A jelenlegi Fideszre szabott választási rendszer elvben rákényszeríti a „demokratikus ellenzéki” oldalt a teljes összefogásra, azonban Botkáék beláthatták, hogy a választópolgárok körében rendkívül elutasított Gyurcsány Ferenc jelenleg több szavazatot visz, mint hoz, így kénytelenek valamilyen másik stratégia mentén nekivágni a 2018-as választásnak. Egy új, markánsan balos programmal, a DK-tól való távolságtartással, illetve intenzívebb kampánnyal kívánnak megerősödni, valamint egy „gyurcsánytalan” alternatívát felmutatni az országnak, és a többi ellenzéki pártnak.
Hogy áll az MSZP?
A legfrissebb, Publicus Intézet által közölt felmérés alapján a Fidesz támogatottsága csökkent 4 százalékkal a kvóta-népszavazási kampány óta, míg az MSZP megelőzte a Jobbikot. Bár hibahatáron belül van a mérés, megállapíthatjuk, hogy Botka előretörésével a korábbi kormánypárt megőrizte szavazóbázisát (jelenleg 13 százalékon állnak a teljes népesség körében). Tehát jelenleg megállapítható, hogy a Jobbik és az MSZP szavazótábora majdnem ugyanakkora, azaz éles küzdelem várható a két párt között, hogy ki is legyen a Fidesz valódi kihívója 2018-ban.
A bizonytalan szavazók száma továbbra is magas, akikért a pártok meg fognak küzdeni a kampány alatt. A felmérés alapján a politikai szféra dezintegrációjának lehetünk tanúi a Fidesz támogatottságának csökkenésével.
Botka programja
2014 után mindenki változásról beszélt a baloldalon, a kudarcba fulladt összefogás és a „befogott orral” szavazó választópolgárok után az MSZP-ből előállt végre Botka László, aki a párt miniszterelnök-jelöltjeként az évértékelő beszédében programját is ismertette. Ígéretei között szerepelt az egyenlő Magyarország megteremtése, a nyilvános adóbevallások, a pénzügyi elit megadóztatása, az állami beszerzésen indulók vagyonnyilatkozati kötelezettségének bevezetése és a szegényebb régiókban bevezetendő alapjövedelem. Az ország fellendülésén akar dolgozni, mert véleménye szerint lesújtó állapotok uralkodnak Magyarországon. A társadalmi egyenlőtlenségek hihetetlen mértékben megnőttek az elmúlt években, leépült az oktatás és az egészségügy is. Botka egyértelműen baloldali politikát folytat, és évértékelő beszédében világosan szembehelyezte magát Orbánnal és a Fidesszel: „Orbán Viktor és populista társai a demokrácia legnagyobb ellenségei, akik felszámolják a társadalmi egyenlőség és igazságosság maradványait is”.
Botka az évértékelőjében bírálta az MSZP korábbi lépéseit, többek között Gyurcsány Ferencről is kemény kritikát fogalmazott meg. Végeredményben úgy gondolja, az tenne a legjobbat a baloldalnak, ha Gyurcsány távol maradna tőle, mert a szavazóbázis növelésén személye nem segít. „A 106 egyéni választókerületi mandátum többsége elnyerhető, de a hadviselés áldozatokkal jár. Azok, akik már eljátszották esélyüket, s a választók bizalmát, vonuljanak vissza” – nyilatkozta Botka.
Évértékelő beszédében lényeges elem volt az, hogy a korábbi évek MSZP-s gyakorlatával szemben, amikor görcsösen kizárólag az összefogáshoz ragaszkodtak, Botkának sikerült értékekkel megtöltenie mondandóját, megpróbált ténylegesen alternatívát nyújtani: „Nincsenek uralkodásra termettek, s nincsenek értéktelenek. Számunkra mindenki fontos, mindenki a közösség része. Tagadjuk a Fidesz által kiépített kasztrendszert”.
Hogyan győzhető le a Fidesz?
Botka 2016 végén még feltételekhez kötötte miniszterelnök-jelöltségét, amelyek között szerepelt a közös ellenzéki lista és egy új baloldali politikáról szóló megállapodás is. A közös ellenzéki listát és Botka miniszterelnök-jelöltségét azonban az Együtt nem támogatja, a DK-val pedig Botka nem valószínű, hogy szövetkezni szeretne addig, amíg Gyurcsány Ferenc van a párt élén. A volt miniszterelnök hazánk egyik legelutasítottabb politikusa. A Republikon Intézet egy tavaly augusztusban publikált kutatása szerint - amelyben 18 politikus népszerűségét mérték - Gyurcsány Ferenc a maga 28,9 százalékával (a válaszadók ekkora része kifejezetten „nem kedveli őt”) magasan az első lett az elutasítottság terén. Mindez egyszerűen azt is jelenti egyben, hogy Gyurcsány Ferenc személye jelenleg több szavazatot visz el, mint hoz.
Milyen lehetőség jöhet szóba az MSZP-nek, ha nincs Gyurcsány? Botkáéknak egy olyan pártra van szüksége, amelynek van mérhető támogatottsága és értékek tekintetében is képesek lennének megegyezni. Itt jön képbe az LMP: Botka már járt is náluk, hogy tárgyaljanak egy baloldali összefogásról és egy közös listáról. Az LMP azonban egyértelműen kikötötte, hogy önállóan tervez indulni a választásokon, saját jelöltekkel. A zöldek ugyanakkor jelezték, hogy azzal is tisztában vannak, hogy nélkülük nem lesz kormányváltás, ezért kijelentették, hogy szakpolitikai kérdésekben tárgyalni fognak más baloldali pártokkal, valamiféle összefogásra mindenképp szükség lesz, amennyiben a baloldal szeretné leváltani a kormányt.
Az LMP arra kérte a szocialistákat, támogassák az ügynöktörvény, a dolgozói szegénység, illetve a munkaerőhiány felszámolására vonatkozó javaslatokat és az LMP antikorrupciós programját. Botka nyilatkozata alapján ezekben a kérdésekben nincs különbség a két párt között, hiszen az MSZP is erre törekszik.
A Magyar Idők értesülései szerint (amit illik némi kétkedéssel fogadni) igazán nagyvonalú, már-már visszautasíthatatlan ajánlatot tett az LMP-nek Botka László. A budapesti körzetek felét, Pest megyében bármelyik körzetet, és mivel az első két helyhez ragaszkodnak a szocialisták, a közös listán a harmadik helyet kínálta fel az ökopárt számára az MSZP miniszerelnök-jelöltje – értesült a kormány fő médiuma.