolgozóinak mobilinternetes előfizetéseit mondják fel, amelyek egyébként is lejárnának az újévkor. Könnyen lehet tehát, hogy a kormány egyszerűen kihasználta az apropót, hogy újabb ellenségképként most épp a Telekomot tüntesse fel. Ezt a forgatókönyvet támasztja alá az is, hogy a kormány a Telekommal tavaly kötött partnerségi megállapodáshoz nem nyúl, az a mögötti százmilliárdos nagyságrendű hálózatfejlesztést továbbra is végzi a Telekom az államnak. Ez tehát nem több, mint cirkusz a Fidesz szimpatizánsainak, és figyelmeztetés a piacnak: ne avatkozzanak a politikába.
A valódi véleményterror azonban inkább a Fideszhez köthető, hiszen:
1. A Telekom nem tiltatta le az Ákos-interjút, nem is tett olyan lépéseket amelyek a szólásszabadságot sértenék. A Telekom egyszerűen úgy döntött, hogy felbontja két magánszemély közti magánjogi szerződést, mivel a másik fél nem tartotta be a szerződésben foglaltakat. Ákos olyat mondott, amely nem összeegyeztethető a cég értékrendjével, sérti a cég hírnevét és márkaértékét, ezzel jogában állt felbontani a szerződést. Minden bizonyára a szerződésben szerepeltek ezzel kapcsolatos részek, ellenkező esetben Ákos be is perelhetné a Telekomot, mivel élő szerződésről van szó.
2. Innentől kezdve pedig fel tehetjük a kérdést, hogy a magyar államnak mi köze van két magánszemély magánjogi szerződéséhez? Rövid kifejtve: semmi. Ha a magyar állam ilyen átütő erővel bele akar szólni, hogy egy vállalatcsoport hogyan használja fel a marketingre költött forrásait, akkor Magyarországon nincs jogbiztonság.
3. Ha élő szerződés felbontásáról van szó, ez súlyos pénzeket jelenthet a magyar államnak, ami közpénzekkel, tehát az adófizetők pénzével gazdálkodik. Rétvári Bencétől egy interjúban megkérdezték, hogy mennyibe kerülhet a szerződések felbontása, aki erre csak úgy reagált, hogy meg fogják vizsgálni. Tehát úgy fogadtak el egy döntést, hogy utána sem számoltak, hogy az mennyibe fog fájni az államnak. Lehet, hogy erre nem is lesz szükség, hiszen a két hét múlva amúgy is lejáró szerződést még csak fel sem kell mondani, lejárta után az állam egyszerűen mással köt majd megállapodást.
4. A Fidesz mindvégig az alaptörvényre és a szólásszabadságra hivatkozott, azonban az alaptörvényben sehol sem szerepel, hogy egy multinacionális vállalatnak hogyan kell eljárnia a szponzorpénzeivel. Azonban Magyarország Alaptörvényének XV. cikkének harmadik bekezdésében ez szerepel: A nők és a férfiak egyenjogúak. Kövér László, vagy éppen Ákos nyilatkozata könnyen megsérthette az alaptörvényt, hiszen az egyenjogúság alatt érteni lehet azt is, hogy a nőknek és férfiaknak azonos karrierlehetőséget kell biztosítani, azonos körülmények között, ebben pedig a fizetés is benne van. Azzal is tisztában vagyunk, hogy Magyarországon sok más nyugati országhoz hasonlóan a cégek többsége ezt nem tartja tiszteletben, és ha fizetésekről van szó, másképpen bánnak a nőkkel és férfiaknak.
5. A Fidesz saját magának rúgott öngólt azzal, hogy beleállt vállalhatatlan nyilatkozatok védésébe a gyors elhatárolódás helyett, mivel mindenki erről beszél egy olyan időszakban, amikor valóban megoldandó demográfiai problémák vannak Magyarországon. Azzal nem lehet megoldani ezeket a problémákat, hogy kijelentjük, hogy a nők dolga a szülés, mivel elvonja a figyelmet az olyan kormányzati intézkedésekről, mint a CSOK kiterjesztése.
A Fidesz a migrációs hullámmal kapcsolatban számtalanszor felhozta, hogy a bevándorlók olyan középkori értékeket képviselnek, amelyek nem összeegyeztethetőek a keresztény Európa szellemével. Ebbe a körbe beletartozik a nőkkel kapcsolatos felfogás is.
A Fideszhez köthető személyek nők elleni kirohanása viszont ugyanezt a középkori felfogást képviseli, ezzel a kormánypártnak ismét sikerült öngólt rúgnia magának.
Befektető ellenes környezet
Mindeközben pedig neves külföldi lapok is végigkövették az eseményeket, és a magyar kormány lépéséből egy befektetőellenes környezet képe rajzolódik ki. A magyar kormány ugyanis egyik napról a másikra kénye, kedve szerint döntött egy nagyobb szerződés felbontásáról, normális indok megfogalmazása nélkül. Ekkor pedig a külföldi befektetők között joggal merülhet fel a kérdés, miért hozzák ide a pénzüket, ha a magyar fél ennyire megbízhatatlan, és megpróbál nyomást gyakorolni az értékrendjükre, amely alapvetően a modern társadalmi felfogást tükrözi.
A Fidesz lépésével Magyarország ismét szegényebb lett, és nemcsak pénzügyileg, hanem morális szempontokból is. A kormány lépése egyébként nem több, mint cirkusz a szimpatizánsoknak és figyelmeztetés a piacnak: ne avatkozzanak a politikába.