Az, ha egy párt életében két havonta sor kerül egy kongresszus összehívására nem jelent jót. Nincs ez másképpen az LMP esetében sem. Nem sokkal több, mint két hónap telt el a legutóbbi, a Schiffer-féle különutas politikát választó kongresszus óta, és ismét összeültek tanácskozni a küldöttek. A legújabb döntés nem sok meglepetést okozott: a Jávor-Karácsony duó által dominált csatlakozáspárti platform kivált az ökopártból és Párbeszéd Magyarország néven új, “baloldali értékeket valló zöld politikai közösséget” szervez. Az új formáció minden bizonnyal fokozatosan közeledik majd az Együtt 2014-hez.
Eközben a nagy svunggal induló, három szervezet által létrehozott ellenzéki tömörülés körül is meglehetősen ellentmondásos hírek kaptak szárnyra. Most épp úgy fest a dolog, hogy az együtt azt jelenti: külön. Összességében kijelenthető, hogy nincs könnyű helyzetben az, aki követni akarja a különféle ellenzéki formációk körül zajló folyamatokat. S bár rövid távon egyértelműen az MSZP profitál a régi/új formációk okozta zűrzavarból, közép távon a szocialistáknak sem lehet érdeke, hogy fennmaradjon ez az állapot.
A kormánypárt(ok) ugyanis még ebben a hónapban benyújtják az új választási eljárásról szóló törvényt. (Erre azért van szükség, mert az Ab elkaszálta annak bizonyos - a regisztrációra, illetve a kampányszabályokra vonatkozó - részeit.) Ha az ellenzék nem lesz képes rövid időn belül rendet vágni soraiban, nyugodt szívvel várhatja a Fidesz az új, a regisztráció nélkül is nekik kedvező 2014-es választást.
A párt után szakad a frakció is?
Nem tartott sokáig a kiegyezés az "elempében": bár Jávor Benedek és csapata tudomásul vette a kongresszusi küldöttek többségének novemberi döntését (sőt, Karácsony Gergely önmagának ellentmondva még a frakcióvezető-helyettesi székbe is visszaült), a schifferi utat mégsem tudták képviselni a csatlakozáspártiak. Kiszakadván “anyapártjukból” új pártot alapítanak Párbeszéd Magyarországért néven. Ugyanakkor "elempés" mandátumukat nem adják vissza, mert “nem lehet számszerűsíteni, hogy melyikük aktivitása miatt kerültek be a parlamentbe.”
Sőt, mivel a jelenlegi szabályok szerint egy frakcióban nem lehet kevesebb, mint 12 képviselő, a “szakadárok” hajlandóak továbbra is az LMP frakciójában részt venni a parlamenti munkában, de csak akkor, ha a frakció LMP-PM-re (vagy valami hasonló) változtatja a nevét.
Egyáltalán nem biztos, hogy ilyen feltételek mellett Schiffer András (és 6 képviselőtársa) továbbra is szívesen látja a kiszakadókat frakciójában, de a különutas politikát zászlajukra tűzőknek azt sem szabad elfelejteniük, hogy a frakció bizony számos előnnyel jár, például több pénzzel és több felszólalási idővel. Így aztán lesz mit mérlegelniük a tavaszi ülésszak indulásáig (február 11.).
Ha ezt a kérdést lezárták, akkor jöhet a következő. Jelesül, hogy az Együtt 2014-hez fűződő viszonyukon kívül mégis mi fogja megkülönböztetni a két formációt egymástól. Az, ami a PMP (?) kiáltványából kiolvasható - egyenlőtlenségek csökkentése, gazdasági és környezeti fenntarthatóság, alkotmányos jogállam helyreállítása és megóvása - nem sok. No persze rövid távon ez az egyetlen lényeges kérdés, de az szinte teljes egészében kizárható, hogy két “elempészerűségre” is lenne választói kereslet Magyarországon.
Együtt=külön?
Az LMP-n belül kirobbant vitát okozó Együtt 2014 sincs a helyzet magaslatán. Bár óriási lendülettel jelentek meg a hazai belpolitikai élet színpadán, ez bizony mostanra csúnyán elfogyott. Az LMP pofonja után a kezdeményezést ügyes ütemérzékkel a szocialisták vették át, akik azóta is nevető harmadikként figyelik a háttérből az eseményeket. Van is min mosolyogni. Jelen pillanatban még nem biztos, hogy egy pártban folytatja a politizálást az Együtt (!), sőt, azt sem tudni, hogy mikor indulnak meg egyáltalán a párttá válás rögös útján.
Rövid távon tehát mindenképp az MSZP profitál a többiek körül kialakult zűrzavarból, de a kialakult helyzet a szocialisták számára sem tartható fenn még közép távon sem. Azzal ugyanis Mesterházy Attila és csapata is tisztában van, hogy egyedül nem tudnak nyerni 2014-ben. Ha sokáig tart ez “politikai bohózat” Orbán Viktornak nem kell tartania attól, hogy ki kell pakolnia a cuccait a parlament Nándorfehérvári terméből.
Márpedig a legfrissebb közvélemény kutatási adatok jól mutatják, hogy nincs nagy változás az parlamenti pártok támogatottságában. A Fidesz lényegében a 20 százalékos sávon van már több mint fél éve. Az MSZP enyhe növekedése és a többi ellenzéki párt enyhe csökkenése azt eredményezi, hogy a szocialisták második helye teljesen egyértelművé vált.
Az ábra kattintásra megnő.
A közvélemény nem igazán értékeli a háttérben zajló politikai játszmákat, különösen, mivel mindenki bőszen hangoztatja ellenzéki oldalon, hogy a fő cél a jelenlegi rezsim leváltása
Elemzői szemmel persze érthető, hogy mindenki igyekszik a lehető legjobb helyet elfoglalni az “új ellenzéki kerekasztalnál”, és ennek érdekében addig tartani a kiharcolt pozíciót amíg lehet. Azt sem állítjuk, hogy nincs még elég idő arra, hogy kitisztuljon a kép. Ha azonban az ellenzék nem lesz képes rövid időn belül rendet vágni soraiban és ez a kvázi előválasztás zajlik, a kormányoldal nyugodt szívvel várhatja az új, a regisztráció nélkül is neki kedvező új szabályok szerinti 2014-es választást.