Rendszeres olvasóink számára ismerős lehet a Pinokkió-díj, amelyet hazugságon kapott politikusoknak osztunk ki rendszeresen, egy-egy nagyobb lélegzetvételű interjú vagy szónoklat után. Végignézve az idei díjazottakon, 2013-ban az év Pinokkió-díjasa egyértelműen a miniszterelnök lett. A mostani blogban visszatekintünk, miért érdemelte ki többször is az év folyamán exkluzív díjunkat.
A kormányfő már az év elején februárban magasra tette a lécet egyik szokásos péntek reggeli rádiós interjújában, amelyre végül évértékelő beszédében tette fel a koronát ugyanebben a hónapban. Ezt követte nyáron a Wall Street Journal-nek adott nyilatkozata, amellyel csak Matolcsy Györgyhöz mérhető magasságokba emelkedett. A tündérmese tehát folytatódott. A belföldön folytatott "Magyarország jobban teljesít" hadjárat ekkor már külföldet sem kímélte. A sort végül a Fidesz kongresszusán elmondott szeptember végi beszéde zárja.
2013. február Pinokkió-díjasa: Orbán Viktor
2013 februárjában megtudhattuk, hogy Magyarország miniszterelnöke még mindig egy olyan alternatív valóságban él, ahol minden rendben van, külső támogatásra nincs szükség, a gazdaság dübörög és az ország gazdasági vezetése példátlan sikereket tudott elérni. A mindent egy lapra feltevő kormány - a költségvetési hiánycél elérése - teljesen rossz struktúra mentén hajtotta végre a költségvetési kiigazítást, miközben egy olyan adórendszert hozott létre, amely aláásta a növekedést Magyarországon. Az egykulcsos adó bevezetésével kiesett költségvetési bevételeket több mint 10 másik adó bevezetésével pótolták, a bankok és a szolgáltatói szektor megadóztatása viszont zátonyra vitte a magyar gyorsnaszádot.
Ezzel még a többnyire jobboldalinak számító új közgazdász generáció is egyetért, a miniszterelnök viszont valamilyen oknál fogva sosem kérte ki a tanácsukat. Pedig a kétharmad erejét kihasználva jó irányba is elmehetett volna az ország, de Orbán Viktor egy másik utat választott. Egy olyan utat, ahol növekedés nincs, hanták és csúsztatások viszont igen.
"Az európai válság elvitte azt a GDP-növekedést, amelyet 2011-ben sikerült elérni."
Ez csúsztatás és hazugság egyben. A recesszióért elsősorban a belső fogyasztás visszaesése, a gyenge agrár teljesítmény és a mélyponton lévő beruházási kedv - az unortodox gazdaságpolitika miatt nincs hitelezés és nincsenek beruházások - a felelős. A régiós adatok is azt mutatták, hogy Magyarország messze lemaradt a régiós országtól és szégyenpadra kerültünk a gazdasági növekedés tekintetében. A mostani - a kormány által fordulatnak nevezett - növekedés a tavalyi alacsony bázisnak köszönhető.
Hazugságok és nagyívű ígéretek - évet értékelt Orbán Viktor
A hagyományoknak megfelelően immáron 15. alkalommal értékelte a miniszterelnök hazánk teljesítményét. Az évértékelő a “Magyarország jobban teljesít” címet kapta.
Megszokhattuk már, hogy az évértékelő hálás műfaj: a beszéd ezúttal is bővelkedett az ígéretekben és a hantákban egyaránt. Ha nem osztottuk volna már ki épp Orbán Viktornak a február havi Pinokkió-díjunkat, ekkor egészen biztosan megkapta volna.
"Hazánk 2012-ben is csökkentette adósságát."
Az MNB statisztikája szerint az államadósság 2012. december végén 79 százalékon állt, pontosabban ezen a szinten stagnált. Hiába ugyanis a megszorító politika, az unortodox gazdasági növekedés – közismertebb nevén: recesszió – miatt nem tud csökkenni a mutató. A kormány zászlajára tűzte az államadósság elleni harcot, de azzal, hogy mindent ennek rendel alá, a megtakarításainkat és növekedésünket áldozza be.
Azóta az NGM megszüntette az adósságnyomás-mérőt, de mi megcsináltuk a sajátunkat. Az év harmadik negyedévében az államadósság 79,4 százalékon állt.
Tündérmese újratöltve - Orbán-interjú a The Wall Street Journal-ban
Ha valakinek hiányzik Matolcsy György és "érdekes" nyilatkozatai, az most megnyugodhatott: a magyar tündérmese folytatódik, mégpedig Orbán Viktor tolmácsolásában. Mikor már azt hittük, nem jöhet rosszabb a miniszterelnök jobbkezének CNN-nek adott nyilatkozata után, a kormányfő a The Wall Street Journal-ban büszkélkedik kormánya teljesítményével. A belföldön folytatott "Magyarország jobban teljesít" hadjárat a külföldi lap olvasóit sem kímélte.
Az interjúból kiderült: Magyarországon minden a legnagyobb rendben van: épül-szépül az ország. Csökken az államadósság, kikerültünk a túlzottdeficit-eljárás alól, növekszik a demokratikus intézményekbe vetett bizalom, demokratikus az Alkotmány, ráadásul soha ennyit nem költöttünk még a sportra és kultúrára. A foglalkoztatás meredeken emelkedik,a Fidesz társadalom- és rendszer átalakító törekvései pedig mind meghozták a gyümölcsüket.
"Amikor hivatalba léptem, 1,8 millió adófizető volt, most 4 millióhoz közelít a számuk."
Az adófizetők kérdésében egy hatalmasat hantázott a miniszterelnök. Megint előszedte a korábban már hangoztatott gondolatát, hogy a Fidesz kormányzása alatt jelentősen nőtt az adózók száma. Igaz, korábban arról beszélt, hogy 2010-re oda jutottunk, hogy 2,6 millió adófizető tartotta el Magyarországot. Mindenesetre nem tudjuk, honnan matekozták ki ezeket a számokat, de egy KSH vagy NAV-os táblázatra ránézve könnyen belátható, hogy nonszensz, amiről a kormányfő beszél.
Orbán Viktor kongresszusi beszéde Pinokkió-díjat nyert!
A Fidesz kongresszusán minden a papírforma szerint zajlott: Orbán Viktor (egyedüli indulóként) 1241 szavazatból 1240-et megszerezvén lett ismét a párt elnöke. Az elnökségben az egyetlen változás, hogy Varga Mihály (aki időközben miniszter lett) távozott, a helyét Lázár János vette át. Kósa, Pelczné és Pokorni maradt.
Orbán Viktor beszédében a már jól ismert harcos retorikával osztott ki mindenkit: az ellenzéket, a multikat, a bankokat és persze az Európai Uniót:
"Bülbülszavú bankárok, mohó multinacionális cégek, az őket kiszolgáló brüsszeli bürokraták és az ő hazai apródjaik". (...) "A pufajkát öltönyre cserélték, de az alatta való mentalitás ugyanaz. Vannak, akik azt mondják, hogy a kommunistázás ma már üres beszéd, a kommunisták már kikoptak, a mai MSZP-sek pedig már fiatalabbak, mint mi vagyunk. Meglehet. De én azt gondolom, hogy ahol dinoszauruszok vannak, ott vannak bébiszauruszok is"
A kormányfőt hallgatva olyan érzése lehetett az embernek, mintha Magyarország valóban háborúban állna: “Minden jel arra mutat, hogy Magyarország polgárai felsorakoztak, a küzdelem sikeres megvívásához szükséges nemzeti egység létrejött és fennáll, a kormányzat egységes, a parlamenti kétharmad sértetlen.”
Kétség sem férhet hozzá: az elbukott államadósság elleni harc után újabb háború következik és 2014 valóban a rezsiharc éve lesz.
"Évtizedek után először, jelentősen, 10 százalékkal csökkentettük a magyar családok rezsiköltségeit, és van erőnk, hogy november 1-től további 11,1 százalékkal mérsékeljük azokat."
Arról mindig nagyvonalúan hallgat a miniszterelnök, hogy a rezsiköltségek az elmúlt három évben emelkedtek. Ráadásul az áfa 25-ről 27 százalékra való emelése minden terméket érintett. A vezetékes gáz ára még az áfaemelésnél is gyorsabban emelkedett, míg az elektromos áram ára megegyezik az áfá emelkedésével. A propán-bután gáz árának változása pedig egybevág az üzemanyagárak 26,8 százalékos emelkedésével.
Az alábbi táblázatban a rezsiköltségek kormányváltás óta eltelt alakulását láthatjuk. A befagyasztás láthatóan nem sikerült. A rezsicsökkentésekkel csak a kormányváltáskori árakhoz sikerült visszatérnie a kormánynak.
Orbán Viktor jobban teljesít
A miniszterelnök tehát meggyőző fölénnyel nyerte házi versenyünket, kétség sem férhet tehát hozzá, hogy Orbán Viktor jobban teljesít.
Az utolsó 100 komment: