Szombaton a Fidesz nagygyűlésen Orbán Viktor a választás hajrájában erőt mutatott. Több százezer szimpatizánsa előtt magyarázta el alternatív valóságát, amelyben a dicső múlt nagy tetteinek betetőzéséhez csupán egy dologra lenne szükségük (dobpergés): még négy év kormányzásra.
Mára persze már elképzelhetetlen egy kormánypárti nagygyűlés békemenet nélkül, a kormánypárthoz köthető "civil" szervezetek - saját beszámolók szerint - immár 400 ingyenes buszjáratot indítottak a vidéki szimpatizánsoknak - no persze ez sok szervezéssel jár, így nem csoda, hogy helyben a Fidesz irodái intézték a buszokat a "független" civilszervezetnek.
Orbán Viktor beszédét hallgatva sajnos nem kellett sokáig várnunk, hogy ismét hazugságon kapjuk miniszterelnökünket: méltányos közteherviselésről, adósságcsapdából való kitörésről, új munkahelyek százezreiről beszélt, miközben az elmúlt négy évben ezekből egy sem valósult meg.
Pannon puma újratöltve
"Magyarországot átalakítottuk és megújítottuk, korszerűsítettük és áramvonalasítottuk. Lerobbant, döcögő és defektes járgányból üzembiztos, gyors és merész versenyautót építettünk" - mondta Orbán Viktor 2014. március 29-én.
Nem tudni, mire gondol itt pontosan a miniszterelnök, hiszen konkrét intézkedést nem kapcsolt a hasonlathoz. Annyi bizonyos, hogy a Fidesz a magyar közjogi hatalommegosztási rendszert gyökeresen változtatta meg az elmúlt négy évben. A kétharmados parlamenti többséget kihasználva egypárti Alaptörvényt fogadott el, kiszélesítette azon állami szervek körét, amelyek minősített többség nélkül nem szervezhetőek át, központi erőteret alakított ki, a fékek és ellensúlyok rendszere helyett.
De az is lehet, hogy Orbán itt a teljesült ígéreteire gondolt, amelyekből már mi is szemezgettünk. Például a röghöz kötésre a felsőoktatásban, vagy arra, hogy az önkormányzatok adósságátvállalásával immár minden adózón teríti szét a felelőtlenül gazdálkodó önkormányzatok adósságát. Teljesült ígéretként gondolhatott a végtörlesztésre is, amellyel a komoly pénzügyi tartalékokkal rendelkező jómódúak hiteleit sikerült közpénzzel kipótolva kiváltania a kormánynak.
Gondolhatott még az elmúlt négy év legnagyobb "sikereire": a nyugdíjvagyon államosítására, a takarékmutyira, a trafikmutyira, vagy a paksi megállapodásra is. De arra is van esély, hogy a gazdaság eredményeit méltatta.
Putyin pincsije
"Megvetjük azokat, akik megszálló idegenek zsoldjába lépnek" - mondta Orbán Viktor 2014. március 29-én.
Az oroszokkal való orbáni kapcsolat is megérne egy könyvet, hogyan is jutottunk el odáig, hogy az az ember, aki még 1989-ben távozásra szólította fel az oroszokat, mára Putyin egyik pincsije lett. A paksi megállapodás aláírása után alig pár héttel egy ilyen mondatot beleépíteni a beszédbe nem csupán kontraproduktív, de már-már szatirikus. Az atomerőmű-bővítésről való szavazást és az ahhoz kapcsolódó orosz hitelfelvétel kérdését a kormány a szakmai vitát megkerülve, a nyilvánosság és a parlament teljes kizárásával erőltette rá az emberekre, mindezt kormányzásának utolsó pillanataiban. A 3000 milliárdos hitel több, mint amennyit annak idején az IMF-től kapott Magyarország.
Az új paksi beruházás keretében Magyarország 10 milliárd euró kölcsönhöz jut közvetlenül Oroszországtól (amely egyébként a napokban csatolta el a Krím-félszigetet Ukrajnától, mert a szuverén ország belügyei nem nekik megfelelően alakultak), és az orosz hitel mellett további 20 százalékos önrésszel kell beszállnia hazánknak. Így a költség a kamat nélkül is minimum 3600 milliárd forint lesz majd. Minden idők legdrágább magyar projektjével kapcsolatban a kormány egy egész hazugságcunamit engedett útjára, így ha valakit mindenképpen meg akar vetni Orbán, ezúttal kezdheti a saját portáján.
Az elcsalt választásról
"Szabad és demokratikus választáson dönthetünk a jövőnkről" - mondta Orbán Viktor 2014. március 29-én.
2014-ben a Fidesz jóvoltából nem csupán minden idők legdrágább választása lesz, emellett ugyanis 1990 óta a legkevésbé fair választásunk is most lesz, amely bizonyos tekintetben már előre el van csalva. A pártok közel sem egyenlő feltételekkel indulnak, sok kis párt esetében már most bizonyítható a választási csalás, a Fidesz ahol csak lehetett, saját magát hozta helyzetbe, és az EBESZ szerint a médiában is a kormány felé billen a mérleg médiapluralizmus helyett.
Emellett a választási rendszer immár a győztest kompenzálja. Választójogot kaptak a (többségében jobbra szavazó) határon túliak, miközben a magyar lakhellyel rendelkező több százezer külföldi magyar hozzájuk képest csak óriási nehézségek árán szavazhat. A kisebb parlament miatt növekedni fog az egyéni mandátumok aránya az országgyűlés mandátumaiban, az egyéni választókerületeket viszont úgy szabta át a Fidesz, hogy az új határok mindenütt a kormánypártnak kedvezzenek.
A kampányt kiszervezték baráti "civilszervezeteknek", akik közpénzből folyatják a kormányzati propagandát. A pártok médiamegjelenését korlátozták, a közszolgálati médiát lényegében propagandagyárrá silányították. Az óriásplakátolási szabályokat szigorították.
A kormány is beszállt a kampányba, 1000 milliárdot ígértek a kormányzati vezetők különböző rendezvényeken az elmúlt hónapokban. A Nemzeti Választási Iroda és a Nemzeti Választási Bizottság vezetését is lényegében átvette a kétharmad. A protest szavazatok elaprózását pedig kis bizniszpártok felélesztésével oldották meg.
Csináltunk egy nemforradalmat
"Összefogtunk, és 2010 áprilisában csináltunk egy forradalmat" - mondta Orbán Viktor 2014. március 29-én.
Ehhez csak ennyit: "2010-ben Magyarország teljes megújítását hirdettük meg, a kétharmados győzelmet sem interpretáltuk forradalomként, pedig indokolt lett volna" - mondta 2013. szeptember 17-én Orbán Viktor a Magyarország Tiszteletbeli Konzuljainak V. Konferenciáján.
Egykulcsos jövedelemadó a.k.a. méltányos közteherviselés?
"...a magyarok bevezették a méltányos közteherviselést és kiterjesztették a bankokra és a multikra is" - mondta Orbán Viktor 2014. március 29-én.
Az egykulcsos jövedelemadó hatására a társadalom 70 százalékának adóterhelése 134 milliárddal emelkedett, amíg a felső 30 százalék adóterhelése zsugorodott. A felső 10 százalék az egykulcsos adórendszer abszolút győztese, az új adókulccsal mindnyájan többet vihetnek haza, mint Orbánék adórendszerének bevezetése előtt. Az egykulcsos jövedelemadó tehát a szegényeket sújtja, míg a gazdagok zsebébe visszarakja a adóforintokat. Ez minden, csak nem méltányos adórendszer.
A kormány valóban kiterjesztette a közteherviselést bankokra kirótt különadó formájában - névleg legalábbis. A pluszteher jó részét ugyanis a bankok minden ellenkező híresztelés ellenére áthárítják az ügyfeleikre, ezzel az állam tulajdonképpen csupán közvetetten adóztatja állampolgárait a közvetlen adóztatás helyett.
Az adósságcsapdából való kitörés délibábja
"...a magyarok kitörtek az adósságcsapdából" - mondta Orbán Viktor 2014. március 29-én.
Az efféle kijelentések kapcsán érezzük azt, hogy miniszterelnökünk valószínűleg egy másik bolygón él. Magyarországon ugyanis az elmúlt négy évben is nőtt az államadósság, alig pár hete pedig ismét történelmi csúcsot ért el a központi költségvetés bruttó adóssága.
Egymillió új munkahely helyett több százezernyi gazdasági menekült
"...megvédték munkahelyeiket, sőt munkahelyek százezreit teremtették" - mondta Orbán Viktor 2014. március 29-én.
A munkaerőpiac pontos adatairól mára már sajnos a KSH sem képes pontos adatokat adni. Ugyanis a közfoglalkoztatottak, illetve a csaknem százezer külföldön dolgozó magyar is javítja az itthoni foglalkoztatási statisztikákat. A kormányzati propaganda ellenére tehát a közfoglalkoztatottak és a külföldön dolgozók egy része miatt jobbak a statisztikai adatok, nem pedig a versenyszférában létrejött új munkahelyek miatt. Azok ugyanis alig vannak.