A párt, amely 1998-ban már be sem jutott a Parlamentbe, ma pedig a Fidesz (kamu)vallási tagozataként funkcionál. Nem mintha a pártnak bármi köze lenne a keresztény értékekhez, inkább akkor hallani a hangjukat, ha meg kell védeni az államosítást, vagy ha védeni kell a népszaporulatot.
Most is sikerült egy méltó ügyhöz adni a nevüket, nevezetesen a vasárnapi boltbezáráshoz, amellyel 20-25 ezer embert tennének munkanélkülivé és tízmilliárdoktól esne el a költségvetés is. Fel kellene fogni, hogy Magyarországon nem azért állnak az eladók és árufeltöltők a bevásárlóközpontokban és plázákban vasárnap is, mert nincs jobb dolguk, hanem azért, mert a vasárnapi pótlékkal a fizetés talán kitart a hónap végéig.
Naivság lenne azonban azt gondolni, hogy valóban a családi élet védelme lenne a legfőbb motiváció, ahogy a trafikmutyiban sem a kiskorúak dohányzása volt a fő szempont. A családvédelem mindenesetre jobban kommunikálható, mint azt mondani, hogy át akarjuk csatornázni a multik vevőit a „baráti kiskerlán-cba”, na meg a trafikokba, hogy ott drágábban vásároljanak. Nem baj, majd szemét „multi-zunk”, ha jönnek az elbocsátások!
forrás: hir24.hu
A külföldi áruházláncok kiszorítása
A vasárnapi zárva tartás javaslata, (amelynek elfogadása körüli ellentmondásokból is jól látszik, mennyire összeroskadt a kormánypárt kommunikációs gépezete a nyomás alatt) egyébként jól illeszkedik a kormány általános stratégiájához: egy-egy szektor újrafelosztásához a törvényhozást felhasználva szorítják ki a külföldi tőkét, hogy aztán a Fidesz-közeli oligarchák, nagytőkések szerezzenek nagyobb részesedést a piacból. Az új offenzíva ezúttal a nem magyar kézben lévő bevásárlóközpontok kiszorítását tűzte ki célul, legalábbis ez olvasható ki azokból az eddigi nyilatkozatokból és a jövő évi adócsomagban testet öltő intézkedésekből. Két intézkedés körvonalazódik, az élelmiszerlánc-felügyeleti díj sávossá tétele, valamint a kötelező vasárnapi zárva tartás elrendelése jövő márciustól.
A magyar nagytőkések piactorzító, diszkrimináló eszközökkel való helyzetbe hozása láthatóan ebben a szektorban is ínyére van a Fidesznek, miközben ennek negatív hatásai a vásárlókon, illetve a kiszorítani vágyott cégek alkalmazottjain csapódnak le.
A sávossá váló élelmiszerlánc-felügyeleti díj pedig az 50 milliárd forint nettó árbevétel (nem profit) feletti cégeknél emelné a sarc mértékét, a legnagyobbaknak ezzel 60-szorosára emelve az árbevétel után fizetendő adót. Ennek következtében a legnagyobb áruházak jóval nagyobb díjat fizetnének, mint amennyit 2012-ig voltak kénytelenek befizetni a szektorális különadóval. Az ügy egyébként félelmetesen hasonlít a reklámadóra, amelynek piactorzító szerepe akkora, hogy egyértelműen az RTL ellehetetlenítésére szolgál.
A Tesco már így is a kivonulást fontolgatja. Az új díjjal a hét legnagyobb lánctól 30 milliárd forintot szedne be a kormány, ami valószínűleg az utolsó szöget jelenti az áruházláncnak. Ettől függetlenül, ne gondoljuk azt, hogy a „piszok multik” szétadóztatásával jól járunk, hiszen nyilvánvaló, hogy az emberek elsősorban az olcsó áraik miatt választották ezeket a hazai kisbolthálózatokkal szemben, az adó, illetve a nyitva tartás korlátozásának hatására nőni fognak a termékek árai is, ez pedig a szegényeket sújta majd a leginkább.
Közben a Fideszhez legközelebb álló szakszervezeti szövetség vezetői már arra is rájöttek, miért nem szülnek „eleget” a magyar nők: „nem rózsás a kereskedelemben dolgozó munkavállalók helyzete, és változtatni kell a meglévő szabályozáson. 550 ezer emberről van szó, felmérésük szerint 75 százalékuk nő és 51 százalékuk szülőképes.”
Vasárnapi zárva tartás a gyakorlatban
A tervezet a bevásárlóközpontok és 400 négyzetméternél nagyobb alapterületű üzletek számára kötelezően írná elő a vasárnapi zárva tartást (hazánkban ezek túlnyomó többsége külföldi tulajdonú áruházlánchoz tartozik). A szabályozás alól mentesülnének a dohányboltok, a gyógyszertárak, a benzinkutak, a pékáruboltok és az újság-, illetve virágárusok.
A vasárnapi boltbzárás10-15 százalékos leépítést tenne indokolttá az ágazatban, ez nagyságrendileg 15-20 ezer fő elbocsátását, a többieknek pedig bércsökkenést jelentene. A kormány egyelőre tagadja, hogy bevezetnék az eredetileg KDNP-s javaslatot, ám jobb ha tudjuk, az Orbán-kormányban minden a tagadással kezdődik.
A kereskedelmi gyakorlat torzítására alkalmas szabályozás, vagyis az olcsóbb árakkal operáló konkurencia bezáratása a sávossá váló élelmiszer-felügyeleti díj együtt komoly kiesést okoz a multiknak, akiktől elvennék az ingyenes buszjáratok indításának lehetőségét is. Természetesen a különadóból a franchise-rendszerű CBA és Coop üzletek alig részesülnek majd.
Az mindenesetre biztos, hogy ez nekünk, fogyasztóknak megint fájni fog: egyes cégek hatvanszorosát fizetik majd az eddigi díjnak, így ha ezt áthárítják, csak emiatt 6 százalékkal nőhetnek az árak ezekben az üzletekben. Minél szegényebb valaki, jövedelmének annál nagyobb részét fordítja élelmiszerre, így a különadóval és a vasárnapi boltbezárásokkal végül megint a legszegényebbek járnak a legrosszabbul, akik ráadásul csak annyit érzékelnek az egészből, hogy a multi megint drágította az élelmiszerek árát.
Orbánék díszkeresztényei tehát végül nem multiellenes, hanem szegénységellenes politikát folytatnak, hiszen abban az országban, ahol a lakosság egyharmada élelmezési gondokkal küzd, az élelmiszerek pedig már amúgy is jobban drágultak az utóbbi években, mint általában a fogyasztói árak, a vasárnapi közbenjárását elbocsátások és az élelmiszerdrágulás miatt igazából a legkiszolgáltatottabbakkal szúr ki leginkább. Azt pedig leszögeznénk, hogy a vasárnapi családi idill elsősorban attól lenne igazán idilli, ha meglennének a jövedelmi feltételei annak, hogy a munkavállalóknak vasárnap ne kelljen dolgozniuk, ha el akarják tartani családjaikat.