„Elveszíti jogosultságát az állami nyugdíjra az, aki úgy dönt, hogy magánnyugdíj-pénztári tag marad" - ezzel a mondattal zsarolt meg 96.8 százaléknyi manyup tagot még 2010 novemberében Matolcsy György. Zsarolás volt ez a javából, még akkor is, ha az úgynevezett nyugdíjvédelmi megbízott (sic!) a nyugdíjrendszerek közötti választás szabadságáról beszélt, óriási sikernek nevezve a zsarolást a nyugdíjvédelmi programot.
Egy évre rá, a költségvetés siralmas helyzetét áttekintve, kormányunk úgy döntött, hogy a maradék pénztártag befizetéseit is lenyúlja, viszont nagy kegyesen ismét megnyitotta a lehetőséget a renitenseknek a visszalépésre. Most megint el kell dönteniük, hogy menjenek vagy maradjanak? Ez korántsem lesz könnyű feladat, hiszen még a területért felelős Nemzetgazdasági Minisztérium sincs tisztában a hatályos jogszabályi környezettel.
Egy évvel ezelőtt az a bizonyos 3.2 százaléknyi, nagyjából 100 ezer állampolgár azzal a tudattal töltötte ki a pénztárakban maradó nyilatkozatát, hogy ezzel örökre kiírta magát az állami rendszerből. Most nagyon úgy néz ki, hogy ők döntöttek helyesen: a költségvetésen tátongó óriási lyukak betömésére a kormány a megmaradt manyup-tagok pénzét is lenyúlja, cserébe viszont ugyanannyi állami nyugdíjra lesznek jogosultak, mint bárki más. No persze csak akkor, ha a területért felelős Nemzetgazdasági Minisztérium megszünteti a totális káoszt – legalábbis ami a jogi hátteret illeti.
Zsarolás vagy blöff?
A 2010 novemberi zsarolás eredményeképpen mintegy 2.8 millió ember (vagy legalábbis nagy részük) döntött úgy, hogy visszalép az állami rendszerbe, nem kockáztatja teljes nyugdíjjogosultságának elvesztését. Ők azok, akiket feltehetőleg elég „kellemetlenül" érinthetett az a hír, miszerint a Parlament az év végi törvényhozó nagyüzem közepette eltörölte a manyup-tagokat diszkrimináló, úgynevezett „kiszerződés" jogintézményét. Ez pedig azt jelenti, hogy nekik is járni fog a teljes állami nyugdíj, akár visszalépnek a rendszerbe, akár nem.
Ez legalábbis a területért felelős NGM álláspontja, még akkor is, ha a jelenlegi jogszabályi környezet maradéktalan teljesítését per pillanat nem teszi lehetővé. A minisztérium „szakértőinek" figyelmét ugyanis elkerülte a társadalmi nyugellátásról szóló törvény 1. sz melléklete, amely a nyugdíjba vonuló pénztártagoknak csak 75 százalékos állami nyugdíjat biztosítana. Na ezt kellene eltörölni ahhoz, hogy az éppen aktuális kormányzati szándék megvalósulhasson.
Lépni már nem kell
Ha viszont ez megtörténik (és miért ne történne?), akkor nem valószínű, hogy a pénztártagok közül bárki is visszakívánkozna a „szolidaritási rendszerbe". Erre feltehetőleg nem is igen számít a kormány. Legalábbis erre enged következtetni, hogy ezúttal annak kell nyilatkoznia, aki vissza akar lépni, nem pedig annak, aki maradni akar.
Bár az NGM sem tudott megnyugtató választ adni a felmerülő kérdésekre, mi elég valószínűnek látjuk, hogy a maradék diszkrimináló tényezőt is eltörlik majd. Ez ugyanis ugyanúgy nem állna meg a strasbourgi bíróság előtt, ahogy a 0 százalék sem. Ezt persze már egy évvel ezelőtt tudni lehetett, de akkor is érthető, ha az emberek többsége „bedőlt a blöffnek" és a kormány elvárása szerint cselekedett. Ők azok, akiket most véglegesen hülyére vett a Nemzeti Együttműködés Kormánya.
Az utolsó 100 komment: