A Klubrádió már az új médiahatóság megalakulásától kezdve annak "célkeresztjébe" került. Az Nemzeti Média- és Hirközlési Hatóság (NMHH) minden lehetséges lépést megtett annak érdekében, hogy a rádió elveszítse frekvenciáit. A politikainak tűnő csatában több körben megtagadta a végleges frekvencia megadását, a folyamatban levő eljárásokra figyelemmel csak ideiglenes, kéthavonta történő hosszabbításokra került sor.
Az ügyben több perre is sor került mire 2013. elejére jogerősen eldőlt, hogy a Klubrádiónak mindenképpen lesz frekvenciája. A jogi hercehurcák azonban még nem értek véget: a közösségi (azaz ingyenes) frekvencia elnyeréséért folytatott perek még mindig zajlanak.
Röviden összefoglaltuk az elmúlt évek fordulatait.
A csaták kezdete
A Klubrádió frekvenciaengedélye viszonylag korán a figyelem középpontjába került. A rádió ugyanis közösségi jellegű szolgáltatására való tekintettel megkísérelt egy ingyenes frekvenciát is megszerezni. A médiahatóság azonban a kettős pályázat miatt elutasította mind a kereskedelmi, mind pedig a közösségi frekvencia iránti igényt. Ezzel kiélesedett az állami hivatal erős (párt?)politikai motiváltságot feltételező háborúja az ellenzéki rádió ellen.
Így a Klubrádió - vidéki frekvenciáinak elvesztése után - fővárosi hullámhosszal sem rendelkezett volna. Azaz: el kellett volna hallgatnia.
A jogorvoslatok - és azok véget nem érő sora
Az új médiatörvény is biztosította annak a jogállami elvnek az érvényesülését, hogy a Hatóság döntéseit bíróság előtt meg lehet támadni jogszabálysértésre hivatkozva. Ráadásul a bíróság határozatát - a közigazgatási perekben követett általános szabályoktól eltérően - meg lehet fellebbezni. Mindez azt eredményezi, hogy az eljárások hosszasan elhúzódhatnak. És el is húzódtak.
Küzdelem a kereskedelmi frekvenciáért
Ellentétben az NMHH-val, a Klubrádió célja az volt, hogy legyen frekvenciája. A kevésbé kedvező opciót az jelenti a rádiónak, ha csak a kereskedelmi hullámhosszot kapja meg. Azért ugyanis egy viszonylag jelentősebb összeget kell fizetni a magyar államnak. Ez azért is kedvezőtlen, mert a jobboldalhoz közel álló, hasonló profilú és műsorszerkezetű rádiók mindannyian közösségi - azaz ingyenes - frekvenciát kaptak.
Itt sem volt könnyű dolga a Klubrádiónak. A médiahatóság elutasító döntését a rádió bíróság előtt megtámadta. Az első- és másodfokú bíróság is a Klubrádiónak adott igazat.
A jogerős bírósági ítéletekhez sem jutott könnyen a Klubrádió. A bíróság által megsemmisített döntések és új eljárások során is próbált "fogást találni" a Klubrádión az NMHH, s újabb kifogásokat fogalmazott meg. Ráadásul a jogerős döntés után sem került sor a szerződés megkötésére: a hatóság ügyészi vizsgálatot kezdeményezett és nem zárta le a pályázatot. Természetesen ezt a határozatot is megtámadta a Klubrádió. Az újabb pert ismét (mind első-, mind másodfokon) megnyerte. Csak mindezek után kezdte meg a hatóság a szerződéskötési folyamatot.
Láthatjuk, hogy az NMHH számos, az eljárás elhúzódását eredményező megoldást alkalmazott ezekben az ügyekben, így gyakorlatilag 2013 tavaszáig a Klubrádió frekvenciahasználata rendkívül bizonytalan helyzetű volt.
A jogi küzdelem tovább folyik - immáron a közösségi hullámhosszért
A Klubrádió számára - a most megítélt, kereskedelmi frekvenciánál - kedvezőbb, ingyenes közösségi hullámhosszért azonban még mindig folyik a küzdelem. Bár a Fővárosi Bíróság első fokon létrehozta ezt a szerződést, azonban az Ítélőtábla az elsőfokú bíróságot új eljárásra utasította. Ebben az elsőfokú bíróság, - amelynek időközben (az Alaptörvény és az új bírósági szervezeti törvény szabályaira figyelemmel) a neve is megváltozott Fővárosi Törvényszékre - ismét a Klubrádiónak adott igazat. (Igaz, hogy ennek elkerülése érdekében a kormányzat még egy "lexet" is próbált alkotni - ám ez a terv végül meghiúsult.)
A médiahatóság természetesen ezt a döntést is megfellebbezte, így a Klubrádió még küzd azért, hogy versenytársaihoz hasonlóan ő is ingyenes frekvenciát kaphasson.
A vidék elveszett
A jogi küzdelmek azonban vereségekkel is járnak. Így a Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság jogszerűnek ítélte a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság azon döntését, amely - a frekvencia használati díj tartozásai miatt - felmondta a Klubrádióval hálózatba kapcsolt debreceni, kecskeméti és gyöngyösi rádiók frekvenciahasználati jogát. Visszavonta és felbontotta az ezt lehetővé tevő szerződéseket.
Így a budapesti győzelmek mellett fontos vidéki városokban - alapvetően anyagi problémák miatt - már nem érhető el a rádió műsora. Ez az ítélet is jelzi, hogy miért küzd élesen és erősen a Klubrádió és annak partnerei az ingyenes, közszolgálati frekvenciákért - a használati díjak kitermelése sokszor nem triviális feladat.
Mindenesetre most úgy tűnik, hogy a rádió megmarad, bár vidéki hálózatát elvesztette. Ez részsiker az NMHH-nek és a Klubrádiónak is. Csak azt nem értjük, hogy az NMHH miért ment bele egy ilyen nyilvánvaló politikai játszmába?!