Bár ma már a hatalmas tiltakozó hullámok hatására senki sem beszél arról, hogy bezárnák a CEU-t, Balog Zoltán (EMMI miniszter) az ügy legelején még egyértelműen kijelentette, hogy: „Nem kell kertelni, nem kell bujkálni, ki kell mondani: ebben a formában nem szeretnénk, ha működne a CEU”. Az sem mellékes, hogy az összes indok, amiért szükségesnek látták ezt a törvénymódosítást véghezvinni, azok egyikére sem lehet mondani, hogy ne lett volna hazugság, vagy ne alapult volna hazug állításon.
Ám az egész ügy legnagyobb pikantériája talán mégis az, hogy saját lánya továbbtanulásánál Orbánnak és Ádernek sem jelentett problémát, hogy iskoláik ugyanolyan „csaló” módon működnek, mint a CEU. A kormányrészről elhangzott hanta- és szélkakas-kavalkád a CEU ügyben itt olvasható.
Lex CEU
Március végén találkozhattunk Balog Zoltán legújabb törvénymódosítási javaslatával, amely a felsőoktatási törvényt módosítaná. Az azóta már el is fogadott törvényjavaslat egyértelműen szigorítja a külföldi egyetemek magyarországi működését mivel „működési engedélyt csak akkor kapnak ezek az intézmények, ha itteni működésük elvi támogatásáról az adott állam és a magyar állam között nemzetközi szerződés születik, a székhelyországban is elismerik őket és ott is folytatnak felsőoktatási képzést, programjuk és a diplomájuk Magyarországon államilag elismert felsőoktatási fokozatnak minősül, az itteni oktatási hivatal pedig engedélyezi a működésüket”.
Ezek a szabályozások ellehetetlenítik a CEU működését Magyarországon, az ugyanis több szempontból sem felel meg a fent említetteteknek. Palkovics László oktatási államtitkár is elismerte, hogy vannak olyan pontjai a szabályozásnak, amely az itthon működő 28 külföldi egyetemből kizárólag csak a CEU-t érintené.
A hatalmas tüntetési hullám beindulása után Kósa Lajos arról beszélt az országgyűlés plenáris ülésén, hogy semmilyen egyetemet nem zárnak be, semmi sem fenyegeti a tan-, az oktatási és a kutatási szabadságot. Szerinte „a hétvégén a Soros György-párti szervezetek jelentős megmozdulást szerveztek a fővárosban egy abszurd ügyben”. Ugyanezt állította Orbán Viktor is, amikor a parlamentben az MSZP számon kérte rajta a Lex CEU-t. Válaszában arról beszélt, hogy senkinek nem kell féltenie a tanszabadságot, Magyarországon nem zárnak be egy egyetemet sem, a kormány inkább egyetemeket alapít, mint bezárja azokat.
Kósa és Orbán szavainak ellentmond Balog Zoltán nyilatkozata a Lex CEU ügyében. Mint ahogy az emberi erőforrások minisztere fogalmazott: „Nem kell kertelni, nem kell bujkálni, ki kell mondani: ebben a formában nem szeretnénk, ha működne a Central European University”.
Vannak ám itt még érdekességek...
Az egész ügy már csak azért is tűnik egy ismételt Soros-hadjáratnak, mert aki az egész CEU-támadást Soros propagandaként vezette fel, az maga a kormánypárt és a Fidesz-közeli médiabirodalom volt, bármennyire is próbálta ezt Németh Szilárd másképp beállítani. Bár Kovács Zoltán szintén a CEU-n végezte tanulmányait - a kormányszóvivő a CEU-ra járt a kilencvenes években, majd a kétezres években ott is PhD-zett -, ő sem állt ki egykori alma matere mellett, sőt arra a kérdésre, hogy kapott-e amerikai diplomát, azt mondta, meg kell néznie, mert ő csak annyit tud, hogy a Közép-európai Egyetemen végzett. Ám ez nyilvánvalóan nem igaz, hiszen amikor ő végzett, a Közép-európai Egyetem hivatalosan még nem is létezett, a képzések magyar akkreditációja nem volt meg. Kovács tehát kizárólag amerikai diplomát szerezhetett.
Bár a kormány legfőbb indoka, hogy a magyar és amerikai diploma miatt jogtalanul versenyelőnybe kerül a CEU a többi magyar egyetemmel szemben, ez sem állja meg a helyét, hiszen a CEU csak amerikai diplomát ad, ami hosszú eljárási folyamattal Magyarországon is érvényes lehet, ám a kormánypárti érveléssel ellentétben ez ugyanígy lehetséges fordított esetben is, egy magyar diplomát is elfogadhatnak külföldön is – ezzel a lehetőséggel él ugyanis többek közt az ELTE, a Debreceni Egyetem és a Corvinus is.
Az sem igaz, amit Lázár János állított, hogy amerikai diplomát ad ki a diákjainak, de a képzés nem amerikai, hiszen a CEU diákjai pont azért kaphatnak amerikai diplomát, mert a képzésük amerikai standardoknak megfelelően történik, sőt az a kijelentés is téves, hogy a CEU az Egyesült Államokban nem egyetem, hiszen egyetemként van bejegyezve Amerikában, csak a hallgatók Magyarországon vesznek részt az egyetem képzésein. És bár szépen hangzik, minden erőfeszítés, és a kormány állítása ellenére nem tud pillanatok alatt megfelelni a meghozott jogszabályoknak.
Mit látunk tehát? Szükség volt egy törvénymódosításra, amelyet olyan indokok „támasztanak alá”, amelyek egyikére sem lehet mondani, hogy ne lett volna hazugság, vagy ne alapult volna hazug állításon. Ám a dolog pikantériája talán mégis az, hogy Orbán Viktor, sőt még Áder János lánya is olyan egyetemen végezte/végzi tanulmányait, amely ugyanúgy működik, mint a CEU, tehát saját lányaik továbbtanulásánál nem jelentett problémát, hogy iskolájuk ugyanolyan „csaló” módon működik, mint a CEU.
Tényleg versenyelőnyben van a „Soros-egyetem” a többi magyar egyetemhez képest, ám ez azért van, mert jól teszi a dolgát. Felszereltség, ösztöndíjak és az oktatás minőségét tekintve is jobban teljesít a többi magyar egyetemnél, és ezt eddig is a jogszabályoknak megfelelően vitte véghez. Ezt bizonyítja az is, hogy korábban Vilnius, ezután pedig Ausztria is bejelentkeztek, hogy szívesen látják a CEU-t, ha nekünk már nem kell.
Az utolsó 100 komment: