Az augusztus közepén megjelent GDP-adatok azt mutatják, hogy a magyar gazdaság egyértelműen kilábalt a 2012-es recesszióból, a vártnál is jobb számok pedig a régió első helyére röpítették hazánkat. Egy negyedéves adat viszont nem sokat mond, ha komplexebb környezetben vizsgáljuk a számokat, akkor láthatjuk, hogy a mostani kiugróan jó növekedés csak arra elég, hogy kicsivel a 2010-es szint felett legyen a magyar gazdaság teljesítménye.
Talán a legnagyobb pozitívum a mostani számokban, hogy tavalyhoz, vagy 2011-hez képest nem csupán a mezőgazdaság, hanem egyéb szektorok (mint például a szolgáltató szektor, vagy a feldolgozó ipar) is hozzájárultak a növekedéshez, negatívum viszont, hogy sok átmeneti tényező is szerepet játszik a 8 éves rekordban.
Az első két negyedéves adat alapján az idei növekedés 2,5-3 százalék között lehet, ami a válság óta a legjobb adat lenne, ehhez viszont 6 év kellett. Eközben a régiós országok nemhogy felzárkóztak, hanem sorjában elhúztak Magyarország mellett. Ha pedig nem lesz még ennél is nagyobb a tartós növekedés a következő években, akkor még jobban le fogunk maradni a régióban.
Vártnál nagyobb növekedés
Nyolc éve nem látott ütemben bővült a magyar gazdaság az év második negyedévében a KSH előzetes GDP-adata alapján. Éves alapon 3,9 százalék volt a növekedés üteme, ami meghaladja mind az elemzői konszenzust, mind az első negyedévben tapasztalt 3,5 százalékos növekedést, negyedéves alapon pedig 0,8 százalékkal bővült a gazdaság. Utóbbi szám némi lassulást jelent az első negyedév 1,1 százalékos növekedéséhez képest.
Mivel előzetes adatokról van szó, egy-két tizedszázalékos eltérés még lehet a tényadatokhoz képest, ennek ellenére így is ki lehet jelenteni, hogy a 2008-as pénzügyi válság óta ebben a negyedévben teljesített legjobban a magyar gazdaság.
Több átmeneti tényező is közrejátszik
Pontos adatok egyelőre nincsenek arról, hogy mely szektorok, milyen mértékben járultak hozzá a már-már kirobbanónak nevezhető növekedéshez. Az előző negyedéves adatok alapján viszont valószínűsíthető, hogy a mezőgazdaság mellett a szolgáltató szektor és a feldolgozó ipar is nagyban hozzájárult a jó számokhoz. A jó megrendelésállománynak köszönhetően a nagy hazai autógyárak jól teljesíthettek, a Mercedes és az Audi gyár új beruházásai pedig most értek be.
A növekedésben viszont több átmeneti tényező is szerepet játszik, ez pedig azt jelenti, hogy tartósan nem várható hasonló ütem:
- Mivel tartani kell a 3 százalékos hiánycélt, ezért az idei évre nem készült választási költségvetés, ennek ellenére az előző évekhez képest nagyon szoros lehet a cél elérése, ami részben azzal magyarázható, hogy a kormány ott ahol tudta, azért elengedte a gyeplőt. A tartalékok egy részét például már eltapsolta a kormány.
- Mivel új költségvetési ciklus lesz az Unióban, nagyon felgyorsultak az uniós támogatások lehívásai. A Miniszterelnökség havi 200 milliárd forintnyi EU-támogatást fizetett ki, ezt az ütemet pedig már lehetetlen fokozni. Ráadásul a mostani ciklus lezárásával a következő év második felében már hatalmas lassulás lesz megfigyelhető, nem kedvezve a magyar gazdaságnak.
- A stadionépítések miatt az építőipar nagyon jól teljesített, a beruházások kifutásával viszont visszaesés várható ebben a szektorban. Az ingatlan és az irodapiac még mindig nagyon rosszul teljesít a válság előtti szinthez képest.
- Az MNB NHP-programja kicsit felpörgette a hitelezést, a devizaadós-mentés viszont hatalmas veszteséget hozhat a bankszektor számára, ismét mélypontra lökve a hitelkínálatot.
Mivel az idei évben lesz még egy választás, és az Audi gyár kapacitásbővítése is folyamatban van, a vártnál nagyobb lassulás inkább majd a következő évben lesz megfigyelhető, amikor már az említett programok kifutnak, és nem lesz olyan meghatározó tényező, ami nagyobb lökést tudna adni a magyar gazdaságnak.
Most jók vagyunk a régióban
A kedvező adat nemcsak 8 éves rekordot, hanem régiós vezető helyet is hozott hazánk számára. Az előző negyedévben még Lengyelország és Románia is előttünk állt, a második negyedévben viszont mindkét országban némi lassulás volt megfigyelhető az előző negyedévekhez képest. Ehhez viszont az is kellett, hogy az elmúlt években mindkét ország - és a legtöbb régiós ország - tartós növekedést tudott felmutatni, miközben Magyarországon gyakorlatilag 7 negyedéven át stagnálás, valamint recesszió volt megfigyelhető. Így hát hiába az egy negyedéves nagyon jó adat, ha mindeközben Magyarországon nagyon lemaradt a régióhoz képest.
Még ennél is jobb teljesítmény kell
Egy-két jó adat ellenére még nem ért véget Magyarország elvesztegetett évtizede. A gazdasági szabadságharc és unortodoxia miatt sok befektető elfordult hazánktól, és hiába a stratégiai megállapodások, számos gyár hajt végre leépítéseket vagy zár be.
Véleményünk szerint - bár ne lenne igazunk - a következő években részben pont ezeknek a folyamatoknak betudhatóan, részben pedig az átmeneti tényezők kiesésével a magyar gazdaság nem fogja tudni fenntartani a mostani növekedési szintet annak ellenére, hogy még ennél is jobb teljesítmény kellene ahhoz, hogy visszazárkózzunk a régiós országokhoz. Bár a Fidesz-propaganda azt mondja, hogy Magyarország Európa növekedési motorja, ez egy nagy hazugság, hiszen az elmúlt években a versenyképességünk is megállás nélkül esett vissza, éllovasokból sereghajtókká válva. Nulláról nem nehéz feljönni, az igazi kihívás csak most jön.