Miközben az Együtt 2014 kezdeti lendülete máris megtörni látszik, Mesterházy Attila és az MSZP remek politikai ütemérzékről tanúskodva átvette a kezdeményező szerepet. Bajnaiék után a szocialisták is egyfajta ellenzéki összefogásra tettek javaslatot, ezúttal ők ajánlva fel a demokratikus ellenzéki erőknek (az Együtt 2014 mozgalmat és az LMP-t is beleértve) a csatlakozás lehetőségét.
Ügyes húzás volt ez Mesterházy részéről, aki kvázi hátradőlve kivárta, miként alakul az új politikai erő körüli kezdeti hajcihő, majd a megfelelő pillanatban ellentámadást indított. Mi is megírtuk az LMP-kongresszus döntését követően: nehezen várható el a szocialistáktól, hogy alárendelt szereplőként tagozódjanak be egy frissen megalakult politikai formációba.
Akár tetszik, akár nem, a politika (és a választási kampány) nem csak pártokról és programokról, hanem személyekről is szól. Úgy tűnik az ellenzék esetében ez a harc Bajnai és Mesterházy között dől majd el. Egy dolog viszont biztos: sok idő már nincs az erőfitogtatáshoz. Valamilyen formában meg kell egyezni, hogy ne csak jól csengő kampányszlogen maradjon a rezsimváltás.
A nácizmus elleni tömegtüntetés (amelyen beszédet mondott Mesterházy és Bajnai is) jó példája annak, hogy ha valami tényleg fontos, akkor sikerül félretenni az ellentéteket. Márpedig jelen pillanatban a 2014-es választási győzelem kell, hogy számukra a legfontosabb legyen.
Az időzítés fontos
Miután világossá vált, hogy az LMP köszöni szépen, nem kér a Bajnai-féle választási szövetségből, a szocialisták is bekapcsolódtak a politikai sakkjátszmába. Mesterházy Attila november 28-án ismertette a Szövetség a változásért elnevezésű javaslatcsomagot.
Elképzeléseiket az Együtt 2014 választói mozgalom alapítóinak - a Bajnai Gordon vezette Haza és Haladás Egyesületnek, a Milla Egyesületnek és a Magyar Szolidaritás Mozgalomnak -, az LMP-nek, a Demokratikus Koalíciónak, a 4K!-nak, a Magyarországi Szociáldemokrata Pártnak és az Árok Kornél elnökölte Szövetségben, Együtt Magyarországért pártnak küldték el, a bejelentéssel egy időben.
Kidolgozott menetrend, világos célok
A dokumentumot átolvasva egy dolog egész biztosan kijelenthető: sokkal kidolgozottabb és átgondoltabb alapról van itt szó, mint az Együtt 2014 erkölcsi alapvetéseit tartalmazó anyag esetében. A cél azonban ugyanaz: egy olyan folyamat elindítása, amely a későbbiekben akár egy választási szövetség létrehozásához is vezethet. Ez egy nehezen visszautasíthatatlan ajánlat. Három okból is:
1.) A szakmai program-alkotás, a demokratikus minimum és egy potenciális szakmai/kormányprogram alapjainak kidolgozása volt eddig a megkeresett szervezetek egyik legfontosabb követelése.
2.) Eddig sose tapasztalt módon a közös programalkotás lehetőséget teremt az álláspontok közelítésére, az előítéletek meghaladására, igazi programalapú szövetséges viszonyok kialakítására, miközben egy szakmailag hiteles program jöhet létre.
3.) A hagyományos pártlogikát meghaladó igazi társadalmi vita alakulhat ki, amely képes lehet vonzó alternatívát felvázolni a megszorító kormányprogramok sorozatával szemben.
Ennek eléréséhez viszont konkrét lépésekből álló menetrendet dolgoztak ki a szocialisták. Az első lépés a programok egyeztetése és összehangolása, erre a tervek szerint 2013. január és április között kerül majd sor. Ezt követi a felkészülés a regisztrációs kampányra (2013. április-szeptember); majd a regisztrációs kampány maga (2013. szeptember - 2014 tavasza), a parlamenti választásokon induló jelöltek megnevezése és a listaállítás (2013. december - 2014. január); végül a választási kampány (2014. január-április).
Veled, vagy nélküled?
A javasolt menetrend egyszerre kínálja a következetes és szoros együttműködés lehetőségét a résztevő szervezeteknek, de módot ad arra is, hogy azok is be tudjanak kapcsolódni a közös munkába, akik nem akarnak részt venni a választási szövetség létrehozásában.
Az egyes lépések is tartalmaznak konkrét javaslatokat, sőt, az egyes programok (pl. gazdaságpolitika, foglalkoztatáspolitika, oktatáspolitika, szociálpolitika, egészségügy, agrárpolitika, közbiztonság, önkormányzatok, külpolitika, nemzetpolitika) egyeztetésének felelőseit is kijelölték már most.
Logikus lépés ez is az MSZP részéről: ígéreteiknek megfelelően jó ideje elindult a “programgyártás”, a közelmúltban hozták nyilvánosságra pl. Kelet-Magyarország, önkormányzati, gazdaságpolitikai és foglalkoztatáspolitikai programjukat is. Ebben is előrébb tartanak tehát az Együtt 2014-nél.
Emellett a végső cél mellett fontos “részcélokat” is megfogalmaz az anyag. Így például leszögezi, hogy közös jelöltekben, közös listában látja az optimális megoldást, mégpedig úgy, hogy a benne részt vevő partnerek szervezeti önállóságukat és politikai identitásukat megőrizhessék (mi is ezt javasoltuk egyébként).
Konkrét követelések a közhelyek helyett
A tegnapi tömegtüntetés tovább erősítette az MSZP, illetve a pártelnök újkeletű kezdeményező szerepét. A felkért szónokok közül Mesterházy mondta a leginkább politikai tartalmú és a "legkarcosabb" beszédet - amit többen talán túlságosan is politikusnak gondolnak. Sőt, ő volt az egyetlen, aki konkrét követeléseket is megfogalmazott a már unalomig ismert - bár természetesen fontos - közhelyek mellett.
Így például arra kérte a Fidesz frakcióvezetőjeként felszólaló Rogán Antalt, hogy kétharmados többségüket használják fel végre a fasisztákkal szemben. Követelte, hogy a miniszterelnök a mai plenáris ülésen „saját hangján határolódjon el a Jobbiktól, és ítélje el őket”, erre ugyanis ezidáig még nem került sor. Sőt, Mesterházy azt is bejelentette, hogy támogatja a Demokratikus Koalíció azon javaslatát, amely karanténba helyezné a Jobbikot, azt is vállalva, hogy amíg Gyöngyösi Márton a külügyi bizottság elnöke, a szocialista képviselők nem vesznek részt a testület ülésein.
Elindult tehát a harc a 2014-es ellenzéki összefogás vezető szerepéért. A felek felálltak. Egy dolog viszont biztos: sok idő már nincs az erőfitogtatáshoz. Valamilyen formában meg kell egyezni, mert különben csak egy jól csengő kampányszlogen marad a rezsimváltás. Ez ugyanis a legfontosabb cél kell, hogy legyen Bajnai és Mesterházy számára is.