Könnyen megeshet, hogy reformok nélkül 10-20 éven belül a hazai nyugdíjrendszer összeomlik, főleg abban az esetben, ha összejött volna egy sikeres népszavazás a Férfi40 programmal kapcsolatban, és utána még az országgyűlés el is fogadta volna azt. Mivel azonban az Alkotmánybíróság szerint alkotmányellenes a Kúria azon döntése, hogy népszavazást lehet tartani a Férfi40 kezdeményezésről.
A legújabb kutatások a jelenlegi trendek alapján elég ijesztő jövőképet festenek elénk: a következő 45 évben 2 millióval csökkenhet a népességszám Magyarországon, minden harmadik ember 65 évnél idősebb lesz, a gyermektelenek aránya pedig még tovább növekedhet. Ráadásul az Orbán-kormány teljesen kiiktatta a probléma mérséklésére hivatott manyup-rendszert is. A probléma óriási, és egyre nő, ezért a nyugdíjrendszer sürgős reformjára van szükség.
A magyar nyugdíjrendszer számos sebből vérzik, de nem csak a Fidesz nem tudott mit kezdeni a hazai nyugdíjrendszer kérdésével, a szocialisták jóléti politikája is megbukott 2009-ben, amikor végül a Bajnai-kormány számos szigorítást volt kénytelen bevezetni a nyugdíjrendszerrel kapcsolatban, és a 13. havi nyugdíjat is eltörölték - nagyon helyesen - hiszen a magyar gazdaság sohasem tudta kitermelni az ehhez szükséges forrásokat.
Forrás: Népszava
Demográfia problémák Magyarországon
Talán kicsit drasztikusan hangzana, ha úgy fogalmaznánk, hogy Magyarország egy demográfia katasztrófa szélén áll, de a helyzet valóban drámaian súlyos. Annak ellenére, hogy az elmúlt években a Fidesz számos olyan intézkedést fogadott el, ami segíti a gyermekvállalást (például családbarát adózási rendszer, vagy a gyed extra), azonban az elmúlt év februárjában minden idők legalacsonyabb februári születésszáma volt megfigyelhető, 2013-ban pedig összesen közel csak 89 ezer újszülött látta meg a napvilágot, amely szám azonban jóval elmarad a 2009-es adatoktól (96 ezer 422).
Ezzel szemben a halálozások száma tovább emelkedett, így történhetett meg, hogy hiába született több gyerek az elmúlt években, mint az azt megelőzőekben, a népességszám mégis tovább csökkent. 2015. első felében az élve születések száma 2 százalékkal emelkedett, a halálozások száma viszont majdnem 8 százalékkal az előző év azonos időszakához képest.
Ezzel párhuzamosan pedig továbbra is fenn áll az a helyzet, hogy a születéskor várható időtartam folyamatosan kitolódik, ennek köszönhetően pedig a 65 éven felüliek aránya is egyre magasabb lesz. Nyilvánvalóan ez a tendenciát csak és kizárólag akkor lehetne megállítani, ha valamilyen születésszám-robbanás lenne az országban (a 2 százalékos növekedés nem nevezhető annak), egyelőre viszont arra sincs garancia, hogy a mostani mérsékelt emelkedés tartósan megmarad, és pár év múlva nem fog ismételten csökkenni az élve születések száma.
A legújabb kutatások a jelenlegi trendek alapján elég ijesztő jövőképet festenek elénk: a következő 45 évben 2 millióval csökkenhet a népességszám Magyarországon. Minden harmadik ember 65 évnél idősebb lesz, a gyermektelenek aránya pedig még tovább növekedhet.
Erre már csak azért is nagy az esély, mert az elmúlt 5 évben rengeteg fiatal vándorolt ki Nyugatra, akik közül sokan már nem is fognak visszatérni Magyarországra, így ha nekik lesz is gyerekük, azok a gyerekek már egy másik ország állampolgárai lesznek, és ott fognak felnevelkedni. A tehetséges fiatalok kiáramlása pedig tovább mélyítheti a demográfiai problémákat.
Forrás: TÁRKI
A tények és az adatok ismeretében pedig az a súlyos helyzet áll fenn, hogy 2048-ban már a lakosság 30 százalékát a 65 év felettiek fogják adni, a mostani ellátórendszer pedig képtelen lenne fedezni a nyugdíjkiadásokat ilyen arányok mellett.
Nők40 és Férfi40 programmal kapcsolatos problémák
Amennyiben a következő 5-10 évben nem történik valamilyen csoda a demográfiában, akkor mindenképpen a nyugdíjrendszert kell majd átalakítani annak érdekében, hogy az összeomlás elkerülhető legyen. A demográfiai problémákkal szembenéző országokban az egyik legegyszerűbb megoldás mindig a nyugdíjkorhatár kitolása volt (és még most is ezt tervezik számos országban), azonban a végtelenségig nem lehet ezt sem kitolni, főleg nem Magyarországon, ahol a gyenge lábakon álló egészségügyi ellátórendszer sem járul hozzá ahhoz, hogy a munkavállalók egy jelentős hányada 65 évnél is tovább tudjon dolgozni.
kép forrása: szamvarazs.blogspot.hu
Magyarországon viszont az is súlyos probléma, hogy a Fidesz 2011-ben elfogadta azt az intézkedéscsomagot, ami biztosította a nők számára a kedvezményes nyugdíjkorhatárt, hiszen ez nem csak többletkiadást eredményezett (és hosszú távon még több kiadást fog eredményezni a ellátórendszernek), hanem odáig vezetett, hogy többekben már felmerült, hogy a férfiak miért ne mehetnének nyugdíjba hasonló kedvezménnyel? Ez az úgynevezett Férfi40 program, amiről sokan népszavazást szeretnének.
A férfiak korai nyugdíjba vonulásai legalább 200 milliárdos többletkiadást jelentene rövid távon, így ahhoz, hogy a kormány tartani tudja a költségvetési tervet, vagy kiadáscsökkentésre, vagy bevételnövelésre (adóterhek emelése) lenne szükség, így összességében nem csak a nyugdíjrendszerrel és a demográfiával kapcsolatos problémák mélyülnének tovább, hanem a nemzetgazdaság sem profitálna, így kiadáscsökkentéssel vagy adóemeléssel kellene egyensúlyban tartani a nyugdíjkasszát. Nem véletlen, hogy a Fidesz sem tartja elfogadhatónak a Férfi40 programot. Azonban a kormánypártnak akkor kellett volna okosabbnak lennie, amikor a Nők40 programmal sikerült kieresztenie a szellemet a palackból.
Érdemes kiemelni az ellenzéki pártok, így az MSZP és Jobbik szerepvállalását az ügyben, mivel mindkét ellenzéki párt felelőtlenül kiállt a Férfi40 program mellett. Az átgondolatlan és felelőtlen kommunikációnak meglehet a böjtje a jövőben, amennyiben sikeres lenne egy népszavazás, miközben az ellenzéki pártok nem is annak racionalitása miatt karolták fel, hanem egyszerű szavazatszerzés miatt.
A pártok közötti adok-kapok során viszont mindenki megfeledkezik arról, hogy 10-20 év múlva milyen súlyos problémák merülhetnek fel, miiközben mindenki arról beszél, hogy a demográfiai gondokkal küzdő országokban emelni kellene a nyugdíjkorhatárt, mind a Nők40, mind a Férfi40 program ezzel ellentétes. Ez pedig hosszú távon tovább mélyítheti Magyarországon a nyugdíjrendszerrel kapcsolatos problémákat, bár a Fidesz részéről sokan úgy gondolják, hogy a nyugdíjrendszer fenntartható, és nincs szükség változtatásra a Nők40 programmal kapcsolatban. Ezzel szemben, ahogy mi is fogalmaztatunk, a hazai nyugdíjszakértők is úgy gondolják, hogy a Nők40 programon finomítani kellene, és a kormánynak korrekt módon tájékoztatnia kellene a lakosságot mindkét program negatív következményeiről.
A harmadik pillér felszámolása
Nem szabad arról sem megfeledkezni, hogy a Fidesz 2011-ben kiiktatta a harmadik pillért, a magánnyugdíj-pénztári rendszert, amikor egyszerűen államosították, majd felélték a rendszerből származó háromezer milliárd forintot. Pedig ez egyfajta biztosíték lehetett volna 10-20 év múlva, hogy ne következzen be egy katasztrófa a nyugdíjrendszerben, azonban az is felhalmozott pénzek gyors felélése (adósságcsökkentésre fordították, de az államadósság sem csökkent megfelelő ütemben) tovább mélyítheti a problémát akkor, amikor sokan nyugdíjba mennek azok közül, akik tagjai voltak a harmadik pillérnek.
Spórolt az állam a nyugdíjakon, de mégis gond lehet
A statisztikákból azt olvashatjuk ki, hogy az elmúlt 10 évben csökkent a nyugdíjkiadás részaránya a költségvetésben. Ez annak tudható be, hogy mind 2009-ben, mind a 2010-es kormányváltás után számos szigorítást vezettek be a nyugdíjrendszerben, például a 13. havi nyugdíj eltörlése, számos kedvezmény megszüntetése, a nyugdíjkorhatár 62 évről 65 évre emelése és a rokkant-nyugdíjak szigorítása.
A szigorítások ellenére a már korábban felsorolt problémák miatt a nyugdíjrendszer továbbra is veszélyben van, ráadásul az elmúlt években többször is tapasztalható volt, hogy a Fidesz az infláció felett emelte meg a nyugdíjakat, ami hosszú távon több 100 milliárdos többletterhet jelenthet majd a költségvetésnek.
A többletkiadáshoz az vezetett, hogy a valós infláció alacsonyabb lett, mint a várt infláció (ami alapján a nyugdíjkiadást tervezték), csakhogy a kormány nem korrigált lefelé.
Hogyan lesz így nyugdíj évtizedek múlva?
A jelenlegi demográfiai adatok és tendenciák azt mutatják, hogy 10-20 év múlva a mostani rendszerben fenntarthatatlanná válik a nyugdíjak kifizetése, egyszerűen azért, mert felborulnak az arányok: arányaiban egyre kevesebb munkaerőre jut egyre több nyugdíjas. Ha csak valamilyen csoda nem következik be, és nem lesz népességrobbanás (születésszámban akár 10 százalékos növekedése évről évre), akkor komoly reformokra lesz szükség (például a sokak által népszerűtlen nyugdíjkorhatár-emelés), ellenkező esetben nem lesz miből kifizetni a nyugdíjakat, vagy jelentős nyugdíjcsökkentést kell majd végrehajtani, ami komolyabb társadalmi feszültségekhez vezethet.
A jövő tehát nagyon borús, emiatt mindenképpen foglalkoznia kellene a kormánynak a kérdéssel, és az ellenzéki pártoknak sem kellene felelőtlenül ígérgetniük, vagy olyan program mellett kiállniuk, mint a Férfi40, ami tovább mélyítheti a problémákat.
Az utolsó 100 komment: