Egy évvel a G-nap kirobbanása után továbbra sem csitul a harci kedv Orbán Viktor és hajdani barátja, Simicska Lajos között. Ha az eddigi eseményeket vesszük sorra, akkor nem kétséges, hogy a kettejük között kirobbant háborúban a miniszterelnök áll nyerésre.
Egy év leforgása alatt Orbán Viktor megtisztította kormányát a Simicskához hű emberektől, kigolyózta a Közgépet a közbeszerzések milliárdos piacáról, gondoskodott arról, hogy a Simicska-Nyerges páros tulajdonában lévő földterületek elsőként kerüljenek kalapács alá, és elkezdte kiépíteni az új, Simicska-nélküli kormányzati médiabirodalmat. Most éppen a Mahir hirdetőoszlopai estek áldozatul a kettejük között dúló, permanens háborúnak.
A G-nap óta eltelt egy évben Simicska Lajos komoly sebeket szerzett, de (elsősorban a korábbi jó viszonynak köszönhetően) továbbra is Magyarország leggazdagabb embereinek egyike. Biztos, hogy nem lesz egyszerű két vállra fektetni, jól láthatóan nem adja egykönnyen magát.
Egy háború kezdete
Orbán Viktor és korábbi oligarchája szövetségese között a konfliktus 2014 tavaszára mélyült el. No persze akkor mi még nem tudtunk arról, hogy megromlott a viszony az egykori harcostársak között. Jelek azért voltak arra, hogy nem minden stimmel kettejük között:
A nyilvánosság számára akkor lett egyértelmű, hogy valami véglegesen megromlott az évtizedes szövetségesi viszonyban, amikor Simicska Lajosbelengette, hogy elindul a veszprémi előválasztáson. Ennek azért volt különösen nagy jelentősége, mert a Fidesz kétharmada múlt rajta. (Simicska végül visszalépett az indulástól, de a Fidesz így is elvesztette kétharmadát az országgyűlésben.) Innentől nem volt megállás, elindult az adok-kapok: reklámadó, G-nap, a Közgép kigolyózása a közbeszerzések milliárdos piacáról, Vida eltávolítása a NAV éléről, Gyurcsányozás, ügynökvád, terroristázás, az állami földek kiárusítása, a földbérleti szerződések felülvizsgálata, és a TV2-gate egyértelműen azt mutatta, hogy minden fronton megindult a harc az ellenségekké vált felek között.
A nagy budapesti oszlopháború
A küzdelem leglátványosabban eseménye most éppen a Mahir Cityposter Kft. hirdetőoszlopai körül dúl. 2010-ben még kifejezetten a cég előnyös helyzetbe hozása érdekében (a jól bevált recept szerint) módosított törvényt a fideszes többségű országgyűlés. 2015-ben viszont Kocsis Máté már arrólbeszélt, hogy a Mahir nem fizet eleget a kiemelt budapesti helyszíneken található reklámfelületekért, és nem tartja be a szerződésben foglaltakat sem.
A Simicska érdekeltségébe tartozó cég még 2006-ban kötött valóban rendkívül előnyös, ugyanakkor szokatlanul hosszú távú, 25 évre szóló szerződést a fővárossal. Kétség nem férhet hozzá, hogy az ebből évente befolyó, körülbelül 45 millió forintos összeg elég soványka. A gond csak az, hogy ez eddig senkit nem zavart. Most viszont Kocsis gyorsan be is nyújtotta javaslatát a Fővárosi Közgyűlésnek, amely szerint fel kell bontani a szerződést a Mahirral, mert a cég nem tartotta be az abban foglaltakat, és a jutányos ár, amit az értékes felületekért fizetnek „fontos közérdeket sért”.
2015 decemberében a Fővárosi Közgyűlés elsöprő többséggel meg is szavazta a Kocsis-javaslatot. A testület döntése alapján 2015. december 31-ig el kell bontani a szóban forgó hirdetőoszlopokat. A munkát a Mahirnak kell elvégeznie, ha ezt nem tenné meg, akkor arról a főváros gondoskodik, de a bontás költségeit ebben az esetben is a cégnek kell állnia. Mivel a Mahir vezetése szerint az egyoldalú szerződésbontás „nyilvánvalóan jogszabályba ütközik, egyben bűncselekmény elkövetésének alapos gyanúját is felveti”, január másodikán a Budapest Közút Zrt. kezdte meg az oszlopok elbontását. Másnap azonban a Mahir visszaállította azokat, majd egy biztonsági cég embereivel kezdte el megvédeni a különösen frekventált helyeken lévő hirdetési felületeket. A legnagyobb csata a Bazilikánál bontakozott ki, ahol az őrző-védő cég emberei diadalmas győzelmet arattak a Közút Zrt. oszlopbontó kisiparosai felett.
A főváros fideszes vezetése számára a Simicska-oszlopok eltüntetése jól láthatóan prioritást élvezett mindennel szemben. Miközben Budapest (szokás szerint) lebénult az idei első, körülbelül három centis hótól, a Közút Zrt. embereinek legfontosabb feladata a még álló oszlopok lebontása volt.
Messze még a vége
Bár Orbán Viktor több ütést vitt be és számos sebet ejtett egykori szövetségesén, Simicska „dzsungelharcos”, aki nem adja egykönnyen magát. 2015 májusában 73 milliárdos forintos vagyonával még mindig a 10. leggazdagabb magyar volt, aki láthatóan nem sajnálja a pénzt és az időt a permanenssé vált harcra. Nyitott frontok még mindig akadnak: a TV2 ügye még a bíróság előtt van, a Közgép pert nyert a kormánnyal szemben, és az oszlopháború sem zárult még le.
A miniszterelnök azonban kétségkívül komolyabb fegyverarzenál felett diszponál, és jól tudjuk, hogy mi Orbán Viktor hitvallása, ha az ellenségeiről van szó: ha esély van rá, megöli őket. Addig viszont biztos, hogy a „nemzeti nagytőkés” is bevisz még pár ütést.