Kampánynyitó kongresszust tartott a hétvégén a megújuló MSZP. A rendezvényen a jelöltek elfogadták a párt 2014-es választási programját, valamint országos és európai parlamenti listáját is. (Ezek különösebb meglepetést nem okozhattak, elvégre a választmány már rábólintott egy héttel ezelőtt.)
A kongresszus nyilvános része két blokkra tagolódott. Az elsőben a márciusi nagygyűlésen debütáló Harangozó-Lukács-Tóbiás hármas a Fidesz kormányzásához köthető legnagyobb botrányokat (manyup-lenyúlás, trafikmutyi, földmutyi) sorolta fel, illetve erősítette meg tényekkel és egészen ütősre sikerült kisfilmekkel. A másodikban a „Magyarország következő miniszterelnökeként” felkonferált Mesterházy Attila ismertette a párt választási programját.
Összességében elmondható, hogy a kongresszus a már megkezdett vonalon haladt tovább, hangsúlyozva az MSZP megújulását többek között személycserékkel, új arcokkal és megjelenéssel. Mivel mostanra már egyértelműnek látszik, hogy a Bajnai-féle kísérlet nem sikerült az ellenzék összefogására, az MSZP lehet ennek a zászlóshajója.
No persze csak akkor, ha sikerül hatékonyan közvetíteni üzeneteiket a választók felé. Eddig ugyanis ebben nem voltak túlzottan sikeresek a szocialisták. Mesterházy megmutatta, hogy pártján belül hatékonyan képes akaratát érvényesíteni. Azonban ha sikert akar elérni, akkor ez nem lesz elég, a választókat kell meggyőznie.
A lista
Sok meglepetésre itt nem kellett számítani: az MSZP országos választmánya éppen a kongresszus előtt egy héttel hagyta jóvá a párt jövő évi választási programját, valamint a párt országos elnöksége által előterjesztett európai parlamenti és országgyűlési választási listát. Bár korábban arról lehetett olvasni, hogy a „mamutok” előkelő helyen szerepelnek majd, erről szó nincsen. Az első 30 helyen többnyire olyan fiatal jelöltekkel találkozhatunk, mint például Harangozó Tamás, Kunhalmi Ágnes, Legény Zsolt vagy Heringes Anita.
Ezzel szemben, a kormánypártok által is sokat támadott „régi arcok”, mint például Puch László vagy Baja Ferenc, még az első 30-ba sem fértek be, a sokat emlegetett Szekeres Imre pedig csak az 51. Ez a döntés egészen biztosan szimbolikus jelentőségű: nem csak szavakkal, tettekkel is igazolja a szocialista párt, hogy ez bizony már nem ugyanaz az MSZP, mint ami 2010-ben volt.
A megújulás útján
Ez a folyamat már 2011 nyarán elkezdődött. Ekkor fogadták el a párt új alapszabályát, megváltoztatták a pártszervezet felépítését, új elnökséget választottak, végül új arculatot is kapott a párt. Ebbe a folyamatba illeszkedik a „mamutok" háttérbe szorítása is.
A korábbi hibák elismerésével kapcsolatban is több szimbolikust gesztust tettek a szocialisták: bocsánatot kértek a határon túli magyaroktól, illetve a 2006-ban elkövetett kormányzati és rendőrségi hibákat is elismerte a párt elnöke.
A program
Mesterházy Attila beszédében gyakorlatilag pártjának választási programját ismertette. Eszerint a szocialisták elsősorban öt társadalmi csoportra (a gyermekek, a nők, a munkavállalók, a kis- és középvállalkozók, a nyugdíjasok) koncentrálnak - számukra konkrét ígéreteket fogalmaztak meg. Ebben eddig semmi érdemleges nincs, az viszont már üdítő kivétel, hogy Mesterházy azt is felsorolta, hogy milyen forrásokból kívánják ezeket finanszírozni.
A táblázatban lévőkön kívül természetesen még más tételek (Kossuth-tér, parlamenti őrség, Századvég-Nézőpont) is rendelkezésre állnak Mesterházy szerint, arról nem is beszélve, hogy a felelős gazdaságpolitika:
„helyreállítja a bizalmat, beruházásokat vonz Magyarországra, beindítja a növekedést, új munkahelyeket teremt. Kiszámítható gazdaságpolitikával hosszú távon olcsóbb az államadósság finanszírozása is. Uniós pénzeket okosabban, hatékonyabban használnánk fel – 1500 milliárd sorsa kétséges! Erősíteni fogjuk az adózási fegyelmet, visszaszorítjuk a korrupciót, ami nem egy kis tétel ma Magyarországon, hiszen ma Orbánék intézményesítették a korrupciót. Mindezekkel újabb bevételeket vonnánk a költségvetésbe”.
Stagnáló népszerűség
Tehát az új csapat és az új program készen áll. Meglátjuk mire lesz elég. A megújulásra tett kísérletek ellenére az MSZP-nek eddig nem sikerült visszatalálni a szavazók kegyeibe. Nem sikerült ellenszert találni a rezsicsökkentésre, miként a kormány nagy rendszer-átalakító intézkedéseivel járó elégedetlenséget sem sikerült becsatornázni a pártba.
Az mindenképpen kijelenthető, hogy a Bajnai-féle kísérlet az ellenzék összefogására nem jött össze, így már csak kizárásos alapon is csak az MSZP lehet az ellenzéki összefogás zászlóshajója. No persze csak ha sikerül hatékonyan közvetíteni üzeneteiket a választók felé és sikerül visszanyerni a párt hitelességét. Mesterházy megmutatta, hogy pártján belül hatékonyan képes akaratát érvényesíteni. Most a választókat kell meggyőznie. Mint a pártpreferencia adatokból látszik, itt még sok a teendő.