Vasárnap időközi választást tartottak Baján. Az eredményeket ismerjük: a Fidesz jelöltje összesen 467 szavazatot szerzett, 61-gyel többet az MSZP-E14-DK összefogás jelöltjénél, Teket Melindánál. Annak ellenére, hogy elemzők (így mi is) időről-időre felhívják arra a figyelmet, hogy az ilyen típusú választások esetén nem sok konklúziót lehet levonni az országgyűlési választásokra nézve, a bajai kampányba mégis beleadott apait-anyait mind a Fidesz, mind az ellenzék.
Lehetne persze írni arról, hogy az ott látottak alapján elég szomorú következtetéseket vonhatunk le az előttünk álló választási kampányról, ehelyett azonban inkább azzal (a meggyőző bizonyítékokkal alátámasztott) ellenzéki váddal foglalkozunk, hogy a Fidesz tiltott módon, szervezetten szállította a szavazókat az urnákhoz, akiknek jó eséllyel fizetett is voksaikért. Mi elsősorban azt nézzük meg, hogy kijön-e a matek. És hát úgy tűnik, hogy nem! A Fidesz nehezen megmagyarázható módon egy szavazókörben szerzett kb. 70 új szavazatot, miközben 61 szavazattal nyerte a választást.
Ha ez igaz, akkor az egyértelműen választási csalást jelent. Az ellenzék mindenesetre az ilyenkor szükséges lépéseket megtette, most a helyi választási bizottságon múlik, hogy lesz-e folytatása az ügynek. Sok idejük nincs: még 48 órájuk van a döntés meghozatalára. Ha igazat adnak a beadványoknak, akkor lehet, hogy új választást kell kiírni. Ha nem, a bíróságra vár a döntés.
Tényállás
A vasárnapi bajai időközi választások után közös sajtótájékoztatót tartott az MSZP-s Harangozó Tamás és a PM-es Karácsony Gergely. Az ellenzéki képviselők azt állítják, hogy a meglehetősen szoros eredmény miatt választási csalás gyanúja merül fel. A politikusok erről két, szerintük bizonyító erejű videó-felvételt is bemutattak. Ezek egyikén egy férfi látható/hallható, aki idős embereket utaztatott a voksolás helyszínére. A felvételen jól kivehető, ahogy azzal védekezik: nem buszokkal hordja a választókat, a szállításban így semmi törvénytelen nincs.
A másik felvételen Kubatov Gábor pártigazgató személyi titkára Kindlovits Máté és Ajtai Tibor, a Fidesz Bács-Kiskun megyei választmányának tagja azt mondja egy, a szavazókat szintén autóval szállító férfinak, hogy akár ötvenszer is megfordulhat, abban semmi törvénysértő nincs.
Ezen felül érkeztek bejelentések a kampánycsend megsértéséről, sőt, ellenzéki aktivisták fizikai bántalmazásáról is. Mindezek alapján az MSZP és az Együtt 2014-PM választási csalást sejt, ezért a bajai választás végeredményét megóvják. Az ellenzéki képviselők úgy látják, a Fidesz jelöltje csak abban a kerületben kapott jóval több szavazatot, ahol a legkiszolgáltatottabb és legnehezebb helyzetben élők laknak, "és éppen ott, ahol a helyi roma önkormányzat vezetője folyamatosan levezényelte a választást".
Lássuk hát a matekot
Az említett hármas választókerület összesen öt szavazókörből áll, amelyben kettő inkább városias, három inkább a tanyasias jellegű. Ezekből Teket Melinda hármat nyert meg, egyben 21 szavazattal kapott ki. Az ötödikben, abban a szavazókörben pedig, ahol az aktivisták komoly csalásra, mozgósításra utaló jeleket figyeltek meg, varázsütésre 68 szavazattal kapott kevesebbet, mint a Fidesz jelöltje.
Ezeket a választási eredményeket érdemes összevetni a 2006-os önkormányzati választás, azonos szavazóköreiben leadott szavazatokkal. Azért a 2006-sal, mert a 2010-es eredmények a Fidesz hatalmas előnye miatt nem igazán hasonlíthatóak a mostani eredményekkel, és mert akkor indult az MCF Roma összefogás jelöltje - akinek a szavazóira most valószínűleg feladat várt. (Bár a szavazóköröket átszámozták, és minimálisan változtak is, az eredmények azonban teljesen összehasonlíthatóak. Az ábrák kattintásra megnőnek.)
Az MCF jelölt akkor az ötből csak két szavazókörben kapott szavazatokat. Az akkori 33-asban 21-et, az akkori 34-esben 54 darabot. Az alábbi ábrából látszik, hogy ez utóbbi bizony kiugró eredmény volt. Hogy miként érte el, nem tudjuk, de az látszik, hogy a Fidesz jelölte akkor betlizett, most viszont abban a szavazókörben hirtelen 68 szavazattal vert rá az MSZP-E14-DK összefogás jelöltjére.
Ez már önmagában is gyanús, de úgy különösen, hogy a többi szavazókörben egészen más trend érvényesült. A két nagyobb, egyébként városias szavazókörben az ellenzéki összefogás jelöltje szavazatokat szerzett, míg a Fidesz vesztett. A harmadik és negyedik szavazókörökben minimálisan változott csupán az eredmény.
Az ötödik szavazókörben a Fidesz jelöltje azonban hirtelen megtáltosodott, és három és félszer annyi szavazatot szerzett, mint 2006-ban. Ez a 70 plusz szavazat kísértetiesen hasonló nagyságrend, mint amennyit anno az MCF jelöltje szerzett ugyanott. És nagyban hozzájárult ahhoz, hogy a Fidesz 61 szavazattal nyerjen.
Kihasznált szavazók
Ha a fenti számokat összevetjük a helyiek és az ellenzéki politikusok által elmondottakkal, eléggé egy irányba mutatnak a dolgok, és jogosan feltételezhetjük, hogy választási csalás történt.
Sajnos a rendszerváltozás utáni szabad választások során szinte minden alkalommal hallani ilyen típusú csalásokról. Időről-időre felmerül, hogy a legkiszolgáltatottabb és legnehezebb helyzetben élőket előszeretettel használják fel a politikai erők törvénytelen szavazatszerzésre. Sajnos eléggé úgy tűnik, hogy itt is ez történt. A Fidesz saját céljai érdekében - ha a Választási Bizottság vagy a Bíróság is úgy gondolja, akkor - törvénytelenül kihasználta azokat, akiket a legkönnyebben kihasználhatott. Különösen szomorú, ha beigazolódik a gyanú, hogy a csalásban a kihasznált csoport vezetői is tevékenyen részt vettek.
Az, hogy ezekről a választás tisztaságát komolyan befolyásoló jelenségekről nem sok érdemit hallani, több okra vezethető vissza. Egyfelől nyilván szerepet játszik ebben, hogy mindegyik fél sáros valamennyire. És nem csak abban, hogy ilyen típusú csalást már valószínűleg követtek el, de abban is, hogy a probléma kiváltó okait sem a baloldali, sem a jobboldali kormányoknak nem sikerült megoldaniuk.
FRISSÍTÉS [16:35]: A helyi választási bizottság elutasította az ügyben benyújtott panaszt. Az MSZP-s Harangozó Tamás elmondta, hogy még ma délután fellebbezést nyújtanak be az ügyben.