Több tízmilliárd forintot kaszált a MET (Magyarország Energiakereskedő Zrt.) az állami MVM (Magyar Villamos Művek Zrt.) az MVM Partner Energiakereskedelmi Zrt.-vel (MVMP) kötött szerződésének köszönhetően, derül ki azokból a dokumentumokból, amelyeket közzé kellett tennie az MVM-nek, miután a bíróság erre kötelezte az állami céget.
Mint ismeretes, az Ausztriából érkező HAG-gázvezeték használatához aukció nélkül jutott hozzá a MVM, és ezt kihasználva a MET-nek biztosított lehetőséget, hogy a kapacitások jó részét, az olcsóbb nyugati gázt, jelentős profit mellett importálni tudja. Ellátásbiztonságra hivatkozva a kormány ezt egy rendeletben tette lehetővé, azonban a MET 2011 után 3 éven keresztül fért hozzá a HAG-vezetékhez az MVM Partnernek köszönhetően, több tízmilliárd profitra szert téve. Ráadásul az állami MVM egy olyan céggel állapodott meg, amelynek tulajdonosi köre sem tisztázott, és offshore háttérrel rendelkezik. Ami már csak azért is furcsa, mert a 2010-es kormányváltás után még maga Orbán Viktor hirdetett harcot az "offshore lovagok ellen".
Talán ez azért lehetséges, mert a tulajdonosok között megtalálhatóak olyan üzletemberek, akik szoros kapcsolatot ápolnak a kormánnyal és a Fidesszel. Mindenesetre a magyar energiaszabályozási ügy odáig fajult, hogy májusban Brüsszel kötelezettségszegési eljárást indított Magyarország ellen.
Mi is pontosan a MET-ügy
Április végi blogbejegyzésünkben részletesebben foglalkozzunk az MVM / MET történettel, most röviden újra összefoglalnánk, hogy mi is az ügy lényege:
- Az állam még 2011-ben biztosított aukció nélküli hozzáférést az MVM-nek az Ausztriából érkező HAG-vezetékhez ellátásbiztonságra hivatkozva, mivel vissza kellett pótolni a tárolókból kivett 500 millió köbméter földgázt. Erre azért is volt szükség, mert a kormány lejjebb akarta szorítani a távhő árát. A rendelet azonban több évre, több milliárd köbméter gáz behozatalára adott lehetősége, így maga az indok hamis volt.
- Az MVM azonban nem a tárolókapacitások feltöltésére használta fel a vezetéket, hanem a MET-nek biztosított hozzáférést a HAG-vezetékhez, hogy olcsóbb nyugati gázt tudjanak importálni Magyarországra: a gázvezeték osztrák oldalán az MVM megvásárolta a MET gázát, majd a magyar oldalon visszaadta, miközben köbméterenként csak pár forintos szállítási árat kértek. De az is előfordult, hogy a teljes használati jogot átadta az MVM a MET-nek, és csak 1-2 forintot kért köbméterenként, miközben a behozott gázon jóval többet lehetett keresni (erről majd kicsit később).
- A MET-nek már csak azért is volt "szerencséje", mert ebben az időben bőség volt Nyugat-Európában a technikai fejlődésnek köszönhetően, így jóval olcsóbban lehetett beszerezni gázt, mint keletről. Hogy miért is nem Nyugat-Európából importálunk akkor gázt? Ennek több oka is van: egyrészt, a hosszú távú orosz gázmegállapodás ezt nem teszi lehetővé, mivel az oroszoknak akkor is fizetni kellene, ha nulla köbméter gázt hoznánk be keletről, másrészt a HAG-vezeték kapacitása alacsony, ezért nem teszi lehetővé Magyarország ellátását. Viszont, pont a gázvezeték alacsony kapacitása miatt fontos az az aukció, amely elmaradt a miniszteri rendeletnek köszönhetően, és végső haszonélvezője a MET.
Milliárdos üzlet
A közzétett dokumentumokból kiderül, hogy a MET jelentős profitra tett szert az üzlettel, miközben az állami MVM is lefölözhette volna a profitot, azonban irreálisan alacsony szállítási költséget számolt fel köbméterenként. Sőt, előfordult az is, hogy a MET olcsóbban vette vissza az áthozott gázt, tehát abból is pénzt csináltak, hogy az MVM áthozta nekik a gázt Magyarországra:
- 2011-2012-ben az MVMP (az MVM akkori gázkereskedő részlege) 820 millió köbméter gázt hozott át a HAG-vezetéken keresztül aukció nélkül. Ebből 136 millió köbméter gázt egy Vitol SA. nevű cégtől vásárolt 69 forint / köbméter áron, a maradékot a MET egyik leányától a METI-től 85-86 forint / köbméter áron. Miután a gázt áthozták Magyarországra, a MET másik leányának a MET Zrt.-nek 83-84 forint / köbméter áron adták el, tehát az MVMP számára ez egy abszolút veszteséges üzlet volt, miközben a MET hatalmasat kaszált. Összességében viszont az MVMP sem járt rosszabbul, mivel a Vitol olcsó gázán ők is kaszáltak, tehát az MVM gyakorlatilag a Vitol SA. nevű cégtől megvásárolt jóval olcsóbb gázzal támogatta a MET-et.
- A dokumentumokból nem derül ki, hogy a MET mennyiért szerezte be a gázt nyugaton, azonban azt tudni lehet, hogy mind a Vitol SA. mind a MET ugyanazon a gáztőzsdén szerzi be a gázt, így a beszerzési árak között nem lehetett lényeges különbség. Mivel a Vitol SA. is egy profitorientált vállalat lehet, így a 69 forint / köbméter árból következtetni lehet arra, hogy a MET jóval a beszerzési ár felett adta tovább az MVMP-nek a gázt, majd vásárolta vissza, hogy aztán Magyarországon újraértékesítse hatalmas haszon mellett.
- A következő években már nem volt másik beszerzési partner, így csak abból lehet következtetni arra, hogy a MET több tízmilliárdos profitra tett szert, hogy a MET beszerzési ára körülbelül 50 forinttal volt olcsóbb az orosz gázénál (ekkor ennyivel volt olcsóbb a nyugati gáztőzsdén beszerezhető gáz, mint az orosz), az MVM azonban csak 1-2 forintot számolt fel a szállításért. Az MVM-nek lehetősége lett volna, hogy ennél jóval többet számoljon fel, mivel ellenkező esetben a MET-nek egy aukción kellett volna licitálnia a HAG-vezeték kapacitásért, amelynek eredménye az lett volna, hogy jóval drágábban jutott volna hozzá a kapacitáshoz, mint az MVM Partnerrel kötött megállapodás révén. Verseny híján azonban hatalmas profitra tudtak szert tenni.
Összességében elmondható, hogy a szerződések alapján az MVM sem termelt veszteséget, azonban lehetőségeihez képest jóval alacsonyabb haszonra tett szert, miközben a MET nagyon jól járt azzal, hogy vagy nem is kellett fizetnie a HAG-vezeték használatáért, vagy csak pár forintot köbméterenként. Az MVM jóval nagyobb haszonra is szert tehetett volna, ha reális áron adja át a miniszteri úton megszerzett gázvezeték kapacitást, azonban valamilyen oknál fogva nem éltek a lehetőséggel.
Forrás: 168ora.hu
Kötelezettségszegési eljárás Magyarország ellen
Az Európai Unió is felfigyelt arra, hogy valami bűzlik a magyar gázértékesítési rendszerben, végül májusban kötelezettségszegési eljárás indult Magyarország ellen (érdemes hozzátenni, hogy nemcsak Magyarország, hanem több másik tagállam ellen is kötelezettségszegési eljárás indult). Az eljárás részben azért is indult, mert a hálózati tarifarendszerben az állam az értékesítés során különbséget tett az egyes fogyasztói csoportok között (részben az olcsóbb gáz segítségével).
A kötelezettségszegési eljárás azonban nem fogja feltárni a teljes MVM-MET ügyet, és ha még valamilyen büntetést is kapna Magyarország, nagy valószínűséggel még akkor is megválaszolatlanul maradnak az alábbi kérdések:
- Miért adott hamis indokkal kizárólagos hozzáférést a MVM-nek a HAG-vezetékhez az állam?
- Az MVM jórészt, miért a MET-nek adta át a használati jogot, miközben kiderült, hogy voltak olyan cégek, amelyektől még olcsóbban tudtak gázt értékesíteni (az MVM itt még többet tudott volna kaszálni a szállítással).
- Miért számolt fel irreálisan alacsony szállítási árat az MVM a MET-nek, miközben jóval többet is kérhetett volna? És egyáltalán, hogyan fordulhatott elő, hogy volt olyan, amikor olcsóbban adta vissza a gázt, mint amennyiért megvásárolta azt.
Ha valamiben biztosak lehetünk az az, hogy a MET nagyon jól járt az üzlet révén, és több tízmilliárdos profitra tett szert. Mindezt úgy, hogy a miniszteri rendelet által monopolhelyzetbe hozott társaságnak semmilyen versenyben sem kellett részt vennie.