Hasonlóan a kisebb parlamenthez, az országgyűlési képviselői juttatások rendszerének megváltoztatásának témája is időről-időre felbukkan hol a bal, hol a jobboldalon.
Nincs is ezen mit csodálkozni, abban ugyanis nagy az egyetértés a pártok között, hogy a jelenlegi rendszer rossz. Elég, ha csak az olyan botrányokra gondolunk, mint a Nyakó házaspár 36 milliós, vagy Zsiga Marcell duplán felvett költségtérítésének ügye. Az is elég beszédes, hogy a 2 milliós bérplafon bevezetése ellenére Budai Gyula elszámoltatási biztos továbbra is 2 237 865 forintot visz haza. Ebből 626 130 forintot választókerületi pótlék és 115 950 forint lakhatási támogatás címén.
Az eddig, a rendszer valós megreformálására tett kísérletek rendre kudarcot vallottak a T. Házban. Kérdés, hogy ezúttal sikerül e alapvető változásokat elérni. Ha igen, az akár még az országgyűlési képviselők megítélésén is javíthatna. Legalábbis valamicskét.
Mi marad a képviselők zsebében?
Ezúttal Lázár János állt ki a nyilvánosság elé azzal, hogy 2012. szeptember 1-től meg akarja változtatni a "rendkívül képmutató" rendszert. Némileg "képmutató" ez a kijelentés éppen annak a politikusnak a szájából, aki a 2002-2006-os ciklus alatt a legnagyobb összegű, 18 milliós forintos pluszpénzt vette fel. Ettől függetlenül egyetértünk a kezdeményezéssel, a rendszeren valóban változtatni kell.
Mi azonban nem felejtettük el, hogy a szocialisták 2007-ben egy alapjaiban meglehetősen hasonló javaslattal álltak elő. Az előterjesztés lényege a képviselői juttatások minél teljesebb bruttósítása, a költségtérítés jelleg helyett a bérjelleg erősítése volt. Emellett a korábban adómentes képviselői pótdíj bekerült volna a személyi jövedelemadó hatálya alá. Így a bonyolult rendszer megmaradt volna, de több minden után kellett volna adózni, mint addig.
Pálfordulás
Akkoriban a Fidesz nem támogatta a megoldás, mert számukra elfogadhatatlan volt, hogy a képviselői bérek a "háromszorosukra emelkedjenek". Répássy Róbert, a Fidesz frakcióvezető-helyettese a bruttósításról szóló javaslatot egyenesen erkölcstelennek nevezte, kiemelve, hogy pártja a jövőben sem lesz partner abban, hogy a képviselői tiszteletdíjak emelésével oldjanak meg vélt vagy valós problémákat. Ehhez képest, a elfogadásra kerül Lázár javaslata, akkor nagyjából mégis ez fog bekövetkezni jövő szeptembertől.
Az előző részek tartalmából
A jelenlegi - meglehetősen bonyolult és átláthatatlan, épp ezért visszaélésekre tökéletes - rendszer szabályait az országgyűlési képviselők tiszteletdíjáról, költségtérítéséről és kedvezményeiről szóló törvény tartalmazza. Eszerint a képviselők - sok más egyéb mellett - költségtérítés jogcímén választókerületi pótlékra és lakhatási támogatásra jogosultak. A szocialisták a 2007-es kudarc után nem adták fel abbéli szándékukat, hogy változtassanak a szabályokon. 2009-ben 2 alkalommal sikerült módosítani a szabályokon.
Az első - négypárti - módosítás célja a juttatások csökkentése, valamint a képviselői munkával járó költségek megtérítésének ésszerűsítése volt. A másodikra azért került sor, mivel a változtatással nem sikerült elérni a kívánt célt, voltak, akik jobban jártak az új rendszerrel. Emiatt pontosítani kellett a választókerületi pótlék számítási alapját, valamint a képviselők mellett dolgozó munkatársak alkalmazásának feltételeit.
Összességében elmondható, hogy a kezdeti kemény javaslathoz képest, a lehető legpuhább változtatást sikerült átvinni a Házon. Na ez az, amivel nem lesz problémája a Fidesz frakcióvezetőjének.
Mai műsorunkban
Lázár javaslata - ha ebben a formában kerül majd elfogadásra - a lehető legteljesebb mértékben egyszerűsítené a rendszert. Elmondása alapján - az előterjesztés még nem készült el - a képviselői fizetést havi bruttó 745 000 forinra emelné, ezért cserébe viszont eltörölne minden egyéb pénzbeli juttatást (pl. az országgyűlés valamely tisztségviselőjeként, vagy a bizottsági tagságért járó pótdíjat).
Emellett kivezetné a költségtérítést is a rendszerből, a jövőben csak benzinkártya, valamint egy helyett két alkalmazott járna a képviselőinknek. Bár a pontos részletek (pl. hogy mégis mennyit lehet majd tankolni azzal a bizonyos kártyával) még nem tisztázottak, első látásra elfogadható és támogatható a javaslat. A 750 ezres fizetés reális, ráadásul a képviselők jelentős többsége valóban rosszabbul is járna az új rendszerrel.
Milyenek a kilátások?
Kérdés, hogy ilyen mértékű fizetés csökkenést el tud e fogadtatni akár saját frakciótársaival. Mi meglehetősen szkeptikusak vagyunk. Valószínűsíthető, hogy az eredeti elképzelés módosul még "az országgyűlési képviselők fizetéséről szóló új szabályozás előkészítésére albizottságban".
Ettől függetlenül egyetértünk a kezdeményezéssel. Nem csak az állampolgárok - de a megítélésüket tekintve a leggyűlöltebb csoportok közé tartozó - országgyűlési képviselők érdeke is az, hogy átlátható, az átlagemberek számára is világos rendszer alapján kapják kézhez fizetésüket. Egy ilyen döntés talán még az elutasítottságukon is javíthat valamicskét.
Ha tetszett az írás, csatlakozz a Ténytár Facebook csoportjához!