Orbán Viktor pár napja ismét szerepelt kedvenc kormány-médiájában, interjút adott a Kossuth Rádió 180 perc című műsorának. Az illiberális kormányfő ezúttal azonban akkorát ment, hogy az a szokásosnál is jobban kiakasztotta a hantamétert.
Orbán hantázott a paksi bővítésről, megvédve a fideszes holdudvar évszázados üzletének tartott beruházást. De jókorát lódított a migránskérdés és a terrorizmus összefüggéseiről is, és fantáziált a Szíriából, az Afganisztánból és Irakból Európába dobált diverzáns terrorcsapatokról is, noha a párizsi terrortámadások eddig azonosított elkövetői mind EU-s állampolgárok voltak, tehát nem a menekülthullámmal érkeztek. Orbán a bűnözési ráta és a bevándorlás mértéke közti összefüggéseket is látja, ő ugyanis jobban ismeri ezt a témát kutató szociológusoknál, szakértőknél is. De a következtetései alapjául szolgáló tényeket nem sikerült megmutatnia.
Kétrészes blogunk első részét most olvashatjátok.
Hantázott Paksról és az atomerőművekről...
Az olcsó áram első számú előfeltétele, hogy Paks működjön, a mostani kifutó blokkok helyett új blokkok kellenek... Olcsó áram egyenlő Paks – mondta Orbán Viktor november 20.-án a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában.
Először is nem csupán a mostani kifutó blokkokat helyettesítjük újabbakkal, hanem kapacitásnövelés is történik az erőműben, további két új blokkot is terveznek Orbánék, így már a fenti idézet is csúsztatás, de ezt már megszokhattuk a Fidesz paksi hazugságcunamijával kapcsolatban. Persze mindez csak akkor történhet meg, ha az EU nem kaszálja el a projektet, ezzel talán megmentve a magyar embereket a paksi paktum okozta óriási adósságtól.
Másodszor, olcsó áram nem egyenlő Paks II. Az új blokkok működésének első 20 évében átlagosan 100 milliárd forint közpénzt kellene a projektbe pumpálni ahhoz, hogy egyáltalán működhessen az atomerőmű.
A világpiaci árak csökkenni fognak, Paks II. árama eladhatatlan lesz.
A jelenlegi világpiaci várakozások, valamint az utóbbi évek technológiafejlődése is azt vetítik előre, hogy Paks II. tartósan állami támogatásra fog szorulni a működéshez. Ráadásul a piaci áraktól függetlenül is az atomerőművek magas kapacitáskihasználtságát is egyre nehezebb lesz biztosítani az európai energiapiac összekapcsolódásával, valamint a megújuló energiák térnyerésével. A zsinórtermelők (amilyen egy atomerőmű is) piaci lehetőségei ezért egyre korlátozottabbak lesznek az elkövetkező évtizedekben.
Paks II. túl gyors felépítése még akkor sem indokolt, ha egyébként a magyar lakosság az atomerőmű megépítése mellett tenné le a voksát. A Nemzetközi Energia Ügynökség előrejelzése szerint ugyanis 2035-re olyan új technológiák jelennek majd meg a nukleáris technológiában, amelyekkel hozzávetőlegesen 30 százalékkal csökkenthetőek lesznek egy új erőművel kapcsolatos beruházási és üzemeltetési költségek. Az atomerőmű elkapkodása tehát súlyos százmilliárdokba kerül a magyar adófizetőknek. Másrészt, ha az atom mellett döntene a lakosság, akkor is célszerű lenne a lehető legrövidebbre venni azt az időszakot, amíg együtt működnek a régi és az új paksi blokkok, hiszen jóval olcsóbb lenne a piacról beszerezni az áramot.
Európában nem tendereztettek atomerőművet az elmúlt időszakban, Finnországban sem. Lehet azt mondani megint, hogy kettős mérce, de belátom, hogy hatalmas összegről van szó – mondta Orbán Viktor november 20.-án a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában.
... a migránskérdésről és a terrorizmusról:
Ahol sok a bevándorló, ott megnő a bűnözés – mondta Orbán Viktor november 20.-án a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában.
Bevándorlás és bűnözés
Föl kell tennünk azt a kérdést, hogy mi az emberségesebb? Az, ha a határon feltartóztatjuk az ellenőrizetlen migráns tömegeket, vagy az, ha kockára tesszük az európai emberek életét. Nem kérdés a válasz: az előbbi – mondta Orbán Viktor november 20.-án a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában.
A migránsok nagy része olyan országból jön, amelynek a területén az EU katonai akciókat hajt végre, tehát hadban állunk. Ott tehát van ellenség... Az ő gondolatuk pedig, hogy az ellenség hátországába diverzáns csapatokat dobjanak át, régi gondolat, ezt most az európai vezetők alulértékelik − mondta Orbán Viktor november 20.-án a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában.