A földmutyi után, illetve a földprivatizáció második ütemének megkezdése kapcsán lassan kijelenthetjük, hogy a föld már a Fideszé. Szemünk előtt zajlik a NER bebetonozása, az állami vagyon lenyúlása, a politikai hatalom gazdasági hatalommá konvertálása.
Mindeközben sokkal kevesebb sajtóvisszhanggal kezdődött meg a halászat és a vadászat törvényi kereteinek átalakítása, pedig a Fidesz éppen most alakítja, szabja át a maga számára ezeket az ágazatokat.
A halgazdálkodás átalakításában a Fidesz továbbfejlesztette földmutyis módszerét: már a pályáztatást is átpasszolták egy ernyőszervezetnek, amelynek élén szintén fideszes vezetés áll. A horgászszövetségre szabott törvény nyomán az ernyőszervezet olyan díjazású szerződést köt, amilyet akar, azzal a horgászegyesülettel, amelyikkel akar. Indulhat tehát a trafikmutyi a halakkal.
A vadgazdálkodásban még csak az alapokat rakták le, de jó lesz figyelni: 2017-ben a lejáró szerződések miatt 20 évre betonozhatja be magát a fideszes-KDNP-s hátország az ágazatba. Mészáros Lőrincnek például már létre is jött az első vadgazdálkodással foglalkozó cége.
Forrás: index.hu
Trafikmutyi halakkal?
Régóta tervezte azt a kormány, hogy a hazai vizek halgazdálkodási jogait a horgászegyesületeknek adja. Az ország 140 ezer hektárnyi vízterületéből nagyjából 130 ezren jártak le a 15 éves bérleti szerződések, így ezeket kívánta megpályáztatni a kormány. Ennek gyakorlata azonban pontosan úgy alakult, ahogy az mostanában alakulni szokott: bár korábban egy évet ígértek a pályáztatásra, a halgazdálkodási pályázatokat végül nagyon rövid idő, alig egy hónap alatt, gyors lefutással írták ki csaknem az egész országban a Dunára, a Tiszára és egy sor kisebb folyóra.
A nyertesek pedig természetesen nem is a helyi horgászegyesületek lettek: a pályázatokat csaknem minden esetben a Magyar Országos Horgász Szövetség (MOHOSZ) nyerte, 15 évig így ők rendelkezhetnek a pályáztatott vizek hasznosítási jogával. A szövetség azonban nem más, mint egy fideszes ernyőszervezet: a MOHOSZ-t egy fideszes országgyűlési képviselő, Szűcs (Azori-szigeteki) Lajos vezeti.
Ugyanaz a Szűcs Lajos, aki pár hónappal korábban önálló képviselői indítványként benyújtott egy módosító javaslatot a halgazdálkodási törvényhez, amely szerint az állami vizeinket az állam a MOHOSZ-nak is passzolhatja, amely aztán rendelkezhet azokkal, többségüket továbbadva helyi horgászszervezeteknek. De hogy melyik szervezet kapja a vizet, azt a MOHOSZ országos választmánya dönti majd el, amelynek fideszes politikai befolyásoltsága nem is kérdéses. Így az a szervezet kaphatja majd a területet, aki jóban van a fideszes vezetéssel.
Ráadásul a módosítással a halászok is ellehetetlenültek: 200-300 család megélhetése került veszélybe a módosítással, 2016-tól ugyanis már nem adható ki kereskedelmi célú halászati engedély a természetes vizekre. 2015 év vége után tehát azoknak, akik eddig halászatból tartották el magukat, más foglalkozás után kell néznie, sokan azóta is munkanélküliek. Februárban ezért a halászok megkezdték a tiltakozást, kezdetben félpályás útlezárásokkal. Nézetük szerint a szabályozás változása az orvhalászatot erősíti.
Összességében tehát a Fidesz továbbfejlesztette földmutyis módszerét: már a pályáztatást is átpasszolták egy ernyőszervezetnek, amelynek élén szintén fideszes vezetés áll. A horgászszövetségre szabott törvény nyomán az ernyőszervezet olyan díjazású szerződést köt, amilyet akar, azzal a horgászegyesülettel, amelyikkel akar. Indulhat tehát a trafikmutyi a halakkal.
Jön a vadászmutyi is?
A kormány közleménye szerint több milliárdos biznisz a vadásztatás. Ebbe a bizniszbe akarja 20 évre bebetonozni magát a Fidesz-KDNP. A kormánypártok már 2011-ben kinézték az ágazatot, Semjén Zsolt ekkor egy új vadászati törvény kialakításáról, a "vadászat becsületének helyreállításáról" beszélt. Azóta sok víz lefolyt a Dunán, s a vadászati ágazat érdekében valóban születtek előnyös törvénymódosítások, de az ágazatot alapjaiban átalakító új vadászati törvény elfogadására 3 évet kellett várni, azt egyébként egy havi 600 ezer forint plusz áfáért dolgozó ügyvédi irodával irattatta meg az FM. Az országgyűlés a törvénymódosítást végül 2015. november 17-én fogadta el. Üdítő kivételnek látszik, hogy a kormánypártok a törvényt a témában érdekelt legfőbb érdekképviseletekkel egyetértésben, azokat a törvényalkotásba bevonva fogadták el.
Jönnek a tájegységi fővadászok
A vadászati törvény egyik nagy újítása, hogy lesznek tájegységi fővadászok, akiket a miniszter nevez ki, és az országosan kialakított vadgazdálkodási körzetek élén állnak majd. egyfajta elitalakulatról van szó, az 52 fővadász felszerelése 1,55 milliárd forint lesz, amiért többek között szolgálati terepjárót, fegyvereket és egyéb felszerelést, valamint bruttó havi 490 ezer forintot kapnak majd. A tárca mindettől a magasabb fokú szakmaiságot várja.
Árnyaltabb a kép, ha kicsit utána járunk, melyek is ezek az érdekvédelmi szervek: az Országos Magyar Vadászkamara elnöke egy állami erdészet, a Tanulmányi Erdőgazdaság (Taeg) vezérigazgatója, tehát gyakorlatilag Bitay Márton államtitkár beosztottja. A további két szervezet az Országos Magyar Vadászati Védegylet (OMVV) és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK). Ezekből egyet sem lehet független szakmai szervezetként említeni, hiszen az OMVV elnöke maga dr. Semjén Zsolt, a NAK elnöke pedig a fideszes Győrffy Balázs, aki egyébként az állami földeladásokat lehetővé tévő törvénymódosítást is benyújtotta, hogy aztán ő maga is kikaparja a gesztenyét, s 167 hektárt szerezzen meg a nem is olyan régen még állami földvagyonból.
A kormány tehát nem tett mást, mint a sajátjai által kitömött vadászati érdekvédelmi szervezetekkel egyetértve hozta létre az új szabályokat. Már ez is gyanús lehetne, de a történet nem áll meg itt. A törvény által felállítandó vadászterületek kijelöléseinek során az LMP szerint már most több helyről jön a hír: helyi fideszes politikusok akarják osztani a lapokat, és több helyen a helyi közösségek lába alól kihúzni a talajt a vadászterületek lenyúlásával.
Ráadásul a vadászati hasznosítási szerződések is lejárnak 2017-ben, így egy év múlva lehetősége lesz a kormánynak arra, hogy az elkövetkező 20 évre leszerződjön a kormány által arra érdemesnek tartottakkal. Miután Mészáros Lőrinc éppen a napokban szállt be a vadászbizniszbe új cégével, a Vért Vadászati Kft.-vel, amelynek fő tevékenysége a vadgazdálkodás és a vadgazdálkodási szolgáltatás. A képet összerakni nem kell félnetek jó lesz.