„A nagyberuházásokat, és különösen az olimpiák megrendezését célzó fejlesztéseket – jellegüknél fogva – számos korrupciós kockázat fenyegeti” – állapította meg az Állami Számvevőszék még a budapesti olimpiával kapcsolatban. Bár a vizes vb nem egyenlő az olimpiával, a 2017-es vizes vb összköltségvetése az eredetileg tervezetthez képest mégis a négyszeresére emelkedett, amely már önmagában mutyigyanús hátteret is feltételezhet, de ezt megerősítendő már több hír is napvilágot látott.
Mennyi az annyi?
Ám, amit még fontosabb kiemelni, hogy főképpen a korrupciónak köszönthetően Magyarországon semmi sem annyiba kerül végül, mint amennyivel eredetileg számoltak. Tökéletes példa erre a 2017-es vizes vb. Eredetileg arról beszélt a kormány, hogy a Dagály-Duna Aréna 8 milliárd forintba fog kerülni, a teljes vizes vb pedig 25 milliárdba. A Dagály építését aztán 38,63 milliárd forintért vállalták el, az összköltség pedig már 90-100 milliárd forint körül járt januárban. Seszták Miklós fejlesztési miniszter májusban már alsó hangon 130,6 milliárdra kalibrálta a világbajnoksághoz közvetlenül és közvetve kapcsolódó költségek, fejlesztések összegét, amelyből „a legnagyobb értékű beruházás a Duna Aréna és az ahhoz kapcsolódó minden költség – ez 41,637 milliárd forint”, ami azonban a közbeszerzési értesítő szerint 43,36 milliárdba került, ezen felül még közel 1 milliárdba az építkezés lebonyolítása.
Mindez azt jelenti, hogy a vébé összköltségvetése az eredetileg tervezetthez képest legalább négyszeresére, a központi uszodára költött összeg több mint ötszörösére nőtt. Már a megnyitóünnepségének költsége is négymilliárd forint. Bár ahogy láthatjuk, a számok sehogy se stimmelnek.
Jelenleg pedig ott tartunk, hogy újabb több mint félmilliárd megy a vizes vb-re, ugyanis két közbeszerzés keretében – egy kisebb tétel a Császár-Komjádi Sportuszodához, míg egy másik, nagyobb a Duna Arénához kötődik – újabb több mint 600 millió forintot fizet ki a Bp2017 Világbajnokság Szervező és Lebonyolító Nonprofit Kft. De ez nem minden, hiszen újabb 950 millió forintnak is megvan a sorsa – 870 millió forintba kerül ugyanis a Hajós Alfréd Uszoda felújítása, és 80 millióért vesznek irodabútorokat a Duna Arénába. A Bp2017 Kft. – amely a egész sporteseményt szervezi – hirdetmény nélküli tárgyalásos tenderét három ajánlattevő közül a BO-TO Bau Kft. nyerte, amely egyébként szintén a vizes vb-re 935 millió forintért újítja fel a margitszigeti Casino épületét is.
Budapest eredetileg a 2021-es úszó vb megrendezését nyerte el, ám a 2017-es rendező Guadalajara februárban visszalépett, ezt követően döntött úgy a magyar kormány, hogy „beugróként” vállalja a négy évvel korábbi világesemény szervezését. Az vb egyik fő helyszíne a budapesti úszópalota lesz, míg a nyílt vízi versenyeket Balatonfüreden rendez.
Orbán-közelben a közbeszerzések 70 százaléka
A vizes világbajnoksághoz kapcsolódva eddig 102 milliárd forintot osztottak ki közbeszerzéseken, ebből közel 74 milliárd forintot nyolc hazai nagyvállalkozó cégei nyertek el, közül pedig, nem meglepő módon sokaknak kifejezetten jó kormányzati kapcsolataik vannak: miniszterekkel vagy akár a kormányfővel is régi ismeretség, barátság köti össze őket, sőt olyanok is akadnak köztük, akik személyesen Orbán Viktorhoz vagy rokonságához is közel állnak. A maradék, kevesebb mint 30 milliárd forintnyi közbeszerzésen hatvan vállalkozás osztozott – ők milliárdos projektekben nem részesedtek, inkább csak 10-100 milliós megbízásokat kaptak.
A legnagyobb nyertes Orbán Viktor jó barátja, Garancsi István 43,4 milliárddal, ami azt jelenti, hogy az eddig lezárt közbeszerzések összértékének több mint negyven százalékát sikerült megkapnia. Majd őt követi Nagy Gábor Lajos 7,6 milliárdos részesedéssel. A Nagy Gábor Lajos tulajdonában álló Penta Általános Építőipari Kft. (PÁÉ) két vizes vb-hez kapcsolódó megbízást is kapott, és ezek közül az egyikhez Orbán Viktor édesapjának cége is beszállít, ugyanis a társaság a SADE-Magyarország Kft.-vel konzorciumban nettó 5,4 milliárdos munkát, a margitszigeti csatornázási munkákat nyerte el, amelyhez az Orbán Győző többségi tulajdonában álló Dolomit Kft.-től szereztek be betonelemeket.
Ám Nagy Gábor Lajoshoz tartozik a pesti rakpart rendezése is 2,1 milliárdért. Őket szorosan Szeivolt István követi 7,0 milliárd forinttal, ugyanis a családjához köthető Épkar Zrt. újíthatta fel 3 milliárd forintért a Hajós Alfréd, illetve a Széchy Tamás Uszodát, ők építhettek egy új medencét 530 millióért a BVSC-nek, és ugyan konzorciumban, de a társaság nyerte el a Császár–Komjádi rekonstrukcióját is 1,7 milliárdért. Ők vélhetően jó kapcsolatban állnak a kormányfő rokonságával, hiszen ifjabb Szeivolt István, valamint felesége, Titanilla, Orbán Ráhel és Tiborcz István esküvőjén is ott lehetett, a cégregiszter szerint pedig ifj. Szeivolt István a sokak szerint Mészáros Lőrinchez köthető Magyar Építő Zrt. igazgatósági tagja.
Forrás: mno.hu
De Szijjártó Péter barátja, Kuna Tibor is nagyot kaszált 5 milliárddal, aki jó viszonyt ápol Seszták Miklós fejlesztési miniszterrel, mint a külügyi tárca vezetőjével, a vizes vb szervezőbizottságának elnökével. A vizes vb lényegében összes őrzés-védelmi feladatát pedig a kormányzat kedvenc biztonsági cége, a 89 százalékban Varga Lajos tulajdonában álló Valton-Sec Kft. kapta, ami a Duna Aréna teljes körű vagyonvédelmét 244 millióért, az eseményhez köthető biztonsági szolgáltatásokat pedig 1,1 milliárdért látja el, emellett pedig helyszíntől függetlenül ők védik a szervező céget, a Bp2017 Kft.-t is.
A tűzhöz közel állók – mint láthatjuk – ismét jól érezhetik magukat a bőrükben, hiszen csak úgy dúskálhatnak a milliós, sőt milliárdos értékű közbeszerzésekben, amelyeket a magyarországi rendezésű vizes világbajnokság szolgáltat számukra. A kormányközelben lévő, rokonsági, ismeretségi szálakkal a kormányhoz és a miniszterelnökhöz fűződők köre ismételten jól járt egy nagyszabású rendezvénnyel, sőt úgy általánosságban is elég jól körülhatárolható üzleti körhöz vándorolt a vizes világbajnokságra költött állami milliárdok jelentős része, hiszen a nagyot kaszáló vállalatok többsége már évek óta jól teljesít az állami tendereken, bevételeik jelentős része ilyen megbízásokból származik.