Vida Ildikó beismerésével a kitiltási botrány egyben hazugság-botrány is lett, hiszen a Magyar Nemzetnek adott interjúból egyértelműen kiderült, hogy a magyar kormány jó ideje tisztában volt azzal, hogy a NAV vezetőjét az amerikai hatóságok kitiltották az Egyesült Államokból, ennek ellenére szinte minden kormányzati kommunikáció váltig azt állította, hogy nem tudják, kik szerepelnek a listán.
Az elmúlt két hétben folyamatosan hazudott a képünkbe ezzel kapcsolatban az Orbán-kormány legalább három minisztere: Varga Mihály, Szijjártó Péter és Lázár János is. Hogyan is van a mondás? Reggel, délben, este.
Látszik tehát, hogy a magyar kormányzat teljes erejével ellentart, visszatartja az információt és falaz korrupt hivatalnokainak. Nyilván nem véletlenül, ha ugyanis a rendszerszintű korrupció közvetlen bizonyítékai előkerülnek, akkor itt már nem lesz elég lecserélni a névtáblát a NAV-vezérnek járó irodában. Kérdés, hogy mi lesz akkor, ha az amerikai bizonyítékok valóban napvilágot látnak? Segítünk: nem, nem a rendszerszintű mutyi felszámolása. Nagy valószínűséggel Vida Ildikó már nem tud jól kijönni ebből az ügyből, ezért még idén lemondhat, valami egyéb okra hivatkozva, hogy aztán egy újabb potentát üljön a helyére. Az, hogy a Fidesz hogyan fog kikeveredni ebből a hazugságtengerből, már egy sokkal izgalmasabb kérdés.
Forrás: atv-online.tumblr
A kitiltási botrány
Mint arról korábban mi is írtunk, október közepén derült ki, hogy az Egyesült Államok hat magyar állampolgárt tiltott ki a területéről súlyos korrupciós okok miatt. Az ügy kirobbantásában nagy szerepe volt a kormányközeli Napi Gazdaságnak, azonban azzal, hogy hamis információkkal elébe próbáltak menni az ügynek, csak többet ártottak a kormánynak, mint amennyit segíttek. A Napi Gazdaság cikke nélkül az USA ideiglenes ügyvivője nem is hozta volna nyilvánosságra az ügyet, de mivel a médium azt a hamis hírt terjesztette, hogy a NAV vizsgálatot kezdett amerikai cégek ellen, ezért várható a kitiltás, az ügyvivő végül kénytelen volt feltárni az igazságot - és így talán a nyilvánosság számára legjobb forgatókönyv valósult meg.
Az amerikai törvények miatt viszont neveket nem hozhattak nyilvánosságra, így csak találgatások voltak arról, hogy valóban a kitiltottak listáján van-e a NAV-elnök, aki ezidáig hallgatott az ügyről, inkább nyaralni ment.
A tények
Az USA nem alkalmazza a beutazási engedély megvonását, más néven a 7750-es proklamációt csak úgy egy szövetséges állam állampolgárával szemben, ehhez valóban komoly indokok kellenek. Idáig leginkább afrikai diktátorok és klientúrájuk, valamint dél-amerikai drog- és emberkereskedők és a velük kapcsolatban álló állami tisztviselők ellen vetették be ezt az eszközt. Mostanra azonban a magyar adóhatóság vezetője elismerte, hogy nem utazhat be az Egyesült Államokba. Néhány tény az üggyel kapcsolatban.
- Az amerikaiaknak valóban bizonyítékai lehetnek, elég valószínűtlen ugyanis, hogy ennek hiányában elmennének a falig, ahonnan már képtelenség visszatáncolni arcélvesztés nélkül. Ha az ügy eljut abba a fázisába, ahol ezeket be kellene mutatni, akkor kénytelenek lesznek átadni ezeket a bizonyítékokat, mégpedig magának Vida Ildikónak - ahogy egyébként a többi kitiltott személy is az USA nagykövetségéhez fordulhatna - az azonban látszik, hogy a NAV-elnök nem rohan a követségre kikérni a bűnösségét igazoló dokumentumokat.
- Az amerikai szankció mögött valóban szerepet játszhat az új "hidegháborús helyzet", azonban ettől függetlenül az intézményi szinten rendszerszintűvé vált korrupció nem egy olyan dolog, amire csak úgy legyinteni kellene, még Magyarországon sem.
- Vida Ildikó Magyar Nemzetnek adott - egyébként két héttel megcsúszott - interjúja után immár összeér a Simicska-Orbán belharc az egyre kínosabb korrupciós botránnyal. Ugyanis mind az újság, mind maga Vida Ildikó Simicska Lajoshoz köthető, aki ugye egyébként a Fidesz 1998-as győzelme után beült az APEH elnöki székébe is, majd 1999-ben viharos távozása után (hogyhogy nem) sikerült a mindig lojális Vida Ildikót az elnöki székbe juttatni. Azt a Vida Ildikót, aki a Horváth András-féle zöld dossziés korrupciós vádakra egy hétvége alatt átvizsgáltatta a NAV-ot, és mindent rendben talált.
Egy hónapja hazudik a kormány a kitiltás-gate ügyében
André Goodfriend, az amerikai ügyvivő állítása szerint a nagykövetség már október 6-án tájékoztatta a kormányt a beutazási tilalomról, az érintetteket pedig néhány nap múlva, október 13-án értesítette. Ehhez képest a kormány legalább három minisztere (Lázár, Szijjártó, Varga) még 15 nap múlva is csak annyit ismételgetett, hogy fogalmuk sincs az ügyről, Vida Ildikó pedig egy hónappal később ismerte be a kitiltás tényét, illetve azt, hogy igenis tudott erről a kormány:
"- Amikor a levelet elolvasta, az abban foglaltakat jelezte a kormánynak?
- Igen, egy illetékesnek jeleztem.
- Kinek?
- Mindegy a név, a lényeg, hogy a kormány tudott a dologról."
Ez nem jelent mást, minthogy a kormánynak tudnia kellett arról, hogy a NAV elnöke szerepel a listán. Tehát vagy Vida Ildikó hazudott a Magyar Nemzetnek, vagy az elmúlt két hétben hazudtak folyamatosan a képünkbe a kormánytagok - Hogyan is van a mondás? Reggel, délben, este.
„A kormány tudott róla” - mondta Vida Ildikó.
Mielőtt rátérnék arra, hogy ki hogyan hazudott az elmúlt két hétben, érdemes elolvasni Orbán Viktor korábbi nyilatkozatát, amelyből kivehető, hogy a miniszterelnök tisztában lehetett azzal, hogy kik szerepelnek a listán. Márpedig, ha Orbán Viktor tisztában volt a nevekkel, akkor a hozzá közel álló miniszterek és magasabb pozícióban lévő kormányzatok szintén tudhattak arról, hogy Vida Ildikó, a NAV elnöke is rajta van a kitiltottak listáján.
Ennek ellenére két héten át tagadtak az illetékesek (a témában fellelhető csaknem összes hantát a VS. gyűjtötte össze):
Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter, aki alá a NAV is tartozik azt állította:
"Minden, az adóhivatal elnökének munkavégzésével kapcsolatos információ el kell, hogy jusson hozzám, ilyen információt pedig nem kaptam. Nem vagyok abban a helyzetben, hogy megkérdezzem bárkitől, hogy kitiltották-e Amerikából”.
Vida Ildikó beismerése után viszont már másként emlékezett a miniszter: a NAV elnöke csak kedden tájékoztatta erről. A Magyar Nemzetnek adott interjúból azonban egyértelműen kiderül, hogy már októberben tájékoztatta a kormányt a kitiltásról.
Lázár János, aki alá a magyar titkosszolgálat is tartozik meglepődött, és a Nemzetbiztonsági Bizottság ülésén úgy nyilatkozott:
"A kormány értetlenül áll a jelenlegi események előtt."..."az USA nem segít az információk megismerésében, arra a kérdésre sem tudok válaszolni, hogy kiket tiltottak ki, és arra sem, hogy miért tiltottak ki magyarokat az Egyesült Államokból."
Majd azt állította, hogy sem Orbán Viktor, sem Varga Mihály nem tud arról, hogy kik szerepelnek a listán, ami ellentmond mind a miniszterelnök, mind pedig Vida Ildikó nyilatkozatának. Hiszen maga Orbán Viktor mondta azt korábban, hogy a titkosszolgálatok simán kideríthetnék, kik érintettek a botrányban, ha akarnák.
Valamint:
“Csak megjegyzem, hogy a NAV elnöke lehet, hogy azért nem válaszolt az RTL Klub kérdésére, mert nem érintett.” “A kitiltásnak a magyar kormány és az amerikai kormány viszonyrendszeréhez döntő köze nincs. Nem közügy, nem tartozik a politika nyilvánosságára, hanem az érintett személyek és az amerikai kormány ügye. Ha az érintett személyek nem hozzák nyilvánosságra a saját kitiltásukat, akkor a magyar kormánynak nincs lehetősége arra, hogy ezt helyettük megtegye” - mondta Lázár János a Parlamentben október 27-én.
Szijjártó Péter október 23-án, a botrány közepén az USA Todaynek adott interjújában hantázta talán a legnagyobbat, amikor még azt sem ismerte el, amit már mindenki tudott, hogy mi váltotta ki a kitiltásokat.
„...nem tudjuk, mennyien vannak, kik azok, és miért" - Szijjártó Péter (külügyminiszter) interjúja az USA Todaynek a kitiltási botrány kellős közepén.
A NAV pedig mindvégig tagadott, bár ekkor már mindenki tisztában lehetett azzal, hogy Vida Ildikó és más tisztségviselők is rajta vannak a listán.
Az ügy további furcsasága, hogy korábban Vida Ildikó is azt mondta az RTL Klub stábjának, hogy nem beszélt a többi munkatársával arról, hogy kitiltották-e valakit az Egyesült Államokból (miközben éppen egy másik kitiltott munkatársával indult nyaralni), bár a mostani nyilatkozatból kiderült, hogy a NAV-nál bizony többen érintettek a botrányban. Ezek után pedig magának a NAV elnökének a szavahihetősége is megkérdőjelezhető.
Forrás: repavalleszurtnyul.tumblr
Lesz-e ennek következménye?
Vida Ildikó tagadja a vádakat és rágalomnak tartja a korrupciós ügyet. Viszont hacsak valóban rágalomról van szó, akkor NAV-elnökként annyit meg kellene tennie, hogy bemegy az amerikai nagykövetségre a bizonyítékokért. Vida Ildikó amúgy már kezdeményezett egy belső vizsgálatot a NAV-nál, amelynek szabályszerűségéért és eredményességéért Vida Ildikó felel. Ha pedig a vizsgálat során bármi gyanú felmerül Vida Ildikó személyét illetően, akkor Vida Ildikó bizonyára megtenné a szükséges lépéseket. (??!)
Saját szavaival mindez így hangzik: "a NAV-ot, a munkatársaimat és engem is korrupcióval vádoltak meg, és olyan drasztikus diplomáciai eszközhöz nyúltak, hogy nyilvánvaló: mindezt nagyon komolyan kell vennünk. Megígérem, komolyan vesszük. A vizsgálati csoport munkáját személyesen én fogom felügyelni, és természetesen az összes jogszabály legszigorúbb betartásával és betartatásával fogjuk végezni ezt a feladatot is."
A Nemzetbiztonsági Bizottság következő ülésén meg sem hallgatnák Vida Ildikót, mert (most figyeljünk) a Magyar Nemzet cikkében a NAV-vezér úgy fogalmazott, hogy nem tudja, miért tiltották ki, így nincs is miért kikérdezni. A - természetesen fideszes többségű - bizottság tehát nem kíváncsi a NAV-elnök mondandójára azért, mert egy cikkben mondott egy véleményt. Ezek szerint akkor, ha anno Simon Gábor lenyilatkozza a Népszavának, hogy nem tudja milyen 240 millióról van szó, akkor már meg sem kellett volna hallgatni a mentelmi bizottságban, hiszen...No de úgy tűnik, egészen máshogy őrölnek azok a malomkövek akkor, ha haveri korrupciós ügyről van szó. Ilyenkor érdekes módon a KEHI sem kezd vizsgálódni.
Látszik tehát, hogy a magyar kormányzat teljes erejével ellentart, visszatartja az információt és falaz korrupt hivatalnokainak. Nyilván nem véletlenül, ha ugyanis a rendszerszintű korrupció közvetlen bizonyítékai előkerülnek, akkor itt már nem lesz elég lecserélni a névtáblát a NAV-vezérnek járó irodában.
Kérdés, hogy mi lesz akkor, ha az amerikai bizonyítékok valóban napvilágot látnak? Ebben az esetben az ügyészségnek előbb-utóbb hivatalból nyomoznia kellene. Azonban nem kell jövőbe látó képesség ahhoz, hogy ennek a mai Magyarországon mi lesz az eredménye. Segítünk: nem, nem a rendszerszintű mutyi felszámolása. Nagy valószínűséggel Vida Ildikó már nem tud jól kijönni ebből az ügyből, ezért még idén lemondhat, valami egyéb okra hivatkozva, hogy aztán egy újabb potentát üljön a helyére. Az, hogy a Fidesz hogyan fog kikeveredni ebből a hazugságtengerből, már egy másik és sokkal izgalmasabb kérdés.
Az utolsó 100 komment: