Az SZDSZ szelleme kísért a T. Ház falain belül, és ráadásul a második legváratlanabb helyen bukkant fel: úgy tűnik, hogy a Kereszténydemokrata Néppárt lassan megérett egy liberális tagozatra is.
Persze nem a homoszexuálisok jogai, vagy netán a gyermekek fegyelmezésének kérdése csalogatta elő a liberalizmust a kereszténydemokraták két vezető politikusából, hanem az egyik legkiszolgáltatottabb és rászoruló társadalmi csoportunk, a dohányosok védelme. Harrach Péter frakcióvezető és Rubovszky György külön sajtótájékoztatón foglaltak állást a dohányzás túlzott szigorítása ellen, s a tilalmat enyhítő összpárti összefogás mellett.
A KDNP-s honatyák lelki szemei előtt minden bizonnyal megjelent a megálazott, kirekesztett bagózók tömege, és kizárólag a várható dohányzó-exodus megállításának jótékony szándéka által vezérelve támogatja az enyhítő szándékú módosító-indítványokat. Amelyek – egyelőre valószínűtlen – elfogadása esetén a szigorú törvény a II. világháborús francia Maginot védelmi vonalára emlékeztetne – azaz erős lenne, de könnyen megkerülhető.
Amennyiben például átment volna az ismeretlen backbencherből hirtelen egyszemélyes törvénygyárrá kikupálódott Kupcsok Lajos három módosítója közül a legmesszemenőbb, úgy az egyetlen lényeges változtatást eszközölt volna a vendéglátóipari helyeket érintő beltéri dohányzástilalmon: nem lett volna beltéri dohányzástilalom.
Úgy legyen, hogy ne
Mielőtt rászóltak, hogy vonja vissza bomlasztó javaslatát, Kupcsok egyebek közt azt kívánta becsempészni a törvénybe, hogy szigorított körülmények között lehetőség legyen dohányzótermet tartani az éttermekben, ahova a pincér – saját védelme érdekében – nem megy be. Mitagadás: szívesen megnéztük volna, hogy a pincér egy „Kaja érkezik a hármashoz!” kiáltással az ajtóból átdobja a húslevest a fejüket hirtelen behúzó kettes asztal társasága felett. Esetleg a borravaló átadásához a vendégeket csúzlival lehetett volna felszerelni.
Bár Kupcsoknak nem sikerült egy személyben átszabnia a reformot, a kisebb módosítok még mindig jelentős rést tudnak ütni a törvényen. Sőt, a tilalom adókiesés formájában keletkező költségei miatt már most elhalasztották az érvénybe lépéset.
Azt már megírtuk, hogy az eredetileg benyújtott javaslat gazdaságilag, egészségügyileg, és társadalmilag megalapozott. Ezen túl nem szeretnénk a dohányosok-nem dohányosok közötti várható polgárháborúban állást foglalni.
Azonban szeretnénk felhívni a figyelmet arra, hogy rossz hazai hagyomány mind a szabályok szétzilálása kiskapukkal, mind a határozott végrehajtásuk szabotálása. A dohányzástilalomnak – már amennyiben ezt szeretné az OGY elfogadni – akkor lesz értelme, ha ésszerű könnyítésektől eltekintve a szabály gerince megmarad és végre is lesz hajtva.
Ha tetszett az írás, csatlakozz a Ténytár Facebook csoportjához!