Hosszú ideig vártak a devizahitelesek a kormány mentőcsomagjára, melyet végül az Országgyűlés 2011. június 20-án fogadott el. A 7 pontból álló csomag része a devizakölcsönök törlesztési árfolyamának rögzítéséről szóló jogszabály, melynek értelmében a svájci frank hiteleket 180 forintos, az euró alapúakat 250-, míg a japán jen alapúakat 200/100 forintos árfolyamgáttal törleszthetik azok, akik élnek a lehetőséggel.
Első pillantásra jól hangzó döntést hozott a Parlament, de ugye nem minden arany, ami fénylik. A kormány ugyanis ezzel a lépéssel hosszú távon rosszabb helyzetbe kényszeríti bele ezeket az embereket (pedig már most sem túl fényesek a kilátásaik), mint amilyenben most vannak. Mindeközben nem ismerteti velük kockázatokat és mellékhatásokat - ez pedig komoly felelőtlenség.
A kép csak illusztráció.
A miniszterelnök szóvivője 2011. augusztus 2-án tartott sajtótájékoztatóján azt javasolta a devizahiteleseknek, hogy éljenek az árfolyamgát lehetőségével: „az árfolyamgát révén a családok terhei kiszámíthatóak és alacsonyabbak is lesznek.”
Szijjártó Péternek és a kormánynak igaza van, egészen pontosan kiszámítható és valóban alacsonyabb lesz a családok terhe - legalábbis a választásokig. 2014-ben ugyanis lejár az árfolyamgát és utána - ahogy az gátaknál lenni szokott - átszakad és ránk zúdul mindaz, amitől távol tartani hivatott. Ha a miniszterelnöki biztos nem a 3 éves időtávra gondolt, akkor nem mondott igazat, amennyiben viszont arra, akkor csak annyira gondolkoztak előre a kormány tagjai, mint bármely politikus: a ciklus végéig.
A sajtótájékoztatón elhangzott az is, hogy "Nem igaz az a kritika, hogy a gyűjtőszámlán felhalmozódó összeget kiszámíthatatlan módon fizetik majd ki". Nos, a helyzet az kedves olvasók, hogy de igaz! A gyűjtőszámlán ugyanis az aktuális frankárfolyam 180 forint feletti része gyűlik minden hónapban, márpedig ezt senki sem tudja megjósolni, így kiszámolni sem. Mi már bevallottuk, hogy nem nagyon értünk a jóslás mesterségéhez, és amennyiben a kormány nem lát a jövőbe, akkor ez ebben a formában megint csak nem igaz.
Szijjártó Péter azt is elmondta, hogy „a szabályozás értelmében az árfolyamgát időszakának 2014 végi lejárta után a törlesztő részlet legfeljebb 15 százalékkal lehet magasabb, mint az árfolyamgát időszakában.” A helyzet az, hogy egyelőre nincs ilyen szabályozás, ez csak egy újabb javaslat, terv a kormány részéről. Újabb hanta tehát ez is az indoklásban.
„A szóvivő szerint a "felfokozott nemzetközi gazdasági hangulat" is azt bizonyítja, mekkora hiba volt az előző kormányok részéről arra ösztönözni a családokat, hogy devizában adósodjanak el.” Ha már a felelős kormányoknál tartunk, csupán egy kérdésünk van a jelenlegihez. Mennyire felelősségteljes arra buzdítani ezeket a nehéz helyzetben lévő embereket, hogy válasszanak egy 110 ezer forintos törlesztőrészletet egy 96 ezer forinos helyett és mindezt a fenti hazugságokkal alátámasztani?
Mit van mit tenni?
Érdemes elolvasni a, portfolio.hu-n megjelent cikket, melyben az - amúgy helyes - számítás szerint, egy ma pl. 96000 forint törlesztővel rendelkező hiteles az árfolyamgát választása esetén 3 évig 70000 forintot fog fizetni, hogy azután a maradék 14 évben havi 110 ezret fizessen (a jelenlegi, 245 Ft-os frank esetén). Ha az előbb említett 15 százalékos plafon tényleg bevezetésre kerül, akkor pedig a 20 évből 31 lesz. Nem egészen világos, hogy a 110 ezer forint mitől lesz alacsonyabb teher, mint a 96 ezer, vagy a 30 év mitől jobb, mint a 20.
A konstrukció ugyanis nem jó, sokkal nagyobb problémát fog okozni mindazoknak, akiknek szüksége van megoldásra, akiknek valóban súlyos problémát okoz a hitelük jelenlegi törlesztése. Lényegesen nagyobb gondokkal (és törlesztővel) fogják szembetalálni magukat, miközben a következő 3 évben (tőke)tartozásuk semmivel sem csökken. A könnyítés önmagában jó, az ár amit fizetni kell érte, aránytalan. Márpedig a Polgári törvénykönyv kimondja: "Ha a szerződő fél a szerződés megkötésekor a másik fél helyzetének kihasználásával feltűnően aránytalan előnyt kötött ki, a szerződés semmis" (uzsorás szerződés).
Felelős kormányunk - hazugságokkal és csúsztatásokkal - pontosan azokat kényszeríti bele egy rosszabb konstrukcióba, akiknek már helyzetéből adódóan nincs választása. Teszi ezt úgy, hogy közben azt kommunikálja: rajtuk segít. Viszont nem törődik azzal, hogy mi lesz velük 3 év múlva.
Rossz hírünk van: jóval nagyobb pácban lesznek, mint ma.
Ha tetszett az írás, csatlakozz a Ténytár Facebook csoportjához!