Az egyik szemünk sír, a másik nevet. Egyfelől örülünk annak, hogy az unió végre zöld utat adott az IMF hiteltárgyalások megkezdéséhez. Másfelől az adatvédelmi hivatal és a bírák nyugdíjazása kapcsán, a harmadik szintre léptette a Bizottság az ügyet, azaz feljelentette az Európai Bíróságon hazánkat.
Ezen felül is vannak még fajsúlyos vitáink az unióval. Elég, ha a túlzott deficiteljárásra, vagy a már folyamatban lévő bírósági ügyekre gondolunk. Örömteli, hogy végre sikerült elmozdulnunk a holtpontról, de továbbra is a szakadék szélén táncolunk. Elég egy rossz lépés, és könnyen lezuhanhatunk a mélybe.
Márpedig a szabadságharcért eddig is hatalmas árat fizettünk – magas kamatokban, elszalasztott lehetőségekben, gyenge forintban.
Úri becsületszó Orbántól
Most már biztosak lehetünk abban, hogy a Bizottság és a miniszterelnök számára is fontos volt, hogy mielőbb elinduljanak a tárgyalások Magyarország és a Valutaalap között. Keddi találkozójukon Barroso elnök és Orbán Viktor is komoly engedményeket tett a kompromisszum elérése érdekében. Bár a Bizottság álláspontja eddig az volt, hogy a hiteltárgyalások megkezdésének feltétele, hogy a három, januárban indított kötelezettségszegési eljárás kapcsán, mielőbb lépje meg a kért változtatásokat a kormány, most mégis megelégedtek a számukra legfontosabbal, a jegybank törvénnyel. A magyar miniszterelnök cserébe politikai garanciát adott a Bizottságnak:
„Kézzelfogható lépéseket tesz az uniós joggal való összeegyeztethetőség biztosítása érdekében valamennyi olyan kérdésben, aminek jelentősége van a stabil és független jogi környezet szempontjából, ami a befektetői bizalom lényege és befolyásolja a makrogazdasági stabilitást.”
Ez ugyan okot adhat a fellélegzésre, de nem jelenti azt, hogy nem szakíthatják meg abban a pillanatban a tárgyalásokat, ha azt tapasztalják, hogy Orbán Viktor mégsem tartja a szavát. (Erre sajnos már volt precedens: decemberben ez volt az egyik oka a tárgyalások elhalasztásának.)
Az igazi áttörés akkor következhet be, ha az Országgyűlés gyorsan elfogadja a szükséges törvénymódosításokat. Azt is mondhatnánk, hogy a tárgyalások megkezdésének időpontja a jegybanktörvény módosításának időzítésétől függ majd.
A másik két eljárás nem tűnt el, csak átalakult
Igaz ugyan, hogy a tárgyalások megkezdésének feltételei közül kikerült a másik két ügy (az adatvédelmi hivatal valamint a bírák nyugdíjazása), de ez nem jelenti azt, hogy a miattuk elindított eljárások megszűntek.
Éppen ellenkezőleg, az Európai Bizottság ezeket illetően úgy döntött, hogy a kötelezettségszegési eljárást a harmadik szakaszba lépteti. Ez azt jelenti, hogy az Európai Bíróság elé utalta az adatvédelmi dossziét és a bírók nyugdíjkorhatárának leszállítását. Innen már csak két kimenetele lehet az ügynek: a Bíróság felmenti hazánkat, illetve elítéli. Ez utóbbi esetben a Bizottság meghatároz egy átalányösszeget, vagy kényszerítő bírságot, amelyet az érintett tagállamnak ki kell fizetnie.
A figyelem nem lankad
Ettől függetlenül, az igazságszolgáltatás kérdését éber figyelemmel kíséri majd a Bizottság; különös tekintettel arra, hogy a Velencei Bizottság öt ajánlásával összhangban módosítják-e a közeljövőben a magyar jogszabályokat.
Viviane Reding bizottsági alelnök pedig még a nyár előtt összehívja a tagállamok legfelső bíróságai elnökeinek hálózatát. Az ülésre meghívják majd a magyar igazságügyi minisztert, az új bírói grémiumok vezetőit, továbbá az Alkotmánybíróság tagjait. A tanácskozás oka, hogy megvitassák a magyar igazságszolgáltatás jelenlegi helyzetét. Az alelnök emellett kijelentette, hogy „a Bizottság fenntartja magának a jogot, hogy a későbbiekben, ebben a kérdésben is kötelezettségszegési eljárást indítson.”
Vannak még vitás ügyek
Igaz, hogy komoly előrelépés a zöld út, de vannak még vitás ügyeink. Továbbra is folyamatban van a túlzott deficiteljárás velünk szemben, amely kapcsán akár a kohéziós pénzek befagyasztására is sor kerülhet. Ezen felül, bírósági per folyik ellenünk a telekommunikációs adó, illetve az uniós támogatások áfa-elszámolása miatt. Pilot eljárás kezdődött a cafeteria-rendszer átalakítása és a pláza-stop miatt. Illetve Brüsszel vizsgálja az új adókat is.
Összességében tehát örömteli hír, hogy végre sikerült elmozdulni a holtpontról. Ugyanakkor nem szabad elfelejtenünk (a kormány jobb, ha szem előtt tartja), hogy továbbra is a szakadék szélén táncolunk. Elég egy rossz lépés, és könnyedén lezuhanhatunk a mélybe.