Elsőként idén júliusban lehetett hallani arról, hogy a kormány és a XII. kerületi önkormányzat komoly fejlesztésekre készül a Normafánál. Pokorni Zoltán akkor azt mondta, hogy Budapest legnagyobb parkját akarják létrehozni, felújított sípályákkal, új felvonókkal, a fogaskerekű vasút pályájának meghosszabbításával és a Libegő felújításával.
Igen ám, csakhogy a terület szigorú természetvédelmi oltalom alatt áll, amely akadályozza a beruházást. Na ezt oldja meg Pintér Sándor törvényjavaslata, amely történelmi sportterületté minősíti a Normafát, ezzel elgördítve az akadályokat a tervezett síparadicsom létrehozása elől.
Nem ez az első alkalom, hogy a kormány egy laza mozdulattal belenyúl a neki tetsző, értékes fővárosi területek helyzetének rendezésébe. Ugyanez történt a Margitsziget esetében is. Már akkor megírtuk, hogy a “Nyulak szigetének” einstandja veszélyes precedenst teremthet. Nem kellett sokáig várni.
A festői szépségű Harangvölgy helyén a tervek szerint hamarosan parkolók lesznek
A fővárosi polgárok igénye?
"A fővárosi polgárok részéről felmerült az igény, hogy a Normafán és környékén 1895 óta különböző színvonalon jelen lévő sísport visszanyerje egykori kiemelt szerepét, és egészséges környezetben megteremtődjenek a biztonságos szabadtéri sportolás feltételei. A célok elérése érdekében olyan közösségi használatú parkerdőt kell kialakítani, amely biztosítja a védett és közösségi jelentőségű természeti értékek, valamint az országos jelentőségű védett természeti területek és a közösségi jelentőségű természetvédelmi rendeltetésű területek megmaradását, funkciójának betöltését, a lokális kulturális értékek megőrzését, illetve helyreállítását, valamint a minőségi kikapcsolódás széleskörű lehetőségét."
Ezzel indokolja Pintér Sándor a Normafa történelmi sportterületté átminősítéséről szóló, nemrégiben beadott törvényjavaslatot. A valós ok azonban nem a fővárosi polgárok igényének kielégítése, hanem egy komplex beruházás elindítása, amelyre nem kerülhetne sor a területre jelenleg érvényes szabályok szerint. (Most még “sima” erdőnek minősül a Normafa, nagy része Natura 2000-es besorolású, uniós természetvédelmi oltalom alatt áll, ezért jó kérdés, hogy mit szól majd az EU az átsoroláshoz.)
A valós okok
Ezek a szabályok olyannyira szigorúak, hogy azokat felülírni csak törvénnyel lehet, bár két kormányhatározat is született a kérdésben. Ezek egyike azzal indít, hogy:
"A Kormány megállapította, hogy a budapesti polgárok igényt tartanak arra, hogy a fővárost környező erdők közparkként kerüljenek hasznosításra."
Mi azért nagyon kíváncsiak lennénk arra, hogy kormányunk mégis mi alapján állapította meg, hogy a budapestiek ilyen igényeket támasztanak vele szemben. Lehet, hogy elkerülte a figyelmünket, de semmiféle népszavazással, közvélemény-kutatással, sőt, még nemzeti konzultációval sem találkoztunk a kérdésben. Így aztán engedtessék meg nekünk, hogy arra gyanakodjunk, a háttérben nem a budapesti polgárok igényeinek kielégítése, hanem politikai/anyagi indokok állnak.
A Normafa ugyanis (a Margitsziget után!) a második legnépszerűbb, ennek megfelelően a második leglátogatottabb zöldterület Budapesten. Ezt nem mi, hanem a szerencsés XII. kerület polgármestere, Pokorni Zoltán állítja. Van tehát benne bőven lehetőség, különösképp, ha egy, elsősorban a tehetősebb emberek számára sportolási lehetőséget biztosító luxus síparadicsomot húznak fel az erdő helyén.
Azt pedig talán mondanunk sem kell, hogy szép “búcsúajándék” ez az országos politikától jövőre távozni kényszerülő Pokorninak, aki ezek után talán a Fidesz oktatáspolitikai megoldásaival szembeni ellenérzéseit is megtartja magának és teljes egészében polgármesteri teendőinek szenteli magát.
Mi azért bízunk benne, hogy hiába a törvényi szabályozás, a környezetvédőknek (apropó, hol a fenében van ilyenkor a fák nagy védelmezője, a miniszterelnöknek semmiképpen nem benyaló Illés Zoltán államtitkár úr?) és az Európai Uniónak is lesz egy-két szava ezzel kapcsolatban.