Kedves Olvasóink! A 2012-es év lezárásaként tegnap a legolvasottabb blogbejegyzéseinket mutattuk be. Ennek folytatásaként ma a legnépszerűbb Ígéretmérők, Hantaméterek és Szélkakasok vannak soron.
Többek között megemlékezünk a Budai Gyula szekrényéből kihulló egyik csontvázról, de szó lesz természetesen a kormánypárt felsőoktatással kapcsolatos elképzeléseiről, azaz a hallgatói szerződésről, a Diákhitel 2.0-s verziójáról és a nem-létező tandíjról is.
Ezeken felül a top 6-os listán a miniszterelnök nem-megszorításokról szóló kampányígérete és a kormány adósmentése is szerepel. Következzenek hát a legjobbak!
A miniszterelnök szerint, ha pártja 2014-ben újrázni tud, a külföldön szerencsét próbáló fiatalok tömegével jönnek majd haza. Ennek ellentmond, hogy a Tárki korábbi kutatása szerint történelmi magasságokban van a migrációs potenciál, amely a Fidesz-KDNP két éves országlása alatt csúcsosodott ki.
5. Hallgatói szerződés és röghöz kötés
A kormánypárti érvrendszer szerint, ha valaki diákhitelből tudja csak finanszírozni tanulmányait, akkor az nem tandíj. A hallgatói szerződés szerint az ösztöndíjas felsőoktatásban résztvevők a diploma megszerzése után húsz éven belül kötelesek a tanulmányi idő kétszereséig itthon munkát vállalni. Aki aláírta a szerződést, de nem teljesíti a feltételeket, annak vissza kell fizetnie az évi több százezer forintos támogatást.
A diákok hiába követelik a szerződés eltörlését, a kormány egyelőre hajthatatlan és továbbra is ragaszkodik hozzá.
4. Rögzített árfolyam a svájci frank alapú törlesztőrészletekre
Több mint 77 ezer szerződés jött létre az árfolyamgát konstrukcióban a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) adatai szerint. Ebből közel 72 ezer köthető az Árfolyamgát II.-höz. Az új konstrukció így jóval népszerűbb, mint az első.
Korábban 70-90 százalékos részvételi aránnyal számoltak, ez azonban egész biztosan nem teljesült az év végéig. Talán a tájékozódás, vagy az oda nem figyelés, esetleg a segítség hiánya okozhatta a vártnál alacsonyabb arányt. Bár tájékoztató anyagot találni a PSZÁF és a bankok honlapján is, szinte biztosra vehető, hogy a legtöbb bajba jutott adós még nem találkozott ezzel. Az információáramlás tehát nem csak a hitelfelvételkor, hanem most is problémás.
3. A Fidesz csökkenti az adókat és az emberek terheit
Az ígérettel szemben az emberek terhei nem csökkentek. Sőt, az év végi parlamenti hajrá 3(!) Matolcsy-csomagot (you know, package) is hozott. Arról már nem is beszélve, hogy a gazdaságpolitika egyik alapja a sokszor kifejezetten kreatív, új adónemek bevezetése, illetve a már meglévő adók emelése.
2. Hoffmann Rózsa: De hát nincs is tandíj!
Az oktatási államtitkár idén tavasszal úgy nyilatkozott, hogy szerinte a tandíj nem más, mint hogy a „hallgató maga fizeti tanulmányait”, ezért például még a részösztöndíj sem nevezhető tandíjnak.
Hoffmann Rózsa az év végén nyilvánosságra hozott felsőoktatási keretszámok és az országszerte megindult diáktüntetések ellenére is kitartott a kormányzati álláspont mellett. A keretszámok drasztikus megvágását követő kaotikus kormányzati kommunikáció után jelenleg ott tartunk, hogy jövőre 55 ezer hallgató tanulhat majd ingyenesen a felsőoktatásban.
Az ügy azonban még nincs lezárva, januárban is több akcióval folytatódnak a diáktüntetések.
Budai Gyula még 2008-ban (a Magyar Gazdakörök Országos Szövetségének elnökeként) csalás bűntette miatt tett feljelentést Horváth Klára bábolnai polgármester ellen. Állítása szerint Horváth nem a legjobb ajánlatot tevő pályázónak adott el egy 85 hektáros, állami tulajdonban lévő területet.
A bábolnai polgármester cáfolta az elszámoltatási kormánybiztos szavait, és visszaperelte Budait a jó hírnévhez fűződő személyiségi jogainak megsértése miatt.
A Fővárosi Ítélőtábla Horváth Klárának adott igazat, amelynek értelmében a bíróság arra kötelezte a Fideszt és Budai Gyulát, hogy „az ítélet rendelkező részét a fidesz.hu honlapon legalább harminc napra tegyék közzé, és a megállapított jogsértésért fejezzék ki sajnálkozásukat.”