Az ellenzéki kritikákra reagálva Orbán Viktor a szolnoki Vízilabda Aréna átadásakor védelmébe vette a sportlétesítmény-fejlesztéseket. Szerinte a válság idején kell „felszívnunk magunkat". Miközben minden irányból az európai válság hírei jönnek, Magyarországon „hétről hétre újabb létesítményt adnak át". A kormányfő arról is beszélt, hogy ha nincs tömegsport, nincs mindennapi testnevelés, akkor a még jól teljesítő élsportot is le fogják húzni a ritkán sportoló átlag magyarok. Persze kérdéses, az új létesítményekből mennyit profitál majd a tömeg- és mennyit az élsport, miközben a mindennapi testnevelés óráknak nincs megfelelő infrastrukturális háttere.
A sport iránti elkötelezettség további megnyilvánulásaként sportkluboknak is segítő kezet nyújt az állam: a kormány hat fővárosi sportegyesület adósságát vállalja át. Ezt az MTK megalapításának 125. évfordulóját ünneplő gálaesten jelentette be Deutsch Tamás MTK-elnök Orbán Viktor társaságában.
Úgy tűnik, arra is választ kapunk, hogyan kívánják emelni az újonnan épülő stadionokban a (jelenleg elég tragikus képet festő) nézőszámot. A parlament elfogadta a sporteseményre és kulturális szolgáltatásra szóló belépő adómentes juttatásának lehetőségét. Eszerint a munkáltató korlátlanul juttathatna sportrendezvényekre szóló belépőt a munkavállalóinak.
Az sem kérdés, hogy a jövő évi büdzsé a stadionépítések költségvetése: létesítmény-fejlesztésre összességében majdnem 82 milliárd forint jut 2014-ben. 2017-ig pedig összesen 345 milliárd forintot irányoznak ehhez kapcsolódó célokra.
Összefoglalva: Magyarország a sport területén egészen biztosan jobban teljesít!
Fővárosi sportklubok adósságának átvállalása
Újabb sportkluboknak nyújt segítő kezet az állam: a kormány hat fővárosi sportegyesület adósságát vállalná át. Ezt az MTK megalapításának 125. évfordulóját ünneplő gálaesten jelentette be Deutsch Tamás MTK-elnök Orbán Viktor társaságában. Az MTK-val való stratégiai megállapodás keretében a kormány átvállalja a klub teljes adósságát, valamint az 5 milliárd forintos fejlesztési forráson túl évi 300 milliós működési támogatást kap a kormánytól. Természetesen a Hungária körúti stadion is megújul.
Az MTK-n kívül a Bp. Honvéd, a BVSC, a Ferencváros, a Vasas és az Újpest 2014-től már adósság nélkül működhet tovább. Az állami támogatást az egyesületek sportszervezetei kapják. A labdarúgó-szakosztályok a kilencvenes években kiváltak ezekből a szervezetekből, önálló klubokat alapítottak, külön tulajdonosi körrel, vagyis a labdarúgó-sportszervezeteket nem érinti ez a támogatás - mondta el később a Fidesz EP-képviselője. Ez egyedül a Ferencvárosnál merülhet fel, ahol az anyaegyesület állami támogatással visszavásárolta Kevin McCabe-től a labdarúgó-sportszervezet tulajdonjogát. Így ott a felnőtt focistákat is érintheti az adósságátvállalás.
Itt a korlátlan sportutalvány
Úgy tűnik, arra is választ kapunk, hogyan kívánják emelni az újonnan épülő stadionokban - a jelenleg elég tragikus képet festő - nézőszámokat. Az átfogó stadionfelújításokat beárnyékolja, hogy a tavalyi szezonban jelentősen visszaesett a meccsek látogatottsága. A korábbi átlagos 3645-as nézőszám 2728-ra csökkent. Ez pedig ellentétes az MLSZ-stratégiában megfogalmazott céllal, amely szerint az évtized végére az átlagos nézőszám 10 ezer kell, hogy legyen. Ha sikerül teljesen megtölteni majd az új létesítményeket, ez akár teljesülhet is. Persze a jegyeket nem csak focimeccsekre lehet majd adni.
Az adótörvényekhez érkező módosító javaslat alapvetően dolgozta át a sporteseményre és kulturális szolgáltatásra szóló belépő adómentes juttatásának lehetőségét. Eszerint a munkáltató korlátlanul adhat sportrendezvényekre szóló belépőt a munkavállalóinak.
A parlament által sebtiben elfogadott módosító szerint a sportról szóló törvény hatálya alá tartozó sportrendezvényekre szóló belépőjegy vagy bérlet lenne adómentesen juttatható. Emellett meghagynák a kulturális szolgáltatásra szóló belépő, bérlet juttatásának lehetőségét is. Ezt a 2013-ban megszokott 50 ezer forint/év értékhatárig nyújthatnák jövőre adómentesen a dolgozóknak, de már nem tartoznának bele a sportrendezvényekre szóló belépők.
A stadionépítések költségvetése
A parlament már a 2014-es költségvetési javaslat módosító javaslatait tárgyalja. Eszerint létesítmény-fejlesztésre összességében majdnem 82 milliárd forint jut jövőre. 2017-ig pedig összesen 345 milliárd forintot irányoznak ehhez kapcsolódó célokra. A Puskásra és az Olimpiai Központra 2014-ben 20 milliárdot, a győri arénára 4,9-et, a szombathelyi stadionra 4,6-ot, a fehérvárira 4,5-öt, a diósgyőrire pedig 1,75-öt szánnak.
A stadionfejlesztési koncepció megvalósulása első évében 12 milliárddal terheli a költségvetést. Ezen felül tanuszoda és a tornaterem-építési projektek is szerepelnek a jövő évi költségvetési tervezetben. De ide tartozik még a Tüskecsarnok, a Nemzeti Kézilabda Akadémia, 16 kiemelt sportág létesítményeinek fejlesztése, valamint a nyolc év múlva sorra kerülő úszó-vízilabda világbajnokság előkészítése is.
Mindezeken felül folytatódik a stadionbiztonsági projekt is, amelyre 2014-ben 714 millió forintot szánnak.
A nemzeti vagyont növelő beruházásokat összefoglaló Beruházási Alap tételei 2014-ben összesen 130,4 milliárd forintba kerülnek a költségvetésnek, amelyből a sporttal kapcsolatos fejlesztési és beruházási tételek összesen 82,55 milliárdot tesznek ki.
A sport tehát továbbra is prioritást jelent a kormány számára, ennek megfelelően ebben a tekintetben valóban jobban teljesítünk.