Ha valakinek hiányzik Matolcsy György és "érdekes" nyilatkozatai, az most megnyugodhat: a magyar tündérmese folytatódik, mégpedig Orbán Viktor tolmácsolásában. Mikor már azt hittük nem jöhet rosszabb a miniszterelnök jobbkezének CNN-nek adott nyilatkozata után, a kormányfő a The Wall Street Journal-ban magyarázza kormánya bizonyítványát. Illetve nem csak hogy magyarázza, egyenesen büszkélkedik vele. A belföldön folytatott "Magyarország jobban teljesít" hadjárat a külföldi lap olvasóit sem kíméli.
Az interjúból kiderül: Magyarországon minden a legnagyobb rendben van: épül-szépül az ország. Csökken az államadósság, kikerültünk a túlzottdeficit-eljárás alól, növekszik a demokratikus intézményekbe vetett bizalom, demokratikus az Alkotmány, ráadásul soha ennyit nem költöttünk még a sportra és kultúrára. A foglalkoztatás meredeken emelkedik,a Fidesz társadalom- és rendszerátalakító törekvései pedig mind meghozták a gyümölcsüket. A Matolcsy György-i magasságokig emelkedett interjúnak köszönhetően Orbán Viktor ismét a hónap Pinokkió-díjasa.
Államadósság és túlzottdeficit-eljárás
![]()
"2010-ben az államadósság még növekedett, ma viszont csökken, és az ország kikerült a túlzottdeficit-eljárás alól"
Az államadósság érdemi csökkentésében a kormány kudarcot vallott. Annak ellenére is, hogy bevontak 3 ezer milliárd manyup-vagyont, illetve az egész gazdaságpolitikát az adósságcsökkentésnek rendelték alá.
Az IMF-től ráadásul továbbra is úgy félünk, mint a tűztől. Varga Mihály kampányízű ígéretet tett arra, hogy 2014-ig mindenképp törlesztjük a 2008-ban lehívott hitelt. Olyannyira nagy erre az elszántság, hogy Matolcsy György már szabadulna a Valutaalap magyarországi képviseletétől is.
A túlzottdeficit-eljárást alól valóban sikerült kikerülni, ami a kormány egyetlen valós gazdaság eredménye. Az már más kérdés, hogy ennek az árát is mi fizetjük majd meg.
Foglalkoztatotság és munkanélküliség
"A munkanélküliség csökken, a foglalkoztatottság növekszik."
A foglalkoztatottak számát a kormány sikeresen emelte. A munkaerő-kínálatot növelte az elmúlt években a nyugdíjrendszer folyamatosan szigorítása és felülvizsgálata, de ebbe az irányba hat a tankötelezettségi kor csökkentése, valamint a közmunkaprogramok kibővítése is.
Az igazsághoz azonban hozzá tartozik az a cseppet sem elhanyagolható körülmény, hogy a versenyszférában foglalkoztatottak száma negatív rekordott döntött 2013 első negyedévében. De ha a legfrissebb májusi adatokat nézzük, akkor is kisebb számokkal találkozzunk, mint az előző évek azonos hónapjaiban. Eközben a munkanélküliségi ráta is újra a 2010-es rekord szinten tetőzött az előző félévben.
Adófizetők száma
"Amikor hivatalba léptem, 1,8 millió adófizető volt, most 4 millióhoz közelít a számuk."
Az adófizetők kérdésében egy hatalmasat hantázott a miniszterelnök. Megint előszedte a korábban már hangoztatott gondolatát, hogy a Fidesz kormányzása alatt jelentősen nőtt az adózók száma. Igaz, korábban arról beszélt, hogy 2010-re oda jutottunk, hogy 2,6 millió adófizető tartotta el Magyarországot. Mindenesetre nem tudjuk, honnan matekozták ki ezeket a számokat, de egy KSH vagy NAV-os táblázatra ránézve könnyen belátható, hogy nonszensz, amiről a kormányfő beszél.
"Az élet nagyon nehéz itt, a munkanélküli segély csak három hónapig tart, utána nincs semmi."
Annyiban igaza van a kormányfőnek, hogy ma Magyarországon nehéz az élet és a munkanélküli segély mindössze három hónapig jár. Azt azonban elfeledte megemlíteni, hogy mindkét állítás saját kormányzásának "köszönhető". Az unortodox gazdaságpolitikának az eredménye, hogy jelentős mértékben nőtt a relatív jövedelmi szegénységben élők aránya, illetve a szegénységi ráta alatt élők aránya a 2009-es 14 százalékról 2012-re 17-re emelkedett.A szegénység ráadásul tovább nőhet, hiszen a nettó minimálbér és a létminimum között egyre nagyobb a távolság. De nemcsak az országon belüli társadalmi csoportok között nyílt ki az olló, hanem nemzetközi viszonylatban sem teljesítünk jól.
Ami a munkanélküli segélyt illeti: éppen az Orbán-kormány csökkentette le annak időtartamát három hónapra. Annak az álláskeresőnek, aki nyilvántartásba került ,"a felajánlott munkát, ide értve a közfoglalkoztatást is a jelenleg hatályos jogszabályok szerint azonnal el kell fogadnia". Ez utóbbi pedig a két világháború között megismert ún. ínségmunka gyakorlatát hozhatja vissza.
Demokratikus alkotmány?
"Kormányzásunk alatt fogadták el Magyarország első demokratikus alkotmányát."
Némiképp arrogánsnak érezzük, hogy a kormányfő a gyakorlatilag egypárti (a KDNP ugyebár nem igazi koalíciós partner) Alaptörvény elfogadását demokratikusnak nevezi. A valóságban az teljes egészében a kormánypártok szájízét tükrözi, szövegezésében az ellenzéknek semmiféle szerep nem jutott.
Arról nem is beszélve, hogy a gránitszilárdságúnak tervezett jogszabályt a Fidesz akkor és úgy változtatgatja, amikor és ahogy annak szükségét érzi. Eddig négy alkalommal farigcsáltak rajta, de ősszel már érkezik is az ötödik módosítás. Nem véletlen, hogy a formálódó ellenzéki szövetség egyik legerősebb ígérete, hogy új, "össznemzeti Alkotmányt" fogadnak majd el.
"Magyarországon növekszik a nemzeti intézményekbe vetett bizalom."
Tisztelettel kérdezzük: mégis mitől növekedne? Orbán Viktor minden fontos pozícióba saját, párthű embert ültetett. Az utolsó "bástya" a Magyar Nemzeti Bank is elbukott Matolcsy György kinevezésével. Kormányunk, ha érdeke úgy kívánja visszamenőleges hatállyal alkot törvényeket. Fontos jogszabályok egyéni képviselői indítvány útján, érdemi vita nélkül csúsznak át a parlamenten.
Ha mindez nem lenne elég, gyakorlatilag nem telik el hét újabb és újabb korrupciógyanús ügyek, (már mi is unjuk, de így hívják) mutyik nélkül. Ezek egyike sem erősíti az intézményekbe vetett bizalmat. Jól mutatja ezt az aggasztó mértékű elvándorlás és a befektetői bizalom csökkenése is.
"A kétharmados többségünket jól használtuk fel."
No persze könnyen lehet, hogy a miniszterelnök ezt igazságnak érzi. Az ő szemszögéből nézve ugyanis feltehetően pozitív eredményű a kétharmados többséggel való kormányzás. Ennek köszönhetően ugyanis sikerült felszámolni a fékek és ellensúlyok rendszerét, így nincs olyan intézkedés, amelyet a kormány ne valósíthatna meg. Nem akadályozhatják olyan bosszantó dolgok a döntéshozókat, mint amilyen pl. az országgyűlés vagy az Alkotmánybíróság. Kényelmes pozíció, meg kell hagyni. A mi szemszögünkből azonban ez korántsem tekinthető a kétharmados többség helyes használatának.
Orbán Viktor önmagát olyan embernek látja, aki "szeret véghezvinni valami rendkívülit". Nos jó hírünk van miniszterelnök úr: az elmúlt évek kormányzása még a sokat látott elemzőket is alaposan meglepte, nem is egyszer. Hétről-hétre úgy tűnik, hogy van még tovább. Ez úgy hisszük valóban rendkívüli teljesítménynek mondható. Ennek elismerésére mi mindössze egy (újfent) jól megérdemelt Pinokkió-díjat tudunk felajánlani.
Az utolsó 100 komment: