Első lépcsőben még novemberről decemberre 900 ezren hagyták ott a Fideszt, azóta ez a szám átléphette a bűvös 1 milliót is. Az elmúlt idők kormányzati ballépései (a netadó ötlete, a kitiltási botrány, majd ezek eltussolásának hatástalan kísérletei) nagyobbat ütöttek a Fideszen, mint az őszödi beszéd az MSZP-n. A kormánypárt ezzel együtt még mindig őrzi vezető helyét a közvélemény-kutatásokban, ám a neheze még csak most következhet a Fidesz számára. Az Orbán-Simicska háború eldurvulása olyan szakaszába ért, amely teljesen megjósolhatatlanná teszi az elkövetkező hónapok eseményeit.
Továbbra is szoros a küzdelem a legerősebb ellenzéki párt pozíciójáért az MSZP és a Jobbik között, jelenleg kismértékben a Jobbik vezet. Az MSZP támogatottsága most magasabb, mint amilyen volt a nagy ellenzéki „összefogás” idején. A Jobbik a 2014-es választási kampány alatt jelentősen növelte támogatói bázisát, mostani népszerűségi indexük azonban inkább stagnál. A Demokratikus Koalíció hibahatáron belül mozog, egyelőre úgy tűnik, 3,5 százalékon stagnál. Az LMP, illetve az Együtt-PM alacsony támogatással vegetálnak, az utóbbiak szétválása még nehezebb helyzetbe hozta a volt pártszövetség tagjait.
Az elmúlt időben legnagyobb mértékben a bizonytalanok és a pártválasztásukat eltitkolók száma nőtt meg, éppen ezért messzemenő következtetéseket még nem lehet levonni a jelenlegi pártpreferenciákból. A kérdés az, hogy ki tudja majd megszólítani e hatalmas tábort: a Jobbik, vagy a baloldali ellenzék?
Forrás: HVG/Túry Gergely
Fidesz
A Fidesz a netadó belebegtetése, a kitiltási botrány, majd ezen ügyek mentén bedobott, célt nem érő „gumicsontok” kapcsán rengeteg szavazatot veszített, momentán többet, mint az őszödi beszéd után az MSZP. Egy parlamenti párt ilyen rövid alatt ekkora népszerűségvesztést utoljára Torgyán József áldásos tevékenysége miatt szenvedhetett el. Bár a kormánybarát kutatási intézetek szerint a Fidesz stabilizálni tudta a saját támogatottságát, ennek ellenére valószínűsíthető, hogy a neheze, az Orbán-Simicska háború miatt, csak most jön a hatalmon lévők számára.
Jobbik
Továbbra is szoros a küzdelem a legerősebb ellenzéki párt pozíciójáért az MSZP és a Jobbik között, kismértékben az utóbbi vezet. Mint minden szélsőséges pártnak, a Jobbiknak is a további radikalizálódás és a konszolidálódás között kellene választania. (Jelenleg, mintha a párt az utóbbival kísérletezgetne). A 2014-es választási kampány alatt jelentősen megerősödtek, most a kérdés az, hogy a Fidesz gyengüléséből tudnak-e valahogy profitálni. Az Ipsos januári mérése szerint ez csak mérsékelt módon következett be, a párt támogatottsága inkább stagnált az elmúlt időben.
MSZP
Az MSZP támogatottsága jelenleg magasabb, mint amilyen volt a nagy ellenzéki összeborulás idején. Bár a 2014. novemberi újpesti elsőséget papírformának lehetett tekinteni, a győzelem aránya azonban (több mint 50 százalékot ért el Horváth Imre, a szocialisták újpesti indulója) még az MSZP vezetőségét is meglephette. A pilisi 8-as számú egyéni választókerületben is sikert értek el a szocialisták, a helyi jelölt simán legyőzte a fideszes indulót, ami azért érdekes, mert októberben még ugyanannyi voksot kapott mindkét párt tagja. Az MSZP továbbra is a legerősebb a néhai „összefogás” pártjai közül, ami annyit mindenképpen jelent, hogy a párt támogatása nélkül nehezen képzelhető el, hogy a Fideszt balról le lehessen váltani.
LMP
Az LMP (lassan a volt MDF túlélőképességét is túllicitálva) továbbra is őrzi parlamenti küszöb körüli támogatottságát. A hosszú idők óta stagnáló pártban nem lehet látni a kiugrási lehetőséget, kérdéses, hogy valóban be fog-e érni a párt „senkivel sem fogunk össze” lassan kusza és követhetetlen politikája. Csak emlékeztetőül: Veszprémben az LMP nem hajlandó támogatni Kész Zoltán jelöltségét, viszont ezzel párhuzamosan a zöldek azt szorgalmazzák a tapolcai időközi választáson, hogy az ellenzéki pártok a Jobbikkal közösen induljanak a Fidesz ellenében.
Az Együtt és a PM
Bajnai Gordon visszatérése 2012 őszén felkavarta a belpolitika állóvizét, de amilyen lendülettel indult az új formáció, olyan hamar fogyott el kezdeti lendületük. Az Együtt és a PM mostani szétválása feldarabolta a saját szavazótáborukat is, így erősen kérdéses, hogy a jövőben külön-külön képesek lesznek-e annyira megerősödni, hogy mindkettő elérje legalább az 5 százalékos parlamenti küszöböt.
Nem választók/Bizonytalanok pártja
Jelenleg messzemenő következtetéseket nem lehet levonni a bizonytalanok, a rejtőzködők és a politikai pártoktól távol maradók magas számából. Az elmúlt időben a legnagyobb mértékben a bizonytalanok és a pártválasztásukat eltitkolók tábora nőtt meg. Ennek a hatalmas tábornak a meggyőzése jelentheti a Fidesz legyőzésének a receptjét. A jövő legnagyobb kérdése az, hogy ki tudja majd megszólítani e hatalmas tábort: a Jobbik, vagy a baloldali ellenzék?