Mi túl tudjuk tenni magunkat azon, hogy a Magyar Szigeten a Magyar Köztársaság Magyarország törvényei kevesebbet számítanak, mint a civilizációtól elvágott ősközösségben a Tablet PC.
Mondjuk úgy tűnik, nincs is más választásunk.
Mindazonáltal léteznek rajtunk kívül álló szervek, amelyek elvileg a törvényeknek hívatottak érvényt szerezni. Ilyen például az ügyészség, vagy a folyamatos időutazásban lévő rendőrség (vö. „két hét alatt rend lesz”).
Ezek a szervezetek cseppet sem visszafogottak, ha arról van szó, hogy a kormány politikai érdekeit szolgáló eljárásokat „médiára-szabottan” kell prezentálni. Azonban a szélsőjobbosok nyilvános jogsértései előtt akkor is szemet hunyni látszanak, ha a jogsértés jól dokumentált, sőt, nyíltan beismert.
Milyen jogszabály?
Indulóban sérült a Sziget náci ihletésű copy-rendezvényénél a büntetőtörvénykönyv 269/B. paragrafusa. Ez az önkényuralmi jelképek nagy nyilvánosság előtt történő megjelenítését, „közszemlére tételét” tiltja.
Furcsa módon a helyben táborozó „két hét múlva rend lesz” rendőrök, sem a Zagyva György Gyula OGY képviselő által hatékonyan megfélemlített magyar újságírók nem szúrták ki ezek megjelenését a verőcei táborban. Azonban a brit - amúgy jobboldali szimpátiájáról ismert lapnak dolgozó - tényfeltáró újságírók szolgálnak elegendő kép- és hanganyaggal a tényállások alátámasztására.
Olyannyira, hogy az alábbi videón szereplő nácinak látszó náci annyira kellemetlenné vált pártja számára, hogy egy nap alatt ki is hajította soraiból.
Önkényuralmi móka?
A szerkesztőségünkben vannak olyanok, akik az összes önkényuralmi jelkép betiltását helyesnek tartják, valamint olyanok is, akik egyiket sem tiltanák be. De azt senki nem tartja helyesnek, hogy míg Vajnai Attila őrizetbe vétele és többszöri, jogerős (pénzbüntetésre) ítélése a vörös csillag viselése miatt egy visszatérő viccé vált, addig a horog-, illetve nyilaskeresztet nyíltan lehet „közszemlére” bocsátani.
Nem könnyű az ügyészség helyzete, ha a helyszínen megforduló rendőrök "nem vették észre" a jogsértéseket, amelyeket a Sun munkatársai dokumentáltak. Mert így bizonyítékként csak a brit újságírók képanyaga marad, ami nem biztos, hogy megállná a helyét a bíróságon. De már az is egy előrelépés lenne, ha 1) az ügyészség nyomozna 2) nyilvánosságra hozná, hogy foglalkozik a témával és igyekezni fog fellépni az ilyen jellegű jogsértések ellen is.
További tényállások
Hogy tippeket adjunk a most látványosan fantáziátlan ügyészségnek: még a közösség elleni izgatás (Btk. § 269) kapcsán is lehetne nyomozni. Míg a Sun dokumentációja szerint a norvég tömeggyilkos Breivik múzsájának, Saga énekesnőnek koncertjét lelkes karlendítéssel kísérték a nézőtéren, addig a Jobbik-barát/"bajtárs" Tirityán Zsolt az elkerülhetetlen zsidó- és cigánygyilkolásra készítette fel a tapsoló hallgatóságot.
Persze a közösség elleni izgatás egy sokkal kényesebb (azaz nehezebben bizonyítható) tényállás, mint az önkényuralmi jelképek viselete, közszemlére bocsátása. Mindazonáltal Tirityán szövegét olvasva aligha férhet kétség ahhoz, hogy megvalósult az, amit Dr. Belovics Ervin, a legfőbb ügyész büntetőjogi helyettese, az általa írt tankönyvben követelményként írt: „A gyűlöletre uszítás valójában visszaélés a véleménynyilvánítás szabadságával és nem más, mint az erőszak érzelmi előkészítése”.
Bár a furfangos jobbikos jogászok minden bizonnyal elmagyaráznák, hogy ez nem áll meg, hiszen Tirityán épp az érzelemmentes gyilkolást kívánta előkészíteni, erre Belovics dr. nyilván helytállóan az válaszolná, hogy az érzelmek felszámolása a gyilkolás kapcsán szintén „érzelmi előkészítés”.
Sajnos a jelek szerint csak akkor teszi ezt, amikor tankönyvet ír. Reméljük, hogy az előadóval ellentétben Tirityán jobbikos és egyéb szélsőjobbos hallgatósága is csak elméleti szakember marad.
*Leírjuk itt még egyszer, amit a hivatkozott cikknél is leírtunk: nincs bajunk a jogállam kereteiben folytatott eljárásokkal, volt kormányzati politikusok megalapozott felelősségre vonásával. Aggályos azonban, hogy ebből média-eseményt csinálnak és ez nagyobb hangsúlyt kap, mint a megalapozott vádemelés.
Ha tetszett az írás, csatlakozz a Ténytár Facebook csoportjához!