A Fidesz támogatottsága, Orbán Viktor népszerűsége és a kormány munkájának megítélése lényegesen magasabb szintről indult, mint négy éve, a szocialisták hasonló mutatói. A jelenlegi kormányzati ciklus felénél (pár hónap híján) támogatóinak aránya, kormányfőjének népszerűsége mégis ugyanarra a szintre süllyedt, mint négy éve a szocialistáké és azok vezetőjéé. A teljes képhez az is hozzátartozik, hogy a jelenlegi kormány munkájának megítélése valamivel jobb, mint a Gyurcsány-kormány hasonló időszakában, annak megítélése volt.
A kísértetiesen hasonló helyzet elemzését két részletben közöljük. Ma a kormány, a nagyobbik kormánypárt és Orbán Viktor helyzetét vizsgáljuk.
Ez év elejére – a közvélemény-kutatók szerint – rég nem látott mélységekbe zuhant a Fidesz támogatottsága, és ezzel egyidőben, történelmi csúcspontot ért el a bizonytalanok aránya.
Mit jelentenek ezek a számok az előző kormányzati ciklus tükrében? Hol tartott valamivel több, mint másfél év után az akkori nagyobbik kormánypárt, a kormány, annak vezetője és az akkori ellenzék?
Mielőtt belevágnánk, tekintsük át az aktuális ciklust:
A további diagramokon az adatok az Ipsos és a Medián honlapjának archívumából származnak. A folytonosság hiánya nem fellelhető adatot jelez. A diagramok kattintásra megnőnek.
Kormánypártok
Az MSZP 2006-os választások utáni támogatottsága három lépcsőben fogyott el. Az első zuhanás a választások után bejelentett intézkedések, megszorítások következménye volt. Így az akkori kormánypárt igen hamar a 20-25 százalékos tartományban találta magát. Az újabb lépcsőfok a vizitdíj bevezetésének időszakára, 2007 márciusára esik. Ezt a 15-20 százalékos értéket sokáig – 2009 tavaszáig – egészen a kormányválság időszakáig tartani tudták (harmadik zuhanás).
A Fidesz esetében ilyen egyértelmű korszakhatárokról, jelentős fordulópontokról eddig nem beszélhetünk. A kezdeti csökkenés után, 2010 harmadik negyedévében még emelkedett valamelyest a támogatottságuk, ám azóta – egy-egy megtorpanástól eltekintve – egyenletes a csökkenés.
A 2006 májusában 34 százalékon álló MSZP-vel szemben, a Fideszt a választásokat követő május még 42 százalékon találta. A szocialisták a vizsgált időpontban, 2008 februárjában, 17 százalékon álltak. Hova jutott a Fidesz kormányzásának harmadik megkezdett naptári évének elejére? Pont oda, ahová négy évvel ezelőtt a szocialisták:magasabb értékről indulva, meredekebb csökkenést produkálva értek el hasonló „mélységet”, így most a választókorú népesség 18 százaléka támogatja a jelenlegi kormánypártot.
Kormányfők
Gyurcsány Ferenc második kormányzását igen magas népszerűségi indexszel kezdte, de ahogy akkori pártjának népszerűsége, az övé is lépcsőzetesen, a már tárgyalt események hatására fogyott el. A megszorítások bejelentése 2006 tavaszára 35 százalékos szintre csökkentette a nyár eleji 43 százalékos indexet. A vizitdíj bevezetése a szocialista miniszterelnök népszerűségét is megtépázta, és a 30 százalék körüli értéken állt, egészen a szociális népszavazásig, ami újabb öt százalékpontos esést eredményezett.
Orbán – ahogy pártja is – jóval magasabb értékről kezdte meg kormányzását, és egy kezdeti, enyhe növekedéstől eltekintve, szinte folyamatosan esett a népszerűsége. Ebben kivétel az előző év középső időszaka, amikor stabilizálni tudta népszerűségi indexét, a 30-40 százalékos sávban.
Azonban hiába a magas kezdőérték, ez a közel két évi, kormányzatban eltöltött időszak erősen erodálta Orbán népszerűségét, olyannyira, hogy 2012 elejére népszerűsége hasonlóan alacsony a négy évvel ezelőtti Gyurcsány-féle értékhez.
Kormányok
A kormány munkájával való elégedettséget mutató skálán a Gyurcsány-kabinet a 33-as értékről kezdte a választásokat követő nyarat, és a már ismert időpontokban kisebb esésekkel, a 2007-es év végére 26 pontos értéket ért el. Ezt tovább rontotta a szociális népszavazás, így azután megítélése 25 pont alá csökkent.
A második Orbán-kormány teljesítményének értékelése – ahogy a többi elemzési szempont esetében is láttuk – ennél jóval magasabb értékről indult (54 pont). A zuhanás mértéke hasonló itt is, hiszen 2010 októberétől szinte folyamatos csökkenést mutat a kormány munkájával elégedettek száma.
Ebben az értékelési dimenzióban sem tudta megtartani jelentős megítélésbeli előnyét az Orbán-kabinet a Gyurcsány-kormányhoz képest. Azonban ez az egyetlen olyan dimenzió, ahol az értékelés most is szignifikánsan jobb, mint az volt a korábbi ciklus hasonló időszakában.
Ez a bejegyzés a www.tenytar.hu oldalon megjelent elemzés rövidített változata.
Ha tetszett az írás, csatlakozz a Ténytár Facebook csoportjához!