Csepreghy Nándor államtitkár szerint a korrupcióval vádolt eseteknek csak a tizede mögött van valós korrupció, továbbá a Transparency International e témával kapcsolatos felmérései csak egyszerű hangulatjelentések. Ha mostani, illetve a korábbi mutyilistáinknak csak a 10 százaléka igaz, akkor is nyugodtan ki lehet jelenti, hogy a Fidesz elherdálja a közvagyont.
A címben szereplő megállapítás a Bibó István Szakkollégium által szervezett vitán hangzott el, ahol a meghívottak között volt Ligeti Miklós, a Transparency International jogi igazgatója, Soproni Tamás a Momentum alelnöke és Csepreghy Nándor a Miniszterelnökség parlamenti államtitkára. Az előbbi két meghívott ismertette Magyarország egyre romló korrupciós indexét, majd értékeltek a jelenlegi korrupciós problémákat hazánkban. Csepreghy szerint mindez túlzó volt, a korrupciós ügyek nagy része csak felfújt marketingfogás. „Azok, akik Magyarországon mindent átható, intézményesült korrupcióról beszélnek, egyszerűen csak nem néznek a számok mögé, és elhamarkodott következtetéseket vonnak le”. Most akkor, Csepreghy szavaival megint csak egy „felfújt marketingfogással” jelentkeznénk?
Habony és Rogán barátai az árverésen
Az OGYÉI Zrínyi utcai épülete eladósorba került, vevője Rózsa Judit egy budai játékbolt ügyvezetője. Az árverésről annyit, hogy az épület értékéhez képest alacsony áron került értékesítésre, és a feltételek a lehető legkevesebb licitálónak tették lehetővé a részvételt. Rózsa Judit több offshore-cég ügyvezetője, vagy résztulajdonosa, és a strómanok társaságához is több szálon kötődik. Egyrészt egy Békés Ádám nevű ügyvéd kapcsán, aki Rogán Antal cégügyeinél is többször feltűnt, másrészt az egyik Rózsa által ügy-vezetett offshore-cég tulajdonosa annak a Michael Gagel grúz üzletembernek a testvére, aki pedig Habony köreibe tartozik. A kapcsolatok szövevényes hálója, az érdekek egymásra találása tehát végeredményben jelen esetben is valami mutyit takar.
Az EU esete a falusi turizmussal
Az EU több milliós vissza nem fizetendő támogatást ad falusi szálláshelyek kialakítására, amelynek feltétele, hogy a felépített házakat öt évig szálláshelyként kell üzemeltetni. A magyar leleményesség ki is használja ezt a lehetőséget, az Index pedig utánajárt az EU-s zsebpénzek útjának. Mondani sem kell, mennyire jó üzlet ez, hiszen közpénzből épül a ház, amelyhez nem szükséges e-kassza, a tulajdonos pedig azt tesz vele, amit csak akar 5 év után, illetve 5 éven belül panzióként is eladhatja.
Fotó: Kálmándy Ferenc / MTI - Forrás: index.hu
A szálláshely-pályázatok nyerteseinek közzététele sok helyen hiányos, vagy egyáltalán nem elérhető. Az elérhető pályázatok nyertesei között szép számmal találhatóak meg fideszes polgármesterek, kormányhivatalok dolgozói, jegyzők és más állami tisztségviselők és családtagjaik, sőt a Puskás Akadémiával és a Videotonnal szerződésben álló iskolai igazgatónő is.
Arra nem készült statisztika, hogy az aprófalvakban épülő több tízmilliós objektumok valóban hozzájárulnak-e a falusi turizmus fellendítéséhez (főként, amikor a vendégházakat még csak nem is hirdetik, vagy telefonon elérhetetlenek). A támogatások ellenőrzését a Magyar Államkincstár végzi, és a 2010-2015 közötti vizsgálati időszakban nem találtak szabálytalanságot, ehhez pedig nincs is több hozzáfűznivaló.
Visszásságok, elherdált milliók és kirúgott főtitkár a BKIK-nál
Készült egy jelentés a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara pénzügyeiről, ami átláthatatlanságról, tudatlanságról, információk visszatartásáról és óriási költekezésekről árulkodik. Szentesi Lászlóné, a BKIK korábbi főtitkára készített jelentést egy független cég által írt dokumentumból, amelyben megállapításra kerültek olyan információk, hogy a vezetők több tízmilliós utakon vettek részt; kihelyezett üléseket tartottak négycsillagos szállodákban több napon keresztül; a BKIK beszállítói olyan cégek, amelyek a kamarai tisztségviselők érdekeltségei, valamint szó esett a könyvelés és számvitel áttekinthetetlenségéről.
A főtitkárt a jelentés nyilvánosságra hozatala előtt a határozott idejű munkaszerződésre ellenére azonnali hatállyal eltávolították pozíciójából. A kamarai hozzájárulásokból befolyó összeggel, nagyjából kétmillió forintból gazdálkodhat a BKIK évente, ennek ellenére rengeteg a panaszos bejelentés és a nagyfokú ügyféli elégedetlenség a kamara felé, most már legalább tisztában vannak vele az érintettek, hogy miért.
Több mint kétszázmilliós támogatás egy nem létező felvidéki szervezetnek
A Libertaté nevű felvidéki szervezetnek még január végén adott kormányunk 220 millió forintot a felvidéki magyarság identitásának erősítése címen. A probléma ezzel csak annyi, hogy a szervezet nem szerepelt semmiféle jegyzékben, a szlovák belügyminisztérium sosem hallott róluk. Végül annyi derült ki, hogy a szervezet mögött Csallóköz-csütörtök polgármestere Németh Róbert áll, és rajta kívül van még néhány tagja, akik a magyar identitást erősítenék. A polgármester erről így nyilatkozott: „Mindenki, aki dolgozik és pályázik, annak van esélye, hogy kapjon támogatást”.
Itt valószínűleg hiba csúszott a mátrixba, vagy Németh nem egyeztetett megfelelően, de Semjén Zsolt kiadott nyilatkozatában más történet szerepelt. Semjén azt állítja, a szervezet egyedi kérelemmel fordult hozzá, így egyedi elbírálásban is részesültek, ami távol áll a pályázati rendszertől, továbbá azt is leírta, hogy a Libertatéval egy időben más nem nyújtott be, és nem is kapott ilyen támogatást.
És aki nem hiányozhat egy mutyilistáról sem…. Mészáros Lőrinc!
Terjedelmi okok miatt az ország legsikeresebb vállalkozójának csak a legfontosabb közelmúltbeli sikereit tudjuk említeni. Mészáros Lőrinc év elején rögtön két céggel gazdagodott, amelyek korábban a Buda-Cash vagyonhoz tartoztak és több ezer hektárnyi földdel gazdagították a polgármestert. Pályázatot nyert a Puskás Stadion építésére is az érdekeltségébe tartozó vállalat, amely először 100, aztán 190 végül 290 milliárd forintban fog megállni. Egyelőre. Emellett már fel sem tűnik még egy ötcsillagos szálloda tulajdonjoga.
Ezt követően a tőzsdén is megfordult. Részvényeket vett a Konzum Nyrt.-től nagyjából 200 millió értékben, ennek következtében 20 százalékkal emelkedett a Konzum Nyrt. a Budapesti Értéktőzsdén. Hasonlóan történt az Opimus esetében is, amely szintén Mészáros cége, ott a cég részvényeinek árfolyama 35 százalékkal emelkedett mindössze háromnegyed óra alatt. Nem is rossz teljesítmény egy állami pénzekből profitáló vállalatnak (vállalatoknak). Mindezt pedig a polgármester bölcs szavaival zárjuk: „Egyszerűen dolgozom, ez a munka eredménye".