Az biztos, hogy a kormánypártok minden lehetséges eszközt bevetnek, hogy a bajai videó körül kirobbant botrány minél hosszabb ideig része legyen a közbeszédnek. “A közelgő országgyűlési választások megkívánják, hogy a demokratikus intézmények biztonságos működése érdekében szigorúan büntessük azt, aki hamis bizonyítékot készít, és azzal másokat megpróbál lejáratni.” A Fidesz ennek elkerülésére már hétfőn benyújtja a Büntető törvénykönyv szigorítására vonatkozó javaslatát az országgyűlésnek, így az új szabályok már idén decemberben hatályba is léphetnek.
Rogán Antal elmondása szerint vétség miatt egy évig terjedő szabadságvesztéssel büntethetik majd azt, aki mások becsületének csorbítására hamisított vagy valótlan tartalmú hang-, illetve képfelvételt készít; valamint ugyancsak büntetésre számíthat az, aki ezt a nyilvánosság számára tudatosan hozzáférhetővé teszi. Aki a felvételt elérhetővé teszi, az két évig, aki pedig nagy nyilvánosság előtt vagy jelentős érdeksérelmet okozva követi el a bűncselekményt, az három évig terjedő szabadságvesztéssel lenne büntethető.
A jövőben tehát jobban teszi minden sajtóorgánum, ha csak akkor hoz nyilvánosságra valamely videót/hangfelvételt/képet, ha annak eredetiségéről 100 százalékosan megbizonyosodott. Kérdés, hogy mi van akkor, ha ez nem lehetséges.
Az indok
Szerencsére, mi azok közé tartozunk, akiknek elég gyanús volt ahhoz a hvg oldalára 2013. október 18-án felkerült videó, hogy ne írjunk róla. Mások viszont megtették és az online hírportálra hivatkozva egyértelmű választási csalást kiáltottak.
Gyorsan kiderült, hogy átverés az egész, a konzekvenciákat levonva távozott is Gavra Gábor, a hvg főszerkesztője. Az már más kérdés, hogy mikor sikerül kideríteni, hogy pontosan kinek/kiknek a megrendelésére készült a felvétel.
Az mindenesetre tény, hogy a lehető legjobbkor jött a botrány a Fidesznek, akik az első körben egyértelműen csaltak Baján. Így utólag ennek már különösebb jelentősége nincs, mindent elsöpört az álvideó.
Addig, amíg meleg
Nem véletlen, hogy a kormánypártok mindent megtesznek azért, hogy a témát a lehető leghosszabb ideig a felszínen tartsák. Már készül is a Büntető törvénykönyv módosítására irányuló javaslat, amely alapján egy évig terjedő szabadságvesztéssel büntethetik majd azt, aki mások becsületének csorbítására hamisított vagy valótlan tartalmú hang-, illetve képfelvételt készít.
Ez eddig rendben is van, az viszont már kicsit erős, hogy az, aki az ilyen típusú felvételt a nyilvánosság számára tudatosan (?) elérhetővé teszi, akár két éves szabadságvesztéssel is számolhat. Azt ugyan némiképp nehezen tudjuk értelmezni, hogy mit jelent pontosan a tudatos kitétel (tudattalanul hogyan lehet valamit nyilvánosságra hozni?), de az biztos, hogy a módosítás hatására feltehetően erőteljes öncenzúra figyelhető majd meg a jövőben.
Lassan járj...
Nem kérdés, hogy a hvg óriásit hibázott, amikor a választási csalást bizonyító tényként hozta létre a szóban forgó videót. Azok viszont, akik ezt azonnal átvették, jogosan érvelhetnek azzal, hogy a hírportál mára olyan presztízst ért el, ami miatt feleslegesnek látták megkérdőjelezni annak hitelességét. (Fogalmazhatunk úgy is, hogy “gondatlanok” voltak.)
Az igazság pedig nagyon gyorsan kiderült, amelynek (ha sikerül felderíteni pontosan az ügy részleteit) nyilvánvalóan meglesznek a jogi következményei is. Ráadásul a bemártani kívánt fél, azaz a Fidesz jött ki jól az egész sztoriból, ismét bebizonyítva, hogy az ilyen eszközök bevetése kontraproduktív.
...tovább élsz
A választási csalás elleni határozott fellépés természetesen támogatandó cél, miként az is, hogy a népszerű internetes oldalak körültekintően járjanak el hasonló esetben. Éppen ezért sem a hamisított felvételek elkészítői, sem a gondatlanságot elkövető újságírók szankcionálása ellen (bár a börtönt némiképp túlzónak érezzük) nem lehet kifogást emelni.
Az viszont problémás, hogy a tervezett módosítás öncenzúrára kényszeríti az újságírókat. Mi történik például, ha nem lehet egyértelműen bizonyítani valaminek a hitelességét? Még akkor sem, ha egyébként valódi felvételről van szó? Könnyen előfordulhat, hogy az ilyen anyagok örökre az íróasztal fiókjának mélyén végzik majd. Ez pedig semmiképpen nem segít a demokratikus intézmények biztonságos működésében.
Az is jó kérdés, hogy milyen elbírálás elé esnek majd az olyan videók, amelyeket például a Riszpekt Ház (R.I.P.) készített, a Hírcsárda álhírei, vagy a Tumblr-en található tartalmak. Ezek mindenképpen megfelelnek a tervezett módosítás által büntetendő tényállásoknak, még akkor is, ha nyilvánvalóan nem vehetőek komolyan. Persze az is lehet, hogy már a humor sem megengedett Magyarországon.