Az LMP az elmúlt évek kemény munkájával nem volt képes meghatározó erővé növekedni. A hétvégén úgy jártak, mint az egyszeri Neo a Mátrixban: dönteniük kellett, a kék, vagy a piros kapszulát veszik-e be.
Az önállóság melletti döntés ebben a Fidesz által átalakított választási rendszerben egy ilyen gyenge, a parlamentbe való bejutás küszöbéről ellépni képtelen pártnak könnyen a végét jelentheti. Csak úgy, mint egy nagyobb, meghatározóbb szereplőkkel való együttműködés is. Ebben az esetben a párt könnyen önállóságát veszheti - különösen, hogy olyan szereplőkkel kellene együttműködnie, akikkel szemben anno létrejött, és akikkel szemben identitását felépítette.
Látható, hogy nem volt könnyű a hétvégén meghozott döntés, és nem tudja senki, hogy jó döntést hoztak-e. De az, hogy erre a döntésre ilyen állapotban kényszerültek, és lényegében nem volt jó választási lehetőségük, már önmagában az LMP eddigi legnagyobb kudarca. És könnyen lehet, hogy a párt végét is jelenti - legalábbis ahogy eddig megismertük őket.
Márpedig a hétvégi kongresszuson a küldöttek meghozták a döntést: nem csatlakoznak senkihez, egyedül vágnak neki 2014-nek. A függetlenség melletti kiállás megerősíti a párt szavazóbázisának “kemény magját”, ugyanakkor elveszíthetik azokat, akik ezt - Jávorhoz és Karácsonyhoz hasonlóan - az Orbán-rezsim leváltásához szükséges esélyről való lemondásként értékelik.
Az sem mellékes, hogy jókora pofont kapott ezzel az Együtt 2014: az egyik párt, amelyet szívesen látnának tagjaik között köszöni szépen nem kér a közösködésből. Pár nappal ezelőtti írásunkban már mi is jeleztük: "A projektnek nincs könnyű dolga. Azok a szervezetek (MSZP, LMP), amelyekkel együtt szeretne működni húzódoznak a szorosabb kapcsolattól, mások pedig szívesen együttműködnének vele, de ezeket az Együtt 2014 nem látja szívesen (DK, Kuncze-féle egyesület). Megint mások azzal próbálnak politikai tőkét kovácsolni, hogy elhatárolódnak tőle (4K)."
A hétvégi döntés ezeket az aggályokat támasztja alá.
Együtt vagy egyedül?
Bajnai Gordon színre lépése és az Együtt 2014 zászlóbontása után elindult a vita az "elempében" arról, hogy csatlakozzanak-e a formálódó ellenzéki mozgalomhoz. A nyilvánosság előtt zajló disputa a Schiffer András-féle függetlenek és a Jávor-Karácsony fémjelezte együttműködés-pártiak között zajlott.
Schiffer András a kezdetek óta az LMP teljes függetlensége mellett áll (bár időnként ő is elbizonytalanodni látszott). Nem ért tehát senkit meglepetésként, amikor egy vele készült interjúban egyértelművé tette: elfogadhatatlan lenne számára, ha az ellenzéki együttműködés miniszterelnök-jelöltje Bajnai Gordon lenne.
Jávor viszont arról beszélt, hogy “történelmi felelőtlenség” lenne nem tárgyalni az Együtt 2014-gyel.
Egyedül
Így jutottunk el a kongresszusig. Az MTI információi szerint két javaslat feküdt a küldöttek előtt. Az egyik (ezt fogadták el) kizárja az Együtt 2014-hez való csatlakozást, de felhatalmazást ad arra, hogy a párt képviselői megkezdjék a tárgyalást az együttműködés más formáiról. Hogy milyen más formákról lehet szó, azt nem tudni. Mindenesetre ez nyilvánvalóan egy kiskapu lehet a jövőre nézvést.
A másik elképzelés szerint az LMP megkezdte volna az esetleges csatlakozásról szóló tárgyalásokat, ennek alapja az a 17 pontban összefoglalt "vízió" lett volna, amelyik a párt szakpolitikai elképzeléseit tartalmazza. Az esetleges belépést ahhoz kötötték volna, hogy az LMP vétójogot kapjon az együttműködéshez később csatlakozni kívánó szervezetek ügyében, illetve az Együtt 2014 közös miniszterelnök-jelöltjének kijelölésekor. Az elfogadott javaslat 84, míg a másik 77 szavazatot kapott. Azt nem lehet mondani, hogy nem volt szoros a verseny.
Itt azonban még nem volt vége a titkos szavazásnak: a küldöttek döntöttek a párt követendő stratégiájáról is. Az MTI értesülései szerint ennek részeként azt is megszavazták, hogy semmilyen parlamenti párttal nem alakítanak ki választási együttműködést. A résztvevők döntése alapján az LMP ehelyett egy úgynevezett “Új pólus” kialakítására törekszik majd, amelyben csak parlamenten kívüli erőkkel keresi a kapcsolatot. A stratégiát 87 igen, 62 nem és 11 tartózkodás mellett fogadták el. Ez sem mondható nagy többséggel elfogadott eredménynek.
A titkos szavazások eredményének kihirdetése után Jávor Benedek frakcióvezető bejelentette, hogy lemond posztjáról. Nem sokkal később (facebook oldalán) követte őt Karácsony Gergely is. Scheiring Gábor is egyértelművé tette: nem ez az út az, amit támogat. Jelen pillanatban még az is kérdés, hogy ők egyáltalán az LMP-n belül képzelik-e a folytatást.
Következmények?
Jelen pillanatban nehéz lenne megmondani milyen következményekkel jár a mostani döntés. Az LMP szavazóinak kemény magja egészen biztosan üdvözli, hogy nem állnak össze olyan politikai erőkkel, illetve személyekkel, amelyek/akik az elmúlt 22 évben részt vettek az ország irányításában.
Ugyanakkor sokan - Jávorhoz, Karácsonyhoz hasonlóan - rossz stratégiát, az Orbán-kormány leváltását megnehezítő lépésnek, makacsságnak értékelik majd a döntést, ezért elhagyják az LMP szavazótáborát.
Az biztos, hogy mindig is csak a parlamenti küszöb körül mérték a párt népszerűségét, ezért könnyen lehet, hogy egy, a pártot ennyire megosztó döntés a párt elporladását eredményezi. Úgy járhatnak, mint az egyszeri Neo a Mátrixban: mindegy, hogy a kék, vagy a piros kapszulát veszi be, a végeredmény ugyanaz lesz.