Már az ügyészség is vizsgálja Mengyi „Voldermort” Roland korrupciógyanús ügyét. A vádhatóság igazolta a 168 óra azon állításait, amely szerint a képviselő annak ellenére, hogy tagadta, aktív szereplője, sőt koordinálója volt mindvégig a pályázati csalásnak. Ezt csak azért is érdemes megjegyezni, mert a Fidesz az ügy kezdetén még próbálta menteni a helyzetet: Kósa Lajos például Mengyihez hasonlóan arról beszélt, hogy visszaéltek a képviselő nevével. Ezek a hangok időközben azonban elhalkultak, hiszen a pártnak nem kifizetődő, ha egy olyan képviselő mellé állnak, akinek a neve kapcsán egy erősen korrupciógyanús ügyben bizonyítékok sora merül fel.
A legvalószínűbb forgatókönyvnek az tűnik, hogy a frakció elengedi „Voldemort” Roland kezét, ezzel is bizonyítva, hogy ez a kormány eddig sem, és ezután sem tűri meg a hasonló eseteket. Egy ilyen lépés azért lenne számottevő, mert ekkora botrányra 2010 óta nem volt példa: korrupciós ügy miatt függeszthetik fel egy fideszes képviselő mentelmi jogát, aki mellesleg nem csak országgyűlési képviselője a kormánypártnak, de választókerületi elnök, valamint a gazdasági bizottság gazdaságfejlesztési és versenyképességi albizottságának elnöke is.
„Voldemort” (Mennyi?) Roland esete:
A főügyészség szerint a különösen nagy vagyoni hátrányt okozó, bűnszövetségben elkövetett költségvetési csalás bűntettének kísérlete és más bűncselekmények miatt folyamatban lévő nyomozás során megalapozott gyanú merült fel Mengyi Rolanddal kapcsolatban. A politikus barátja, K. Péter, a képviselő révén tudomást szerzett egy mintegy 800 millió forint összegű, uniós forrásból származó, szociális szövetkezetek támogatását célzó pályázat kiírásának a lehetőségéről, ÉS:
Mengyi Roland a pályázat kiírásáért, valamint azért, hogy a pályázati összeget az érintettek által koordinált szövetkezetek nyerhessék el, 5 millió forint úgynevezett alkotmányos költséget kért a Mengyi Rolanddal kapcsolatban lévő döntéshozók részére, illetve további 5 millió forintot akkor, ha a pályázatuk nyer – áll a főügyészség közleményében.
A főügyészég közleménye lényegében pontos kivonata a 168 óra cikksorozatának. A vádhatóság egyben igazolta a médium azon állítását is, hogy Mengyi Rolandnak, valamint jogi képviselőjének közlésével szemben –, hogy az ügy szereplői nem éltek vissza a képviselő nevével, épp ellenkezőleg: a képviselő aktív szereplője, sőt koordinálója volt mindvégig a pályázati csalásnak.
Csak majdnem sikerült a rajtaütés….
Mint kiderült, az ügyet már korábban meg lehetett volna oldani, az adóhatóság azonban „nem tudott” közbelépni az „alkotmányos költség” átvételekor, mert nem kapták meg az ehhez szükséges engedélyt. Pedig ez kulcsfontosságú momentum lehetett volna: tettenérés esetén ugyanis nem védi a képviselőt a mentelmi jog.
A Parlamentben Polt Péter próbálta elmagyarázni, hogy a hatóságok miért nem léptek akcióba: A nyomozás iratai szerint, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal Dél-alföldi Bűnügyi Igazgatósága által végrehajtott egyéb adatszerző tevékenység során nem merültek fel tettenérés végrehajtását megalapozó körülmények, ezért arra értelemszerűen nem kerülhetett sor.
A kimondottan a szereplőkre kiírt pályázatot időközben visszavonták egy NAV-nyomozás miatt, ám az addig összegyűlt bizonyítékok is jócskán adnak okot az aggodalomra az érintetteknek. Az ügylet kiszivárgása óta Köpeczi-Bócz Tamás, uniós fejlesztéspolitikáért felelős államtitkárnak már távoznia kellett.
Fidesz – zéró tolerancia...
A Miniszterelnökség belső vizsgálatot indított az üggyel kapcsolatban, mivel közpénzről van szó, az érintett ügyben, ez még folyamatban van. Lázár János hangsúlyozta, hogy zéró toleranciát hirdet a kormány korrupcióval szemben, valamint a legutóbbi kormányinfón azt is kijelentette, hogy szerinte az országgyűlés fel fogja függeszteni Mengyi Roland mentelmi jogát – ezt egyébként maga a képviselő is indítványozta. Ezt a Fidesz mindenképpen helyesli, hiszen így a hatóságokkal együttműködve könnyebben fény derülhet az igazságra.
Érdemes mindezek ellenére megjegyezni, hogy a Fidesz kezdetben próbálta menteni a helyzetet: először a frakció és Mengyi Roland egy közleményben tagadták a vádakat. Kósa Lajos is azt hangsúlyozta, hogy visszaéltek a képviselő nevével, ezek a hangok azonban elhalkultak, hiszen a pártnak nem kifizetődő, ha egy olyan képviselő mellé állnak, akinek a neve kapcsán egy erősen korrupciógyanús ügyben bizonyítékok sora merül fel. Egyrészt egy botrány hosszabb távon egyik pártnak sem használ, egy kormánypártnak pedig még kevésbé, így sokkal egyszerűbb rövidre zárni a dolgot, nem pedig a képviselő ártatlanságára hivatkozni. Másrészről pedig a kormánynak nem célja alapot adni az ellenzéknek saját maga kikezdésére, legkevésbé pedig korrupciós ügyben.
Mengyi Voldemort azonban, mintha mi sem történt volna, a mentelmi jogának felfüggesztését indítványozó bejelentést követő hétvégén igen aktív volt, részt vett több rendezvényén is: megszentelt új kenyeret vágott fel és beszédeket mondott Taktaszadán, Hernádnémetiben, Bőcsön, Szikszón, Szerencsen és Tokajban, Tiszalúcon pedig Kossuth-szobrot avatott. A képviselő szerint az egész ügy hátterében az áll, hogy gyors felemelkedése miatt régebbi párttársai irigyek rá, és most konspiratív módon próbálják megbuktatni, de nem fog nekik sikerülni.
Mit léphet a Fidesz?
A legvalószínűbb forgatókönyvnek az tűnik, hogy a frakció elengedi „Voldemort” Roland kezét, ezzel is bizonyítva, hogy ez a kormány eddig sem, és ezután sem tűri meg a hasonló eseteket. Ez azért is számottevő, mert ekkora botrányra 2010 óta nem volt példa: korrupciós ügy miatt függeszthetik fel egy fideszes képviselő mentelmi jogát, aki mellesleg nem csak országgyűlési képviselője a kormánypártnak, de választókerületi elnök, valamint a gazdasági bizottság gazdaságfejlesztési és versenyképességi albizottságának elnöke is.
Bármi is lesz az ügy vége, egy biztos: ezt az ügyet nehéz lesz elrejteni a süllyesztőben, köszönhetően Voldemortnak és a nejlonzacskós „alkotmányos költségnek” egy darabig biztosan emlékezni fogunk erre a történetre.