Pityinger László, alias Dopeman idén januárban, a sajtószabadságért rendezett tüntetésen vállalt először civil politikai szerepet. A rapper akkor így fogalmazott: „ha először befogják a sajtó száját ilyen-olyan okokkal, akkor később az emberek száját is befogják. Utána megmondják, hogy mit lehet zenélni, mit lehet csinálni".
Ő sem gondolta volna, hogy majd egy évvel később, szavai önbeteljesítő jóslattá válnak. Egy meglehetősen szókimondó száma miatt, egy szélsőjobboldali portál biztatására, tizenöten feljelentést tettek a főügyészségen „nemzeti jelkép megsértése" miatt. Sem a Legfőbb Ügyészség, sem a Fővárosi Ügyészség nem érezte úgy, hogy van bármiféle jogalapjuk a feljelentéseknek. Az ügy végül a VI-VII. kerületi ügyészség asztalán landolt, ahol úgy találták, megáll a „nemzeti jelkép meggyalázásnak” tényállása, amiért akár egy éves börtönbüntetés is kiszabható.
A „bazmeg" ügy jogi aspektusa sem nem túl bonyolult, sem nem túl érdekes. Az egész történettel sokkal inkább a művészi önkifejezés és a szólás szabadsága, valamint az ügyészség szerepének szempontjából kell, hogy foglalkozzunk.
Ízlésbeli különbségek a törvény fennhatósága alatt?
Azt, hogy Dopeman nem rajong túlzottan a politikusokért (alles zusammen) talán legismertebb, Lopni című „slágere" óta tudjuk. A politikai elit tagjait - ha burkoltan is - legengszterező dalszöveg mellé a klipben – mintegy vizuális megerősítésként – a Parlament épülete is megjelenik. A Lopni óta eltelt kilenc év alatt mindössze annyi változott, hogy a szövegből eltűnt mindenféle finomkodás, Dopeman mindenkit (Fideszt, MSZP-t, LMP-t, Jobbikot, rendőröket, bankokat, behajtókat, bűnözőket, a magyar népet), de leginkább a teljes magyar politikai elitet küldi el a ... fenébe.
A dalszöveg tartalmaz részleteket a Himnuszból, de nem kell hozzá esztétának lenni, hogy egyértelmű legyen: a trágár szavak mindenre és mindenkire, kivéve a nemzeti imádságra vonatkoznak. Ebben az esetben pedig bűncselekmény nem állapítható meg.
Diktatúrák szokása
Az, hogy sokak szerint valóban nem túl elegáns dolog a Himnuszt ilyen szövegkörnyezetbe tenni, meglehetősen szubjektív kérdés. Az ugyanis mindenkinek a magánügye, hogy szereti-e Dopeman munkásságát, avagy sem. Ízlésbeli kérdéseket a törvény fennhatósága alá vonni nem szerencsés húzás, sőt, az igazság az, hogy az ilyesfajta lépések kifejezetten a diktatúrák sajátjai.
Arról nem is beszélve, hogy az Alkotmánybíróság egyik határozatában a véleménynyilvánítás szabadságával, valamint a nemzeti jelképeket érintő határozatában arra a megállapításra jutott, hogy a jelképeket illető, negatív tartalmú vélemények, a jelképek történetére, értékére, közjogi jelentőségére vonatkozó tudományos nézetek, művészi kifejezések, illetőleg kritikák hangoztatása, esetleg megváltoztatásukat vagy eltörlésüket célzó javaslatok kifejezésre juttatása, értelemszerűen nem eshet büntetőjogi szankcionálás alá, hanem része a véleménynyilvánítás alkotmányos szabadságának.
A lehető legrosszabb reakció
Mindezek miatt - illetve az elmúlt időszak tapasztalatait is figyelembe véve - felmerül a gyanú, hogy az ügyészségi vizsgálat mögött az éppen regnáló politikai erőknek túlzottan megfelelni kívánó közvádlók képe rajzolódjon ki. Az ugyanis senki számára nem titok, hogy a kritikát nem túlzottan kedvelik, ad abszurdum azt időnként személyes támadásként értékelik a jelenlegi kormánypárt prominensei. Dopeman pedig az utóbbi időben kifejezetten nyíltan, több alkalommal is a saját stílusához illő, meglehetősen szabadszájú kritikát fogalmazott meg, teljesítményüket illetően.
Ha a vizsgálat ennek a magatartásnak szól, akkor rossz hírünk van a hatalmon lévőknek. Ez a fegyver máris visszafelé sült el - mondhatjuk: tankönyvszerűen. Az ingyenes hírverés minden bizonnyal alaposan felturbózza a „bazmeg" nóta nézettségét (jelenleg félmilliónál tart a Youtube-on), ráadásul olyanok is elkezdtek szimpatizálni a rapperrel, akik azelőtt nem kedvelték. Ha pedig elítélik (mi azért nem hisszük, hogy erre sor kerülhet), akkor még mártír is lehet Dopemanből, miközben az ügyészség, a bíróság és politikusaink köznevetség tárgyává lesznek.
Ha tetszett az írás, csatlakozz a Ténytár Facebook csoportjához!